Jak ilość wody wpływa na wzrost roślin?

To naturalne, że początkujący ogrodnicy zadają to pytanie: „Jak ilość wody wpływa na wzrost roślin?”. Jeśli jesteś jedną z niezliczonych osób, które są nowe w świecie ogrodnictwa, czytasz odpowiedni artykuł.

Wszystkie rodzaje roślin potrzebują wody

Prawdopodobnie zgadzasz się, że woda odgrywa kluczową rolę we wszystkich formach życia – w tym roślinach. W rzeczywistości nawet najtwardsze rośliny rosnące na pustyni potrzebują wody, aby przetrwać. Nie trzeba dodawać, że woda ma wiele dobrego dla każdej rośliny.

Jak ilość wody wpływa na wzrost roślin?

Pytanie nr 1: Jak ilość wody wpływa na wzrost roślin?

Należy pamiętać, że zbyt dużo lub zbyt mało wody może mieć znaczący wpływ na życie rośliny. Aby dobrze prosperować, muszą mieć odpowiednią ilość wody.

Za dużo wody

Zbyt duże podlewanie roślin w końcu spowoduje gnicie ich korzeni. Dodatkowo, gdy gleba ma w sobie zbyt dużo wody, żadna roślina nie może uzyskać wystarczającej ilości tlenu z gleby.

Za mało wody

I odwrotnie, gdy twoje rośliny nie mają wystarczającej ilości wody, nie możesz oczekiwać, że wchłoną składniki odżywcze, których potrzebują, aby dobrze się rozwijać.

Właściwy bilans wody

Ponieważ każda roślina, o której możesz pomyśleć, nie będzie w stanie rosnąć tak, jak powinna, jeśli jej korzenie nie są w najlepszym stanie, niezwykle ważne jest, aby uzyskać odpowiednią równowagę wody, gdy próbujesz je uprawiać.

Pytanie nr 2: Jak sprawdzić ilość wody w glebie?

Na szczęście możesz zrobić kilka praktycznych rzeczy, aby sprawdzić, czy gleba ma za dużo, za mało lub po prostu wystarczająco dużo wody. Oto jak możesz to zrobić:

Wskazówka nr 1: włóż palec w ziemię

Aby sprawdzić, czy gleba potrzebuje więcej wody, wystarczy wbić palec w glebę po kostki. Jeśli czujesz, że gleba jest wilgotna, oznacza to, że zawiera odpowiednią ilość wody. Z drugiej strony sucha gleba sygnalizuje potrzebę natychmiastowego podlewania rośliny.

Wskazówka 2: podnieś pojemnik rośliny

Jeśli uprawiasz rośliny w doniczce lub jakimkolwiek pojemniku, jednym z najprostszych sposobów sprawdzenia zawartości wody w glebie jest podniesienie doniczki. Jeśli wydaje Ci się, że jest trochę lżejszy niż zwykle lub jeśli zauważysz, że ziemia zaczyna odsuwać się od boków pojemnika z rośliną, musisz ją jak najszybciej podlać. Nie chciałbyś ryzykować odwodnienia swoich roślin.

Pytanie nr 3: Jak woda może pomóc moim roślinom?

Jeśli nie wiesz, rośliny otrzymują rozpuszczony cukier i inne składniki odżywcze z gleby, w której są sadzone. Jak wspomniano wcześniej, woda ma kluczowe znaczenie dla wzrostu roślin, ponieważ pomaga roślinom zachować zdrowie, transportując niezbędne składniki odżywcze przez sama roślina.

Czy wiesz, że gdy komórki roślinne nie otrzymują wystarczającej ilości wody, mają tendencję do opadania? Innymi słowy, woda pomaga utrzymać te rośliny wysoko.

Jeśli nie podlewasz regularnie swoich roślin, nie zdziw się, jeśli staną się niedożywione, a także osłabione fizycznie. Co więcej, nie będą w stanie utrzymać własnej wagi. Byłoby

Pytanie 4: Czy wszystkie rodzaje roślin potrzebują takiej samej ilości wody?

Nie, nie. Różne rodzaje roślin wymagają różnych ilości wody. Jeśli uprawiasz swoje rośliny na zewnątrz, nie będziesz w stanie mieć pełnej kontroli nad ilością wody, jaką mogą uzyskać.

Jeśli w Twoim regionie pada dużo deszczu, upewnienie się, że gleba jest odpowiednio odwadniana, jest koniecznością. Należy pamiętać, że zbyt dużo lub zbyt mało wody będzie miało negatywny wpływ na wzrost roślin.

Pytanie nr 5: Jak woda może przepływać przez roślinę?

Korzenie rośliny służą jako portale, przez które woda może wsiąkać w samą roślinę. Woda przepływa z systemu korzeniowego do łodygi, aż dotrze do liści, owoców i kwiatów. Naczynia z ksylemem rośliny służą jako naczynia włosowate lub kanały, przez które może przepływać woda.

Pytanie #6: Co jeszcze może zrobić woda dla mojej rośliny?

Oprócz wspomagania wzrostu roślin, woda reguluje również ich temperaturę, gdy woda wyparowuje. Roślina ma tendencję do pobierania większej ilości wody przez system korzeniowy, aby zastąpić wilgoć, która wyparowała z powierzchni rośliny.

Uprawiaj rośliny w szklarni hobbystycznej!

Czy poważnie myślisz o uprawie swoich ulubionych roślin w szklarni hobby? Ta lista niesamowitych korzyści może po prostu popchnąć Cię w kierunku ogrodnictwa tunelowego.

Będziesz w stanie stworzyć idealne środowisko do uprawy

Posiadanie własnego tunelu hobbystycznego pozwala łatwo manipulować temperaturą, wilgocią i światłem słonecznym, na które narażone są rośliny.

Doświadcz wydłużonych sezonów wegetacyjnych

Rośliny, które rosną w tunelu hobbystycznym, nie mają wpływu na warunki pogodowe na zewnątrz. Daje Ci możliwość uprawy roślin, które nie pochodzą z Twojego regionu.

Chroń swoje rośliny przed szkodnikami

Ponieważ tunel hobbystyczny to zamknięta przestrzeń, możesz być pewien, że jego warstwa ochronna pomoże ci powstrzymać destrukcyjne robaki i robactwo. I odwrotnie, pozwala również na wprowadzenie pożytecznych owadów, które mogą pomóc twoim roślinom dobrze rosnąć.