Jak hodować storczyki w wodzie w 3 prostych krokach

Czy wiesz, że możesz nauczyć się hodować storczyki w wodzie, przygotowując roślinę i pojemnik oraz pielęgnując roślinę? Te trzy proste kroki są doskonałe dla początkujących ogrodników i możesz dodać umiejętności do swojego arsenału ogrodniczego. Dodatkowo, hydroponiczna uprawa orchidei lub kultura wodna jest przydatnym lekarstwem, jeśli twoja orchidea wydaje się słaba.

Możesz odsadzić orchideę i zbadać jej korzenie pod kątem problemów. Następnie możesz hodować go w wodzie, aby rozwiązać problemy, zachowując idealne warunki. Jeśli masz szklarnię, możesz również uprawiać hydroponiczną orchideę.

Jak hodować storczyki w wodzie w 3 prostych krokach

Pamiętaj, że to środowisko jest optymalne dla wzrostu storczyków, że nawet jeśli zafarbujesz je na niebiesko, pozostaną zdrowe. Dodatkowo większość storczyków to epifity, więc można się spodziewać, że są nieco skrupulatne w miejscu, w którym będą rosły.

Jak najlepiej hodować storczyki w wodzie

Jak wspomniano wcześniej, większość storczyków jest epifitami i jest wybredna w swoim środowisku uprawy. Do hydroponicznej uprawy storczyków wybierz storczyki naziemne. Dlaczego storczyki naziemne?

Ogólnie rzecz biorąc, rozwijają się w wilgoci, co czyni je idealnymi do uprawy hydroponicznej. Uprawa storczyków w wodzie zapewni ten wymóg przed przemoczeniem, jednocześnie zapobiegając gniciu i innym potencjalnym problemom. Warto również zauważyć, że nie wszystkie hydroponiczne czy wodne kultury storczyków są takie same.

Na przykład niektórzy ogrodnicy używają doniczki do hodowli rośliny i doniczki ze zbiornikiem zewnętrznym na pożywkę. Ta metoda poprawia przepływ powietrza wokół korzeni, dzięki czemu można szybko sprawdzić, kiedy podlewać storczyki, a kiedy nie.

Przygotuj roślinę

Hodowla wodna storczyków wymaga przygotowania samej rośliny. Wyjmij storczyk z doniczki i upewnij się, że jest wolny od poprzedniego podłoża. Jeśli korzenie są splątane, delikatnie je wyrywaj.

Po wstępnym usunięciu pożywki wypłucz korzenie i sprawdź, czy nie ma zgniłych części. Użyj ostrych i wysterylizowanych sekatorów, aby je wyciąć. Możesz również skorzystać z nadtlenku wodoru lub proszku przeciwgrzybiczego, aby zapewnić czystość korzeni.

To wstępne przygotowanie jest kluczowe, ponieważ zgnilizna korzeni wpłynie na sukces twoich storczyków hydroponicznych. Gdy będziesz zadowolony z powstałej rośliny, możesz umieścić ją w nowym pojemniku. Upewnij się jednak, że jest wystarczająco duży, aby pomieścić wzrost korzeni.

Przygotuj kontener

Jaki jest najlepszy pojemnik do uprawy storczyków w wodzie? Większość doświadczonych ogrodników poleciłaby coś z wysokimi zakrzywionymi bokami, które są również przezroczyste, aby wygodniej oglądać wzrost i brud. Pojemnik stabilizuje również roślinę i zapobiega jej przewracaniu się podczas jej wzrostu.

Mówiąc o wspieraniu rośliny, chcesz, aby orchidea pozostała w pozycji pionowej. Użyj kilku glinianych kamyków na dnie pojemnika, aby wspomóc korzenie. Jako bonus zapobiega to również gniciu korony, ponieważ jest pozbawiona wilgoci.

Gdy już masz pojemnik, następnym materiałem do sprawdzenia jest woda. Woda z kranu nie jest wskazana, ponieważ niektóre obszary mają skażone chemikaliami źródła. Oczywiście te chemikalia mogą być szkodliwe dla storczyków.

Bezpiecznym wyborem jest woda destylowana lub, jeszcze lepiej, deszczówka. Przed sadzeniem upewnij się, że jest również letnia, aby zapobiec wstrząsom.

Konserwacja

Pamiętaj, aby zmieniać wodę co tydzień lub co dwa tygodnie, aby była wolna od wszelkich zanieczyszczeń lub patogenów. To także doskonały czas na zapłodnienie storczyków. W przeciwnym razie moczenie storczyka przez dwa dni, a następnie suszenie przez pięć dni, może być wykonalne, jeśli pomoże to w jego wzroście.

Używanie kamienia napowietrzającego może również pomóc w zapewnieniu optymalnego zapotrzebowania storczyka na tlen, jeśli zauważysz oznaki niedoboru tlenu. A co z pozostałymi zapasami storczyków? Stosowanie tunelu apoliamidowego nie tylko sprzyja wzrostowi, ale również kwitnieniu storczyków hodowanych w wodzie.

Na przykład łatwiej jest zarządzać temperaturą w pomieszczeniu, a światło do uprawy można wygodnie umieścić w idealnej odległości od storczyków. Jak wspomniało University of Vermont Extension, czynniki te mają wpływ na wzrost storczyków. Sprawdź specyficzne wymagania swoich storczyków i odpowiednio dostosuj środowisko.

Co to jest pasywna hydroponika dla storczyków?

Uprawiając storczyki w wodzie można również natknąć się na pasywną metodę hydroponiki. Proces ten obejmuje dodawanie składników odżywczych do wody, a system naczyń włosowatych przeniesie ją do korzeni. Dodatkowo, pasywna hydroponika wykorzystuje perlit, żwir, kamyki gliniane lub węgiel drzewny, które działają jako obojętne i przesiąkające medium.

Gdy zbiornik jest niski, spłucz podłoże letnią wodą, aby kieszenie powietrzne dostarczały tlen do storczyków. Aby dodatkowo pomóc w odprowadzaniu wilgoci do korzeni, pojemnik na storczyki ma boczne otwory drenażowe i zbiornik na dole.

Wniosek

Storczyki to piękne kwiaty, które rosną na różnych podłożach. Jeśli chcesz pominąć glebę, możesz nauczyć się hodować storczyki w wodzie w trzech krokach. Przygotuj roślinę, pojemnik i zapewnij utrzymanie przez cały wzrost storczyków.

Najlepiej byłoby, gdybyś również pamiętał o stosowaniu storczyków naziemnych, ponieważ są one bardziej odpowiednie do hodowli wodnych. Dobrze rozwijają się w wilgotnych warunkach i dobrze rosną w wodzie w porównaniu do storczyków epifitycznych. Ogólna metoda uprawy storczyków w wodzie jest łatwa nawet dla początkujących, można też poznać inne techniki, czy to przy użyciu dwóch doniczek, czy też pasywnie.