Jak hodować storczyki. 3 najlepsze sposoby

Możesz nauczyć się hodować storczyki według podziału, cebulek tylnych i odgałęzień. Wiedza o tym, jak wytwarzać kwiaty, takie jak storczyki, jest jedną z najlepszych umiejętności, jakie może posiadać ogrodnik. W końcu jest to pewny sposób na posiadanie genetycznie podobnych roślin i posiadanie ogrodu, którego sąsiedzi mogą zazdrościć lub wyróżniać się na tle konkurencji.

Podobnie jak ukorzenianie lub zakładanie roślin, podczas hodowli storczyków można skorzystać z zalet apolitunelu. Chcesz używać zdrowych storczyków do hodowli i zapewnić przetrwanie nowych roślin, co jest łatwiejsze do osiągnięcia w ich idealnym środowisku. Storczyki są dość wybredne w swojej lokalizacji, więc coś, co można łatwo zmodyfikować, na przykład tunele foliowe, na swoją korzyść.

Jak hodować storczyki. 3 najlepsze sposoby

Jak hodować storczyki, aby zagwarantować sukces

Oddział

W przypadku dojrzałych storczyków, które zarosły w pojemniku, można je podzielić do hodowli. Możesz podzielić nowy wzrost lub prowadzić na grupy trzech lub więcej pseudobulw, podczas gdy druga grupa bez nowego rozwoju będzie twoimi tylnymi cebulkami. W tym artykule omówimy te ostatnie bardziej szczegółowo później, ale ich główną różnicą jest podział na grupę pseudobulw z aktywnym ołowiem i nie trzeba zmuszać oczu do przerwania stanu uśpienia.

Aby podzielić storczyk, można przeciąć kłącza i może wytworzyć jeden podział i dwie tylne cebulki. Idealnym momentem na to jest po kwitnieniu przed przesadzeniem storczyka. Utwórz wycięcie, które przecina kłącze w kształcie litery V, aby dotrzeć do ponad połowy z niego.

Żarówki tylne

Cebule tylne są częściej używane do rozmnażania storczyków. W końcu mogą już zacząć aktywny wzrost. Dlatego możesz je natychmiast przesadzić, podobnie jak dywizje.

Należy jednak podkreślić, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy tylne cebulki mają aktywne oko około trzech cali do przesadzania. Użyj tej części do hodowli, ale upewnij się, że znajduje się nad podłożem uprawowym. Umieść pojemnik w nienaruszonym obszarze tunelu foliowego i utrzymuj wilgoć na liściach i cebulkach.

Możesz również użyć doniczek z mchem w wilgotnym, ciepłym i wilgotnym miejscu, aby zachęcić do rozwoju. Uśpione oczy powinny pęknąć po kilku tygodniach, ale niektóre mogą potrwać nawet dwa lata, zanim staną się aktywne. Obiecującym znakiem, aby wiedzieć, czy warto czekać na cebulki, jest to, czy zarówno cebulki, jak i liście są zielone.

Jeśli którakolwiek z żarówek zgnije, usuń je.

Odrosty

Innym sposobem hodowania storczyków są ich odrosty i jest to prawdopodobnie najłatwiejszy sposób ich rozmnażania. Odgałęzienia lub keiki to młode storczyki rośliny macierzystej i w ten sposób można hodować gatunki takie jak Dendrobium. Odrosty znajdziesz wzdłuż łodygi i użyjesz ich do natychmiastowej hodowli storczyków.

Poczekaj chwilę, aż pędy dojrzeją, zanim odetniesz je od rośliny rodzicielskiej. Tunel foliowy jest przydatny do zapewnienia zdrowej rośliny rodzicielskiej poprzez zapewnienie optymalnego środowiska storczyków. Następnie potraktuj keiki podobnie, jak ukorzenisz tylną cebulkę.

Wymagania dotyczące hodowli storczyków

Po zrozumieniu trzech metod rozmnażania następnym krokiem jest poznanie innych wymagań storczyków, aby zagwarantować sukces hodowlany. Jak wspomniano wcześniej, środowisko wytwarzane przez apolitunnel jest optymalne dla storczyków i wygodne w utrzymaniu dla ogrodnika. Pozostało tylko upewnić się, że doniczka, której używasz, wspiera temperamentny system korzeniowy storczyków.

Garnek i media

Powinno to pomóc w cyrkulacji powietrza i wchłanianiu nadmiaru wody, aby powstrzymać patogeny. Następnie przygotuj i użyj określonej pożywki dla pseudobulw. Twój lokalny sklep dostawczy powinien mieć mieszankę przeznaczoną dla storczyków lub możesz użyć podłoża uprawowego z perlitem, mchem i korą.

Temperatura i wilgotność

Jeśli chodzi o temperaturę i wilgotność, uprawa storczyków w pomieszczeniach byłaby łatwiejsza w utrzymaniu. Istnieje wiele odmian storczyków różniących się strefą wzrostu, ale generalnie temperatura w nocy powinna być o 15 stopni niższa niż w dzień, a wilgotność od 50 do 70%. Ten stan powinien pomóc w późniejszym rozkwicie storczyków.

Karmienie i pojenie

Na koniec, możesz sprawdzić właściwy czas na podlewanie, wkładając palec do nośnika. Podobnie jak w przypadku innych roślin, suchy palec sygnalizuje potrzebę podlewania storczyków. A jeśli chodzi o karmienie, możesz nawozić raz lub dwa razy w tygodniu, ponieważ storczyki dopiero zaczynają się w pomieszczeniach.

Wniosek

Istnieje wiele zalet wykorzystania rośliny rodzicielskiej do produkcji genetycznie podobnej orchidei. Dlatego nauka hodowli storczyków za pomocą podziału, cebulek tylnych i odgałęzień to umiejętność, której nie można przegapić. Możesz także zadbać o zdrowych rodziców i młode rośliny, uprawiając je w szklarni.

Hodowanie własnych storczyków może być tak proste, jak użycie keiki lub odgałęzień rosnących w macierzystej łodydze. Możesz jednak użyć również podziałek i tylnych żarówek. Ten ostatni wymaga, aby oczy najpierw przerwały stan uśpienia w porównaniu z dywizjami, które są gotowe do sadzenia ze względu na ich aktywny ołów.

Rosnące i rozmnażające się storczyki mogą być onieśmielające, ale zrozumienie metod i wymagań pomoże ci odnieść sukces. Kto wie? Może następnym razem, gdy tu będziesz, zamiast tego nauczysz się o krzyżowaniu storczyków.