Jak hodować petunie z sadzonek w najlepszy sposób?

Dowiedz się, jak hodować petunie z sadzonek w czterech prostych krokach. Używanie sadzonek do ukorzeniania petunii jest jednym z dwóch najlepszych sposobów rozmnażania tych kwiatów w kształcie trąbki. Doświadczeni ogrodnicy woleli nawet ukorzeniać sadzonki zamiast nasion, ponieważ te ostatnie są notorycznie małe.

Dodatkowo, uzyskanie nasion, zwłaszcza z petunii hybrydowej, zajmuje dużo czasu, w porównaniu do sadzonek, w których można nawet zakwitnąć wcześniej. Więc jeśli chcesz mieć produktywny ogród bez komplikacji, lepszym wyborem jest użycie sadzonek. W końcu ta metoda rozmnażania gwarantuje, że będziesz mieć klony rośliny, z której pobrałeś sadzonki.

Jak hodować petunie z sadzonek w najlepszy sposób?

Mówiąc o roślinie na sadzonki, korzystne jest hodowanie roślin w szklarni. Rośliny rodzicielskie do zbioru sadzonek powinny być zdrowe i silne. Dlatego powinny znajdować się w idealnym środowisku, takim jak tunel foliowy, aby zapobiec stresowi i chorobom.

Jak wyhodować petunie z sadzonek, aby osiągnąć sukces

Większość zwisających petunii i innych kultywarów lepiej nadaje się do rozmnażania przez sadzonki. Chociaż proces ten nie jest niezawodny, zagrożenia, takie jak niska jakość podłoża uprawowego i nadmierna wilgotność, to czynniki, z którymi będziesz musiał się zmierzyć, nawet jeśli rozmnażasz petunie z nasion. Nagroda przy odpowiedniej pielęgnacji przewyższa ryzyko, ponieważ możesz pobierać sadzonki w połowie wiosny, aby uzyskać zdrowy rozkwit przez całe lato.

Przygotuj mieszankę

Pierwszym krokiem i być może jednym z najważniejszych elementów decydujących o powodzeniu rozmnażania jest jakość podłoża. Doskonałym przykładem podłoża do uprawy jest mieszanka perlitu i mchu lub ziemi doniczkowej, gruboziarnistego piasku lub wermikulitu. Możesz napełnić plastikową doniczkę lub opakowanie komórek tą mieszanką i zwilżyć całą mieszankę.

W celu zwilżenia podłoża można je zamrozić, ale można również namoczyć mieszaninę w wodzie. W przypadku tych ostatnich pamiętaj o odcedzaniu przez 15 minut.

Zbierz sadzonki

Jak wspomniano wcześniej, roślina rodzicielska dla sadzonek powinna być zdrowa. Dodatkowo, chcesz użyć najlepszej petunii, jaką masz, ponieważ później otrzymasz jej klony. Najlepsza roślina rodzicielska będzie miała zwarty wzrost dużych i jaskrawych kwiatów.

Kiedy należy zbierać sadzonki? Najlepszy czas to jesień przed mrozem. Najpierw sprawdź swoją strefę uprawy, a następnie zaznacz swój kalendarz, aby zapobiec problemom z mrozem.

Następnie możesz pobrać sadzonki z wierzchołka łodygi rośliny. Długość od 3 do 5 cali jest doskonała i wybierz łodygę z wieloma liśćmi, ale bez pąków i kwiatów. Uniwersytet Maine wspomniał, że należy używać wysterylizowanego, ostrego narzędzia tnącego, aby zapobiec przenoszeniu chorób.

Bardzo ważne jest, abyś wziął również cięcie ⅛ cala poniżej zestawu dojrzałych liści, a następnie wyciągnął liście z łodygi, pozostawiając dolną jedną trzecią ciętej gołą. Usunięcie pąków i kwiatów pomoże również sadzonce skoncentrować swoją energię na wzroście zamiast na reprodukcji po zasadzeniu. Na koniec, przed sadzeniem, nie zapomnij użyć hormonu ukorzeniającego, aby zachęcić do zdrowych i mocnych korzeni.

Sadzenie

Przed sadzeniem potraktuj część łodygi bez liści hormonem ukorzeniającym. Możesz użyć bawełnianego wacika do aplikacji, aby upewnić się, że dotrzesz do węzłów i odciętego końca cięcia. Higiena jest również istotną częścią tego procesu, aby zapobiec zanieczyszczeniu, dlatego do zanurzania używaj osobnego pojemnika.

Należy również sprawdzić, czy podłoże jest wilgotne, ale porowate, ponieważ podłoże suche wpłynie na propagację. Wilgotność podłoża można utrzymać przez zamgławianie, ale można też używać przezroczystych toreb plastikowych. Umieść sadzonki w jasnym cieniu, a jeśli zdecydowałeś się przykryć je workami, upewnij się, że wilgoć wyparuje, a plastik nie dotyka cięcia.

Konserwacja

Umieszczenie sadzonek petunii w miejscu około 75°F powinno pomóc w ukorzenieniu. Dodatkowo należy położyć nacisk na utrzymanie wilgotności podłoża. Rozpyl wokół podstawy cięcia, ale uważaj, aby nie przelać medium.

Jeśli chodzi o nawożenie sadzonek petunii, użyj rozcieńczonego nawozu, aby zapobiec uszkodzeniu korzeni. Nie wolno również podlewać roślin w tygodniu, w którym karmisz rośliny. Możesz sprawdzić, czy roślina ukorzeniła się co trzy lub dwa tygodnie, jeśli jest odporna na delikatne szarpanie.

Gdy twoje rośliny będą wystarczająco dojrzałe do przesadzania, upewnij się, że je utwardziłeś przed umieszczeniem ich na zewnątrz. Aby to zrobić, powoli zdejmuj plastikową osłonę przez dłuższy czas. Twoje rośliny powinny wytrzymać normalne warunki przez 8 godzin bez więdnięcia.

Wniosek

Kwiaty petunii w kształcie trąbki z pewnością poprawią wygląd Twojego ogrodu. Jeśli masz ulubione rośliny petunii, dowiedz się, jak hodować petunie z sadzonek, aby uzyskać więcej kopii swoich najlepszych roślin. Proces obejmuje przygotowanie mieszanki, cięcie, sadzenie i pielęgnację, a wszystko to stosunkowo łatwe do naśladowania.

Stwórz najlepsze podłoże za pomocą perlitu i mchu i użyj odkażonego narzędzia do cięcia, aby zebrać 3-calowe sadzonki. Zanurz je w ukorzeniającym się hormonie i upewnij się, że podłoże jest wilgotne. Utrzymuj idealne warunki wzrostu za pomocą apolitunelu przed ich utwardzeniem i przesadzeniem na zewnątrz.

Można zapewnić, że sadzonki ukorzenią się i będą silnie rosły do ​​przesadzania, gdy do ich rozpoczęcia użyjesz tunelu polifoliowego. Tunel foliowy nie ograniczy Cię, nawet jeśli warunki w Twojej okolicy, takie jak temperatura i pogoda, nie sprzyjają wzrostowi petunii. Możesz również pozwolić swoim roślinom osiedlić się, aby twoje petunie mogły przetrwać na zewnątrz bez więdnięcia.