Jak hodować liliowce w doniczkach w 2 prostych krokach

Wiedzę o tym, jak hodować liliowce w doniczkach, można podzielić na dwie sekcje. Aby uniknąć niedogodności w delikatnym wieku roślin, można je również hodować w szklarni przed doniczkami. Niemniej jednak, pociesz się tym, że liliowce są bardzo elastyczne i będą dobrze się rozwijać w strefach wzrostu od 3 do 9.

Liliowce mają tendencję do bezproblemowego znoszenia różnych wyzwań w ogrodzie, co czyni je ulubionymi wśród ogrodników. Do wyboru są również różne odmiany, od zimozielonych i liściastych. Przy odpowiednim przygotowaniu pod uprawę liliowców należy cieszyć się tymi roślinami w doniczkach tak samo jak te, które produkują je bezpośrednio w ziemi.

Jak hodować liliowce w doniczkach w 2 prostych krokach

Kompleksowy przewodnik dotyczący uprawy liliowców w doniczkach

Krok 1. Sadzenie

Zaletą uprawy liliowców w doniczkach jest to, że nie ma ograniczeń co do lokalizacji i pory roku. Do tych roślin doniczkowych możesz użyć tunelu apolitowego, zwłaszcza gdy nie masz stabilnego terenu dla młodych roślin. Podczas gdy liliowce szybko dostosowują się do swojej lokalizacji, nadal chcesz umieścić ich doniczki w niezbyt trudnym miejscu, dopóki się nie osiedlą.

Przygotowywanie garnków

W przypadku liliowców doniczkowych korzystne byłoby ich hodowanie w dziale tunelu foliowego. Następnie można posadzić ukorzenione liliowce w doniczce z kompostem i mieszanką ziemi doniczkowej. Chcesz, aby brzeg doniczki i powierzchnia podłoża miały około 2 cale przestrzeni, a niektórzy ogrodnicy dodają również kamienie na dnie.

Dodanie kamieni na dnie doniczki przydaje się przy wysokich liliowcach. Pamiętaj, że z biegiem czasu spodnie te mogą przewrócić się na doniczkę, szczególnie w okresie kwitnienia. Jednym z kluczowych punktów uprawy liliowców w doniczkach jest przewidywanie tych małych ograniczeń w miarę wzrostu roślin.

Ustawianie i pozycjonowanie

Jeśli twój pojemnik jest duży, możesz umieścić liliowiec na środku i mieć inne wokół krawędzi w odległości 18 cali. Chcesz posadzić je na tej samej głębokości, co ich poprzedni obszar uprawy. Upewnij się, że liliowce są dobrze podparte, a ziemia wokół ich korzeni.

Możesz również użyć apolitunelu, aby zachować te doniczki, a nie tylko hodować liliowce do sadzenia w pojemnikach. Chcesz, aby otrzymały 6 godzin światła słonecznego, aby zachęcić do zdrowego rozwoju. Tunel foliowy jest przydatny, ponieważ doniczki muszą być chronione przed wyzwaniami, takimi jak wiatr, który może przewrócić doniczki.

Krok 2. Konserwacja

Być może jednym z powodów, dla których ogrodnicy kochają liliowce, jest to, że łatwo znoszą typowe problemy z uprawą. Nie wymagają obszernej listy praktyk konserwacyjnych, nawet tych, które masz w doniczkach. Nie zapominaj jednak, że pielęgnacja liliowców zapewni, że wytrzymają potencjalne wyzwania.

Podlewanie i nawożenie

Liliowce są odporne na suszę, ale nadal chcesz, aby były nawodnione. Utrzymanie wilgotności podłoża doniczki pomoże roślinom nieprzerwanie kwitnąć. Po posadzeniu chcesz namoczyć glebę i pozwolić jej spłynąć przez pierwsze osiem tygodni.

Następnie możesz podlewać co tydzień, w zależności od warunków. Lato w Twojej okolicy może szybko wysuszyć doniczki, więc należy wcześniej przewidzieć ten problem. Możesz również dodać kompost i ściółkę, aby zachować wilgotność gleby, jednocześnie dodając pożywienie i zapobiegając wzrostowi chwastów.

Jak nawozić liliowce w doniczkach? W przypadku liliowców doniczkowych wystarczy nawóz o powolnym uwalnianiu 5-10-10 na wierzchu pojemnika. Możesz również pomóc w kwitnieniu, dokarmiając późnym latem.

Należy jednak unikać stosowania nawozów o wysokiej zawartości azotu, ponieważ nie wspierają one kwitnienia, ale wzrost liści.

Przycinanie i dzielenie

Proste praktyki przycinania pomogą w kwitnieniu i zdrowiu roślin. Zacznij od usunięcia wyblakłych kwiatów, aby przedłużyć i zachęcić do kwitnienia, zapobiegając rozwojowi nasion. Po okresie kwitnienia można również przyciąć łodygi z powrotem do ziemi, aby odmłodzić liliowce doniczkowe.

Jak większość roślin doniczkowych, doskonałą metodą rozmnażania, która również utrzyma liliowce w doniczkach, jest podział. Zapobiegnie to przepełnieniu roślin i możesz to zrobić, gdy rośliny rosną wczesną wiosną.

Jak podzielić liliowce

Liliowce należy dzielić co trzy lata wczesną wiosną, kiedy pojawią się nowe przyrosty. Możesz to zrobić również późnym latem, jesienią lub pod koniec sezonu wegetacyjnego, o ile możesz upewnić się, że zadomowiły się przed zimą. Wyjmij cały system korzeniowy z doniczki i usuń ziemię, aby ułatwić podział.

Podziel kępę ręcznie i staraj się mieć trzy wachlarze liści na sekcję i dużą liczbę korzeni. Chcesz usunąć wszelkie uszkodzone korzenie, odcinając je lub wyrzucając. Do oddzielenia może być również konieczne użycie nożyc.

Wniosek

Sadzenie w pojemnikach i korzystanie z tunelu foliowego to doskonałe sposoby na uzyskanie pięknych roślin kwitnących, takich jak liliowce. Możesz nauczyć się uprawiać liliowce w doniczkach w dwóch prostych krokach i mieć pewność, że te rośliny są przyjazne dla początkujących w uprawie. Liliowce najlepiej zacząć lub rozmnażać w tunelu foliowym, przesadzając je do doniczek.

Użyj mieszanki ziemi doniczkowej i kompostu, a następnie umieść doniczki w jasnym miejscu, ale z dala od wiatru, aby je przewrócić. W celu konserwacji zadbaj o wilgotność gleby, aby pomóc liliowcom zakwitnąć. Możesz również użyć nawozów o niskiej zawartości azotu, aby zachęcić do dalszego rozwoju kwitnienia

Ścinanie i odcinanie liliowców po kwitnieniu odmłodzi je na następny sezon i przedłuży lub zachęci do kwitnienia. Po kilku latach można zapobiec przepełnieniu, dzieląc liliowce doniczkowe.