Jak działają czujniki wilgoci?

Jak więc działają czujniki wilgotności i dlaczego poziom wilgotności gleby ma znaczenie? W dzisiejszych czasach coraz więcej osób w dużym stopniu uzależnia się od technologii. Nawet w ogrodnictwie wynalezienie czujników wilgotności stało się pomocnym narzędziem dla rolników i ogrodników domowych w określaniu poziomu wilgotności gleby.

Woda odgrywa kluczową rolę we wzroście i przetrwaniu wielu roślin, a gdy rośliny otrzymują jej mniej, może dojść do stresu u roślin, a jeśli nie zostanie rozwiązany, może to natychmiast doprowadzić do zmniejszenia plonów i ostatecznie do śmierci rośliny. Jeśli uprawiasz ogrodnictwo dla zysku, to najgorsze, co może ci się przydarzyć. Aby upewnić się, że Twoje rośliny otrzymują odpowiednią wodę we właściwym czasie, lepiej rozważyć użycie czujnika wilgotności.

Jak działają czujniki wilgoci?

Jakie są 3 typy czujników ruchu i jak one działają?

Zawartość wilgoci jest ważna zwłaszcza w sektorze rolniczym, ponieważ rolnicy bacznie obserwują zarządzanie systemem nawadniania, co zapewnia, że ​​ich uprawy codziennie otrzymują odpowiednią ilość wody. Czujniki wilgotności gleby, jak sama nazwa wskazuje, wykrywają poziom wilgotności lub zawartość wody w glebie. Wykorzystuje opór elektryczny, stałą dielektryczną lub oddziaływanie neutronów w glebie jako podstawę wilgotności gleby.

Trzy najpopularniejsze typy czujników wilgoci to czujniki wolumetryczne, tensjometryczne i półprzewodnikowe. Oto jak działają:

Wolumetryczne czujniki wilgotności

Czujniki wolumetryczne działają poprzez bezpośredni pomiar zawartości wody w glebie. Najczęściej stosuje się go w badaniach rolniczych lub w gospodarstwach, które uprawiają rośliny o wysokiej wartości, gdzie istnieje potrzeba dokładnego raportowania poziomu wilgotności gleby. Czujniki wolumetryczne mają wiele różnych typów czujników wilgoci, w tym neutronowe sondy wilgoci, czujniki rozpraszania ciepła i czujniki dielektryczne.

Wśród nich, najczęstszym typem wolumetrycznych czujników wilgoci stosowanych w terenie są czujniki dielektryczne. Czujniki te mierzą zawartość wody w glebie za pomocą stałej dielektrycznej lub przenikalności gruntowej gleby. Wraz ze wzrostem objętości wody w glebie wzrastałaby również stała dielektryczna, a gdy ta maleje, przekładałoby się to na zmniejszenie poziomu wody w glebie.

Tensjometryczne czujniki wilgotności

Ponieważ gleba zatrzymuje wodę poprzez napięcie lub adhezję, tensjometry oferują ogrodnikom dokładny sposób pomiaru poziomu wilgotności gleby, ponieważ mierzy się napięcie między wodą a cząsteczkami gleby. W przypadku tensjometrów im wyższy odczyt widoczny na mierniku, tym bardziej sucha jest gleba.

Tensjometryczne czujniki wilgoci mają rurkę wypełnioną wodą. Gdy sonda zostanie włożona do gleby w pobliżu korzeni rośliny, woda opuści rurkę i wniknie do gleby przez porowatą ceramiczną końcówkę sondy. Gdy wilgotność wewnątrz i na zewnątrz rury dopasuje się, utworzy odczyt, który będzie odzwierciedlał poziom nawilżenia gleby.

Gdy gleba jest sucha, rośliny będą musiały włożyć więcej wysiłku, aby wchłonąć pozostałą w niej niewielką ilość wody, co zostanie odzwierciedlone na mierniku tensjometru.

Czujniki półprzewodnikowe

Czujniki półprzewodnikowe działają głównie poprzez pomiar rezystancji elektrycznej gleby za pomocą sond elektrycznych, które są umieszczane w glebie. Półprzewodnikowe czujniki wilgoci składają się z dwóch sond, które tworzą interakcję elektryczną w glebie. Zasadniczo, gdy jest więcej wody, opór elektryczny byłby mniejszy, ponieważ prąd może przez nią łatwo przepływać; gdy jest mniej wody, opór elektryczny będzie wyższy.

Czujniki półprzewodnikowe to najtańszy rodzaj czujników wilgoci dostępny na rynku. Jednak w przypadku stosowania w suchych obszarach półprzewodnikowe czujniki wilgoci nie będą w stanie zapewnić dokładnego odczytu. Niektóre czynniki, takie jak wysoki poziom zasolenia i podwyższone stężenie soli w glebie, mogą zakłócić działanie czujników elektrycznych sond, co może prowadzić do niedokładnych odczytów wilgotności gleby.

Korzyści z uprawy roślin w szklarni

Szklarnie są jednym z najlepszych miejsc do uprawy roślin ze względu na mnóstwo korzyści, jakie oferują. Większość roślin uprawianych w apolitunelu jest często bardziej produktywna niż te uprawiane w ogrodzie.

Oto inne zalety uprawy roślin w szklarni:

Zwiększona wydajność upraw

Dzięki szklarniom będziesz mieć pełną kontrolę nad środowiskiem wewnętrznym. Oznacza to, że będziesz mógł dostosować temperaturę, wilgotność i światło do potrzeb Twojej rośliny. W rezultacie rośliny uprawiane w optymalnym środowisku rozwijałyby się i rosły lepiej, co prowadziłoby do większych plonów.

Lepsza ochrona Twoich upraw

Szklarnie są zwykle pokryte plastikową folią lub włóknem szklanym, które chronią rośliny przed ekstremalnym upałem lub silnym wiatrem. Minimalizuje to ryzyko śmierci twoich roślin z powodu jakichkolwiek czynników klimatycznych. Poza tym obudowa może również chronić twoje rośliny przed niebezpieczeństwami powodowanymi przez szkodniki i inwazje chorób.

Przedłużony sezon wegetacyjny

Ponieważ szklarnie oferują ludziom pełną kontrolę nad środowiskiem wewnętrznym, kolejną zaletą jest możliwość wydłużenia okresu wegetacji swoich upraw. Możesz przedłużyć okres wegetacji rośliny na ciepłą porę roku przez całą zimę, umieszczając ją w swoim tunelu foliowym, kontrolując środowisko, aby generowała wystarczającą ilość ciepła, aby roślina mogła nadal produkować kwiaty lub owoce.

Wniosek: Jak działają czujniki wilgoci?

Czujniki wilgotności występują w wielu odmianach i odpowiadają na pytanie „jak działają czujniki wilgotności?” naprawdę zależy od rodzaju czujnika. Niektóre mierzą napięcie gleby, podczas gdy inne wykorzystują opór elektryczny gleby. Niezależnie od tego, jaki typ wybierzesz, czujnik wilgotności może być świetnym narzędziem, którego możesz użyć do określenia poziomu nawilżenia gleby, aby upewnić się, że rośliny otrzymają odpowiedni poziom nawilżenia, którego potrzebują.