Jak dotlenić wodę dla roślin

Jest kilka sposobów na natlenianie wody dla roślin; używając kamienia napowietrzającego, dyfuzora powietrza, syfonu, szczelin tlenowych lub po prostu pozwalając korzeniom zwisać i obniżać temperaturę.

Dlaczego jest to konieczne, pytasz? Cóż, natleniająca woda to świetny sposób na zwiększenie pobierania składników odżywczych przez rośliny. A wykonanie tych dodatkowych kroków sprawi, że roślina będzie zdrowsza, większa i bardziej wydajna. Dowiedzmy się więcej!

Jak dotlenić wodę dla roślin

Dlaczego natleniaj wodę dla swoich roślin

Zanim dowiesz się, jak natleniać wodę dla roślin w szklarni, musisz zrozumieć, dlaczego jest to potrzebne.

Korzenie pozbawione tlenu najprawdopodobniej zastąpią inne związki, powodując uszkodzenie komórek i zwiększając prawdopodobieństwo rozwoju chorób. Nawet jeśli tak nie jest, to i tak spowoduje niedobór wapnia u roślin.

Temperatura pozytywnie wpływa na natlenienie wody. Im niższa temperatura, tym więcej tlenu może pomieścić. Ale nie zawsze tak jest, zwłaszcza latem, kiedy jest upalnie.

Woda deszczowa zapewnia roślinom odpowiednią ilość tlenu, chyba że była zbyt długo przechowywana. Ten sam poziom tlenu można również uzyskać z rzek. Jednak możesz nie mieć do nich dostępu przez cały czas.

Więc jeśli masz w domu swój tunel foliowy, będzie to dla ciebie bardzo przydatne.

 

Woda natleniająca dla roślin w hydroponice

W tym artykule wymieniliśmy inne sposoby natleniania wody dla roślin.

 

#1 Używanie kamienia napowietrzającego

W przypadku ogrodników hydroponicznych bardzo często stosuje się kamień napowietrzający do natleniania wody. Ta metoda jest niedroga i bardzo łatwa do znalezienia. Kamienie powietrzne mają wiele kształtów i rozmiarów; dlatego zawsze możesz dostać taki, który będzie pasował do twojego systemu hydroponicznego.

Kamień napowietrzający natlenia wodę, umożliwiając pompie powietrza przepychanie powietrza przez kamienie. Ponieważ jest porowaty, powietrze jest rozdzielane, tworząc pęk dużych bąbelków.

Ponieważ powstałe bąbelki są duże, nie są one najbardziej wydajne. Duże bąbelki unoszą się tak szybko, że prawie nie dotykają korzeni. Jednak wraz z trendem hydroponiki wśród hodowców roślin, istnieje obecnie wiele kamieni powietrznych, które tworzą na rynku mniejsze bąbelki.

Inną wadą używania kamienia napowietrzającego jest to, że są łamliwe. Dlatego zaleca się zakup takiego, który jest dostarczany z plastikowym wzmocnieniem. Niemniej jednak ta metoda nadal zapewnia twoje rośliny hydroponiczne.

 

#2 Korzystanie z automatycznego systemu syfonowego

Wystawienie systemu korzeniowego rośliny na powietrze dostarcza włośnikom tlenu. Ten proces można wykonać poprzez osuszenie hydroponicznego łóżka do uprawy. Wodę z hydroponiki można usunąć za pomocą syfonu. Jednym z najpopularniejszych jest automatyczny syfon hydroponiczny.

Automatyczny syfon hydroponiczny występuje w różnych typach, takich jak dzwonek, pętla i u. Niezależnie od tego, jaki styl wybierzesz, wszystkie działają na tej samej zasadzie. Podciśnienie wytworzone przez syfon wysysa wodę z grządki, gdy rura pionowa osiągnie punkt wypełniony wodą.

 

#3 Dawanie luki tlenowej

W niektórych systemach hydroponicznych rośliny pozyskują tlen przez szczelinę powietrzną. Umieść pożywkę w grządce do uprawy. Dzięki temu masz pewność, że zapewni roślinie tlen do oddychania.

Kiedy system korzeniowy Twojej rośliny jest silny i zdrowy, może pobierać tlen. Tylko upewnij się, że dotyka pożywki. Szczelina powietrzna między korzeniem rośliny a pożywką jest miejscem, w którym rośliny mogą uzyskać tlen.

 

#4 Korzystanie z dyfuzora powietrza

Dyfuzor powietrza to kolejny popularny sposób dodawania tlenu do systemu hydroponicznego. Są giętką rurką z otworami, które uwalniają tlen do wody. Chociaż kamień napowietrzający rozprowadza powietrze równomiernie, dyfuzor powietrza ma mniejsze pęcherzyki, dzięki czemu dociera do większości włośników.

Duże bąbelki w kamieniach powietrznych szybko się unoszą, przez co nie ma wystarczająco dużo czasu na dotknięcie włośników. Mniejsze bąbelki z dyfuzora powietrza pozostają w wodzie przez dłuższy czas, narażając w ten sposób system korzeniowy na działanie tlenu; zapewnia to maksymalne natlenienie roślin.

 

#5 Korzystanie z pompy mieszającej

Użycie kamienia napowietrzającego i dyfuzora powietrza wytwarza tlen, którego potrzebują rośliny, ale także powoduje wzrost pH nawozu. Ten wzrost jest spowodowany tym, że pęcherzyki z tych dwóch metod reagują z dwutlenkiem węgla znajdującym się w powietrzu. Dlatego nie zaleca się używania ich przez dłuższy czas.

Jednym ze sposobów na uwolnienie tlenu ze zbyt dużą ilością dwutlenku węgla jest mieszanie wody w regularnych odstępach czasu. Proces ten utrzymuje stabilny tlen rozpuszczony w wodzie, a także zapobiega stagnacji i rozwojowi szkodliwych bakterii.

 

#6 Zawieszanie korzeni

Jeśli używasz pionowego systemu hydroponicznego lub systemu aeroponicznego, otrzymujesz najwięcej tlenu dla swoich roślin. Roślina hydroponiczna niekoniecznie musi siedzieć w wodzie odżywczej. Niektóre rośliny mogą być zawieszone w powietrzu, gdzie pożywka jest rozpylana lub pompowana.

W najbardziej pionowym systemie hydroponicznym pożywka jest pompowana do góry. Potem opada, po drodze kapiąc składniki odżywcze na korzenie roślin. Z drugiej strony rozpylanie roztworu jest najkorzystniejsze, gdy masz system aeroponiczny.

 

Końcowe słowa

Zapewnienie roślinom niezbędnych składników odżywczych, których potrzebują, przyniesie zdrowsze i bardziej produktywne rezultaty. Jeśli wykonasz zalecane w tym artykule czynności związane z dotlenieniem wody dla roślin, Twoje wysiłki z pewnością zostaną nagrodzone doskonałymi plonami.