Jak dodać mikoryzę do gleby. 3 najlepsze czynniki

Możesz dowiedzieć się, jak dodać mikoryzę do gleby, biorąc pod uwagę trzy czynniki, a w tym artykule omówimy je bardziej szczegółowo później. Pamiętaj, że jako ogrodnik zawsze musisz dążyć do odkrywania różnych technik ulepszania swoich upraw i środowiska roślin. Zrozumienie, jak dodać mikoryzę do gleby, pozwoli Ci czerpać wiele korzyści w ogrodzie i szklarni.

Co grzyby mikoryzowe robią dla twoich roślin? Po pierwsze, związek między tymi dwoma organizmami sprzyja lepszemu przyswajaniu minerałów i wody przez rośliny. Jednak przy dodawaniu mikoryzy należy znać metodę, czas i względy. Być może trzeba będzie również znaleźć gatunki mikoryz, które będą się najlepiej rozwijać w Twojej lokalizacji.

Jak dodać mikoryzę do gleby. 3 najlepsze czynniki

Jak prawidłowo dodać mikoryzę do gleby

Metoda

Pierwszym czynnikiem, który musisz opanować dodając mikoryzę do gleby, jest sama metoda. Proces jest stosunkowo prosty i nie potrzebujesz do tego żadnych narzędzi ani sprzętu. Podstawową koncepcją, o której musisz pamiętać podczas nauki dodawania mikoryzy do gleby, jest kontakt między korzeniami a grzybami.

Wybierz formułę

Inokulant mikoryzowy może występować w różnych postaciach, które są granulkami i proszkiem. Dlatego możesz stosować je na różne sposoby, aby dopasować je do swojej praktyki w ogrodzie lub szklarni. Możesz również dodać mikoryzę do gleby na różnych etapach wzrostu rośliny.

Wybierz etap wzrostu

Na przykład, możesz dodać preparat do rozsadnika lub ziemi doniczkowej podczas wysiewu nasion. Możesz również wcierać go bezpośrednio w bryłę korzeniową podczas sadzenia lub przesadzania. W przeciwnym razie możesz po prostu wrzucić trochę do dołka.

Wybierz rosnącą praktykę

Inną metodą dodawania mikoryzy do gleby jest użycie systemu nawadniającego, kąpieli korzeniowej lub porowatych mediów. Darń może być również doskonałym sposobem na dodanie mikoryzy wymieszanej z wodą przed lub po ułożeniu darni. Ta sama mieszanka zadziała również, jeśli rośliny są już posadzone lub wstrzyknięto preparat do strefy korzeniowej ustalonej rośliny.

Czas

Drugim czynnikiem przy dodawaniu mikoryzy do gleby jest czas aplikacji. Jak wspomniano wcześniej, można dodać mikoryzę na różnych etapach wzrostu, stosując odpowiednią metodę aplikacji. Dobra wiadomość wynikająca z braku określonego terminu jest taka, że ​​możesz używać produktów niezależnie od bieżącego cyklu życia rośliny.

Jednak najkorzystniejszy czas na traktowanie roślin lub gleby to najwcześniejsza faza wzrostu rośliny. Możesz myśleć o tych okresach jako o etapie siewu lub gdy zaczynasz rośliny od przeszczepów lub rozmnażania. Oprócz zakładania roślin w szklarni, ten czas jest również doskonałą okazją do czerpania korzyści z mikoryzy.

Częstotliwość

Kolejną zaletą zaprawiania gleby mikoryzami na wczesnym etapie wzrostu rośliny jest to, że nie będziesz potrzebować tylu produktów, ile w późniejszych etapach. Dzieje się tak, ponieważ gleba, której będziesz używać, jest również mniejsza. Co więcej, pamiętaj, że niektóre rośliny, takie jak jednoroczne, mogą dobrze sobie radzić tylko przy jednej aplikacji.

Niemniej jednak najlepiej jest przeprowadzić badania, aby ustalić optymalny odstęp między kolejnymi aplikacjami w ogrodzie lub szklarni. Ponowne aplikacje mogą być konieczne w przypadku niektórych roślin, zwłaszcza tych o dłuższych cyklach życiowych. Będzie to również prawdą, jeśli w pewnym momencie roślina będzie wymagała przesadzenia.

Pamiętaj, że te grzyby nie są wolnożyjące, co oznacza, że ​​śmierć rośliny będzie również wskazywać na ich śmierć. Symbiotyczny związek między rośliną a grzybami pozostanie przez cały cykl życiowy tych pierwszych, dyktując ponowne zastosowanie.

Rozważania

Ceny

Teraz, gdy znasz już metodę i terminy, warto podkreślić znaczenie dodatkowych rozważań w zastosowaniach mikoryzowych. Na przykład powinieneś wiedzieć, ile mikoryzy użyć na swoich roślinach. Podobnie jak w przypadku każdego innego produktu, którego używasz w ogrodzie, pilnie sprawdzaj ceny etykiet i upewnij się, że ich przestrzegasz.

Powszechnym błędnym przekonaniem niektórych ogrodników jest to, że stosowanie powyżej zalecanej dawki będzie również oznaczać większy wpływ. Będzie to jednak tylko marnotrawstwo, ponieważ zakład będzie wykorzystywał tylko to, czego potrzebuje. Prawdopodobnie odniesiesz największe korzyści, jeśli zastosujesz się do zaleceń.

Warunki środowiskowe i terenowe

Podczas używania mikoryzy wysokie temperatury, około 140°F, mogą zabić grzyby. Co więcej, możesz używać fungicydów w swojej praktyce hodowlanej, więc uważaj na produkty, które nie uszkodzą mikoryzy.

Co więcej, chcesz uważać na fosfor. W przeciwieństwie do niektórych fungicydów lub wysokich temperatur, sam fosfor nie zabije mikoryzy. Jednak wysoki poziom fosforu spowolni relacje między rośliną a grzybami.

Wniosek

Czy wiesz, że możesz łatwo wykorzystać symbiotyczny związek między grzybami a roślinami? Proces nauki dodawania mikoryzy do gleby jest stosunkowo prosty, o ile pamiętasz o trzech czynnikach. Najpierw poznaj metodę i wybierz odpowiednią technikę aplikacji dla swojego schematu.

Po drugie, znajdź idealny czas na dodanie mikoryzy we wczesnych stadiach wzrostu rośliny. I wreszcie, stawki oraz warunki środowiskowe i terenowe mogą wpływać na wydajność, a nawet zabijać same grzyby. Ogólnie rzecz biorąc, zrozumienie tych trzech czynników powinno pomóc w nauce skutecznego dodawania mikoryzy do gleby.