Jak długo żyją storczyki i czego się spodziewać?

Jeśli jesteś ciekawy, jak długo żyją storczyki, możesz być zaskoczony, że możesz oczekiwać, że przetrwają ponad dziesięć lat. Być może jest to jeden z powodów, dla których ogrodnicy je kochają i starają się nauczyć różnych metod rozmnażania. Warto jednak zauważyć, że podobnie jak większość roślin, storczyki będą żyć tak długo tylko w idealnym środowisku.

Jeśli w Twoim obszarze występują nieprzewidywalne warunki, korzystniejsze będzie użycie szklarni. Możesz pocieszyć się stwierdzeniem Uniwersytetu Floryda, że ​​storczyki nie są trudne w uprawie. Ponadto istnieje wiele gatunków do wyboru, więc rzeczywiście znajdziesz odpowiedni dla swojego środowiska.

Jak długo storczyki żyją w różnych warunkach

Pamiętaj, że oczekiwana długość życia różnych storczyków będzie się różnić. Dodatkowo rodzaj opieki, jaką otrzymują, ma duży wpływ na długość ich życia. Ale ogólnie storczyki mogą żyć ponad dziesięć lat, z różnymi okresami kwitnienia dla każdego gatunku.

Storczyki zakwitną, przejdą okres spoczynku i zauważysz, że kwiaty zaczną opadać. W tym momencie możesz założyć, że cykl życiowy się skończył, ale piękno storczyków polega na tym, że oznacza to jedynie przygotowanie do kolejnego okresu kwitnienia. Kwiaty więdną, dzięki czemu roślina może zgromadzić więcej energii na kolejny sezon.

Podczas gdy niektóre storczyki mogą żyć dłużej niż dekadę, posiadanie ich przez okres do dwudziestu lat może być trudne. Stare storczyki będą miały trudności z produkcją kwiatów i łatwiej stają się podatne na choroby. Podobnie jak wszystkie żywe istoty, układ odpornościowy storczyków słabnie wraz z upływem lat, więc najlepiej byłoby nie popychać ich dalej niż 15 lat.

Jak długo storczyki żyją w wazonie?

Jak długo należy spodziewać się życia storczyków ściętych? Realistycznie rzecz biorąc, powinny się rozwijać przez jeden do sześciu tygodni, o ile odpowiednio się nimi opiekujesz. Oznacza to zmianę wody co dwa dni i za każdym razem odcięcie cala końca łodygi.

Chcesz również zapobiegać ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogą spalić kwiaty i liście. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie storczyki najlepiej sprawdzają się jako kwiaty cięte. Niektóre odmiany mogą żyć tak krótko, jak siedem dni lub blaknąć i tworzyć plamy łatwiej niż inne.

Przydatną wskazówką jest to, że jeśli orchidea jest woskowa w dotyku, powinna dobrze przetrwać w wazonie. Czy istnieją inne zabiegi pielęgnacyjne przedłużające żywotność storczyków w wazonie? Zaraz po zakupie idealnie jest odciąć ½ cala od podstawy przed umieszczeniem ich w wazonie.

Można również użyć apolytunelandu utrzymać chłodną temperaturę bez ryzyka uszkodzenia przeciągów.

Cykl życia storczyków

Nasiona orchidei mogą kiełkować nawet do dwóch lat, dlatego niektórzy ogrodnicy decydują się na inne metody rozmnażania. Roślina może wtedy zacząć produkować kwiaty po trzech miesiącach i zacząć ukorzeniać się dopiero po pierwszym kwitnieniu. Sam kwitnienie może trwać miesiącami, więc cykl życia storczyków może wynosić od 9 do 14 miesięcy i kwitnąć co 8 do 10 miesięcy.

Przedłużanie żywotności storczyków

Posadzone na doniczkach storczyki mogły przetrwać pół roku i produkować kwiaty w sposób ciągły. Jednak ważne jest, aby zrozumieć również ich cykl życia, aby wiedzieć, czego się spodziewać. Na przykład, powszechną praktyką w uprawie storczyków jest przesadzanie ich w celu zapobiegania chorobom i wspomagania kwitnienia.

Zanotuj w swoim kalendarzu i przesadzaj storczyki co dwa do trzech lat, aby uniknąć wszelkich niedogodności. Teraz, gdy znasz już tę podstawową praktykę konserwacji, czy istnieją inne techniki, aby uszczęśliwić storczyki i wykorzystać ich długą żywotność?

Uprawa storczyków w pomieszczeniach daje ci przewagę, ponieważ możesz sprawdzić specyficzne wymagania danego gatunku i odpowiednio je dostosować. Oprócz idealnego środowiska, praktyki zarządzania mogą również tworzyć lub niszczyć storczyki. Na przykład prosty akt nadmiernego podlewania powoduje zgniliznę korzeni, która może potencjalnie zabić twoje rośliny.

Aby uniknąć nadmiernego podlewania, najpierw sprawdź podłoże i użyj dobrze ociekającego garnka, aby zapobiec stojącej wodzie. Storczyki są również ciężkimi żywicielami, więc stwórz zbilansowany harmonogram nawożenia, który zapewni wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują twoje storczyki. Wreszcie, wypatruj pospolitych szkodników, takich jak kamień, i bezbłędnie utrzymuj czystość.

Pielęgnacja storczyków ciętych

W przypadku storczyków ciętych można również wykonać pewne praktyki, aby zapewnić ich przetrwanie przez dłuższy czas. Aby rozpocząć, odmłodź kwiaty orchidei, zraszając je wodą po przybyciu. Odetnij koniec łodyg jak wskazano wcześniej i użyj wody o temperaturze 100°F do wazonu.

Poza tą początkową pielęgnacją, po prostu utrzymuj chłodne środowisko, z dala od przeciągów lub bezpośredniego światła słonecznego. Najlepiej byłoby również zbadać, jaki rodzaj wazonu jest najlepszy dla twojej orchidei. Na przykład storczyki Cymbidium są lepsze do smukłych, ale wysokich wazonów, aby zapewnić wsparcie i wchłanianie wody.

Wniosek

Storczyki są jednymi z najlepszych kwiatów, nie tylko ze względu na ich piękno, ale także ze względu na ich potencjał do długiego życia. Jednak czy wiesz, jak długo żyją storczyki? Storczyki mogą żyć przez dziesięciolecia, a nawet dłużej, w zależności od gatunku i opieki, jaką otrzymują.

Możesz stworzyć idealne i wspierające środowisko w tunelu foliowym, jednocześnie przestrzegając zasad zarządzania. Te same oczekiwania dotyczą storczyków ciętych, ponieważ mogą żyć od jednego do sześciu tygodni. Podobnie jak w przypadku sadzonych storczyków, ta długość życia będzie również zależeć od gatunku i codziennej pielęgnacji, jaką otrzymują.