Jak długo wytrzymują doniczki torfowe?

Jeśli jesteś ciekaw, jak długo wytrzymują doniczki torfowe, możesz oczekiwać, że mogą służyć od miesięcy do całego roku. Czas ten nie jest tak długi, jak mogą zapewnić doniczki z tkaniny, ale wielu ogrodników rozważa użycie doniczek torfowych do ogrodnictwa kontenerowego ze względu na różne korzyści. Wszyscy wiemy, że mech torfowy jest przydatny do zatrzymywania wilgoci i poprawy napowietrzania podłoża, więc jako doniczka z czasem z łatwością dodadzą się do gleby.

Możesz myśleć o doniczkach torfowych jako o doniczkach biodegradowalnych, dlatego mają krótką żywotność. Ci, którzy chcą zminimalizować użycie tworzyw sztucznych, mogą rozważyć doniczki torfowe, ponieważ po prostu rozpadają się i stają się częścią gleby. Twoje rośliny będą również bezpieczne przed szokiem po przesadzaniu, ponieważ nie naruszasz ich korzeni z powodu rozkładu doniczki torfowej.

Jak długo wytrzymują doniczki torfowe?

Jak długo wytrzymują doniczki torfowe i wskazówki, jak najlepiej je wykorzystać

Przewidywana żywotność doniczek torfowych

Jak wspomniano wcześniej, doniczki torfowe mogą trwać od miesięcy do roku. A im szybciej ulegają degradacji, tym bardziej można ufać, że doniczka wykonana jest z materiałów biodegradowalnych. Dlatego niektóre doniczki torfowe mogą się rozpaść przed końcem sezonu wegetacyjnego.

Mimo to doniczki torfowe doskonale nadają się do ogrodnictwa w pojemnikach. Mimo że ulegają biodegradacji, nadal są wystarczająco duże i grube, aby wspierać wzrost roślin. Ich żywotność sprawia również, że są doskonałymi pojemnikami do przesadzania i przesadzania, aby zapobiec wstrząsom, ponieważ doniczki po prostu staną się częścią gleby.

Kiedy używać doniczek torfowych?

Najczęstszym sposobem, w jaki ogrodnicy używają doniczek torfowych, jest przesadzanie sadzonek. Jeśli pogoda na zewnątrz nadal nie sprzyja roślinom, możesz użyć doniczek torfowych i tunelu foliowego, aby dać ci więcej czasu do ustąpienia pogody. Możesz również kontynuować uprawę w pomieszczeniu i pozwolić doniczkom torfowym zmieszać się z grządką ogrodową.

Innym sposobem wykorzystania doniczek torfowych jest zakładanie roślin, dopóki nie osiągną odpowiedniego rozmiaru do sadzenia w gruncie. Rośliny można hodować w doniczkach torfowych przez miesiąc lub dwa przed przesadzeniem ich na ziemię. Niektóre popularne rośliny, które czerpią korzyści z doniczek torfowych, to ogórki, dynia i melony, ponieważ są podatne na szok przeszczepu.

Jak używać doniczek torfowych?

Używanie doniczek torfowych jest dość proste, ale pamiętaj, aby były stale wilgotne. Pamiętaj, że materiał, którego używają, jest bardziej chłonny, więc chcesz mieć pewność, że roślina nadal pobiera wystarczającą ilość wody przez korzenie. Możesz kilka razy zamrozić i użyć wilgotnej mieszanki doniczkowej, aby nadrobić chłonność doniczek.

Możesz również łatwo sadzić doniczki torfowe w ziemi, zwłaszcza jeśli używasz roślin, które nie lubią, gdy ich korzenie się naruszają. Pojemniki te powinny się rozłożyć, a korzenie pozostaną nienaruszone. Należy jednak pamiętać o niektórych uprawach, które mogą zostać związane z korzeniami, jeśli doniczki nie ulegną całkowitej degradacji.

Chcesz posadzić je głębiej w glebie i zakopać całą doniczkę lub oderwać brzeg doniczki. Ta ostatnia jest niezbędna nie tylko po to, aby zapobiec uwięzieniu korzeni, ale także po to, aby roślina otrzymała wodę, a doniczka jej nie odsączyła. Następnie możesz dodać resztki doniczki, jeśli jakieś zostały, w grządce lub kupie kompost.

Jak uprawiać w doniczkach torfowych

Aby rozpocząć sadzenie w doniczkach torfowych, należy wypełnić je ziemią doniczkową i umieścić w tacy. Ponieważ są chłonne, należy nalać na tackę wody i pozwolić im wchłonąć. Wyjmij doniczki torfowe z wody i posadź nasiona lub sadzonki, tak jak w przypadku każdego pojemnika.

Możesz użyć apolitunel do doniczek torfowych i umieścić je w jasnym i ciepłym miejscu. Aby utrzymać wilgoć, możesz je spryskać, ale możesz też postawić garnki na tacy z ciepłą wodą, gdy zauważysz, że wysychają. W zależności od twoich roślin możesz być gotowy do przesadzenia sadzonek po miesiącu lub dwóch.

Wykop dziurę na całą doniczkę i w razie potrzeby oderwij jej brzeg, aby żadna część nie odprowadzała wilgoci z roślin. Pamiętaj, że jeśli część doniczki nie rozpadnie się całkowicie i zostanie odsłonięta, torf może wyschnąć i uniemożliwić korzeniom wchłanianie wody. W tym momencie możesz poczekać, aż doniczki torfowe się rozłożą i utrzymają rośliny zgodnie z ich potrzebami wzrostu.

Wniosek

Jeśli zastanawiasz się nad ogrodnictwem w pojemnikach, jednym z doskonałych materiałów są doniczki torfowe. Ale jak długo wytrzymują doniczki torfowe? Doniczki torfowe są przydatne przez miesiące do roku, ponieważ ulegają biodegradacji.

To czyni je doskonałymi dla roślin podatnych na szok przesadzania lub w połączeniu ze szklarnią do utrzymywania roślin do czasu ustabilizowania się klimatu na zewnątrz. Pamiętaj jednak, że te doniczki są chłonne, więc chcesz utrzymać wilgotność gleby dla roślin. Co więcej, niektóre nie rozpadają się całkowicie, więc rozważ zakopanie ich w glebie lub oderwanie ich brzegów, jeśli twoje rośliny nie lubią, gdy ich korzenie są naruszane.