Jak długo trwają doniczki z tkaniny i czego się spodziewać?

Można się tylko zastanawiać, jak długo wytrzymują doniczki z tkaniny, ale powinieneś mieć pewność, że możesz ich używać nawet przez pięć lat. Rozsądnie jest, aby ogrodnicy sprawdzali wszystko, czego użyją, pod kątem długowieczności. A jednym z najlepszych pojemników są Smart Pots lub inne niezawodne doniczki z tkaniny na rynku.

Ogrodnictwo jest cenne pod względem trwałości i korzyści zdrowotnych. Mając to na uwadze, założenie stosowania trwałych pojemników pozwoli Ci na produktywny i bezstresowy ogród.

Jak długo trwają doniczki z tkaniny i czego się spodziewać?

Jak długo utrzymują się doniczki z tkaniny oraz porady dotyczące pielęgnacji

Ogólnie rzecz biorąc, od doniczek z tkaniny można oczekiwać usługi trwającej od 3 do 5 lat. Oczywiście będzie to zależeć od marki, którą wybierzesz, a te, które są dobrze znane, powinny sprawić, że poczujesz się pewniej z ich długowiecznością. Ponadto oczekiwana długość życia zależy od ich zużycia, częstotliwości ich używania oraz efektywności czyszczenia i przechowywania.

Pielęgnacja doniczek z tkaniny

Aby mieć pewność, że Twoje doniczki z tkaniny przetrwają, chcesz poćwiczyć ich właściwe przechowywanie i pielęgnację. Po pierwsze, jak przechowywać doniczki z tkaniny, gdy nie są używane? Tunel foliowy lub każda wewnętrzna, chłodna, sucha konstrukcja będzie idealna do przechowywania, ponieważ ochroni doniczki przed żywiołami.

Chociaż doniczki z tkaniny są generalnie trwalsze niż inne pojemniki, degradacja jest nadal możliwa, jeśli znajdują się w obszarze narażonym na surowy klimat. Musisz również odpowiednio wyczyścić doniczki z tkaniny przed oddaniem ich do przechowywania, aby zaoszczędzić sobie późniejszych kłopotów i ułatwić ponowne użycie w następnym sezonie.

Krok 1. Wąż je w dół

Aby umyć doniczki z tkaniny, zacznij od spłukania wodą, aby usunąć resztki ziemi i resztki roślin. Pozostaw pojemniki do wyschnięcia na jeden dzień i usuń pozostałe wysuszone materiały przed ich umyciem. Dzięki temu czyszczenie jest wygodniejsze i zapewnia dokładne usunięcie chemikaliów i innych materiałów.

Krok 2. Włóż do pralki i wysusz na powietrzu

Użyj sody oczyszczonej i octu lub organicznego detergentu do dalszego czyszczenia garnków. Użyj najwyższego ustawienia i zimnej wody, ale w razie potrzeby może być konieczne wykonanie kolejnego cyklu. Następnie upewnij się, że wyschłeś na powietrzu, aby zapobiec pleśni, ale nigdy nie używaj suszarki do suszenia garnków, aby uniknąć uszkodzenia materiału.

Dlaczego warto używać doniczek z tkaniny?

Ogrodnictwo kontenerowe jest generalnie korzystne, ponieważ łatwiej jest modyfikować szczególne wymagania każdej rośliny. Pozwala także osobom o ograniczonej przestrzeni na uprawę roślin i wybór ich lokalizacji. Jednak doniczki z tkaniny mają kilka zalet w porównaniu z typowymi pojemnikami.

Użyj do dowolnych roślin

Istnieje wiele rodzajów doniczek z tkaniny i można znaleźć doniczki dla określonych rodzajów roślin lub doniczki dla młodych roślin lub w pełni wyrośniętych roślin. W ten sposób możesz zapewnić, że materiał wspomaga wzrost Twoich roślin, także tych z płytkim systemem korzeniowym. Doniczki z tkaniny są również dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu możesz wygodnie modyfikować swój ogród w tunelu foliowym.

Ułatwia konserwację

Możesz uniknąć typowych problemów z konserwacją, takich jak nadmierne podlewanie, używając doniczek z tkaniny. Pojemniki te mają lepszy drenaż, aby zapobiec stojącej wodzie, powodującej erozję gleby, gnicie i inne choroby spowodowane nadmierną wilgocią. Materiał na doniczce z tkaniny jest również oddychający, dzięki czemu możesz zapewnić stałą temperaturę, jakiej doświadczają twoje rośliny.

Do wielokrotnego użytku i przyjazny dla środowiska

Trzecim powodem, dla którego doniczki z tkaniny mają przewagę, jest to, że są przyjazne dla środowiska, a nawet nie zawierają BPA. Jeśli jesteś w tym artykule, wiesz, że te kontenery są wielokrotnego użytku. Dlatego nie tylko oszczędzasz pieniądze, ponieważ nie musisz kupować na każdy sezon wegetacyjny, ale także pomagasz środowisku, przyczyniając się do mniejszej ilości odpadów.

Jak używać doniczek z tkaniny

Kolejnym czynnikiem, który przyczyni się do długowieczności Twoich doniczek z tkaniny, jest nauczenie się ich prawidłowego użytkowania. Zacznij od wybrania odpowiedniej wielkości doniczki dla twojego obszaru i roślin, jednocześnie biorąc pod uwagę podłoże, którego użyjesz. Na przykład chcesz przeznaczyć miejsce na kamyki, jeśli chcesz poprawić drenaż medium.

Napełnij garnek z tkaniny odpowiednią mieszanką lub medium i zostaw dwa cale przestrzeni u góry. Następnie możesz sadzić swój plon w zależności od jego idealnej głębokości. Jedną rzeczą do zapamiętania jest to, że chcesz, aby gleba całkowicie pokryła bryłę korzeniową. Po zakończeniu, jak należy podlewać rośliny w doniczkach z tkaniny?

Nie ma żadnych specjalnych sztuczek do zapamiętania, ale niektórzy ogrodnicy lubią dodawać nakłucia na dole w celu drenażu, ale nie jest to konieczne we wszystkich przypadkach. Możesz po prostu podlewać, tak jak w przypadku dowolnych pojemników, ale system kroplowy byłby wygodniejszy w szklarni. Po zakończeniu sezonu wegetacyjnego możesz wyczyścić, a następnie złożyć doniczki w chłodnym i suchym miejscu, czekając na kolejny sezon.

Wniosek

Doniczki z tkaniny są doskonałymi kandydatami do ogrodnictwa kontenerowego. Można jednak zapytać „jak długo wytrzymują doniczki z tkaniny?” Dobrą wiadomością jest to, że nadają się do użytku przez trzy do pięciu lat, w zależności od ich użytkowania i sposobu ich konserwacji.

Wąż najpierw do doniczek, aby pozbyć się większości podłoża i resztek roślin. Pozwól im wyschnąć, aby sprawdzić, czy nie pozostały wysuszone materiały przed włożeniem do pralki. Po wyschnięciu na powietrzu można je przechowywać w chłodnym, suchym miejscu na kolejny sezon.