Jak długo trwa wyhodowanie bratków z nasion?

Aby wiedzieć, ile czasu zajmuje wyhodowanie bratków z nasion, trzeba trochę cierpliwości, ponieważ chociaż mają szybki wzrost, wyhodowanie ich z nasion jest powolne. Kiełkowanie może potrwać od jednego do trzech tygodni i prawdopodobnie dlatego University of Arkansas zaleca zamiast tego rozpoczęcie w pomieszczeniu.

Jeśli zaczniesz uprawiać w szklarni, nadal możesz kwitnąć wczesną wiosną w porównaniu z tymi, które wolą siew bezpośrednio w ogrodzie. Pamiętaj, że kiełkowanie nasion może zająć do 20 dni, więc najlepiej zacząć od sześciu do ośmiu tygodni przed ostatnim przymrozkiem. Niezależnie od rośliny, którą uprawiasz; zawsze możesz poprawić tempo kiełkowania, zapewniając optymalne warunki za pomocą szklarni.

Jak długo trwa wyhodowanie bratków z nasion?

Jak długo trwa wyhodowanie bratków z nasion: czego się spodziewać

Długi proces kiełkowania

Jak wspomniano wcześniej, bratki potrzebują czasu, aby wykiełkować i może to potrwać do 20 dni, a nawet 50, w zależności od okoliczności. Dlatego większość ogrodników używa apolitunelu podczas uprawy bratków z nasion, aby mogły wcześnie rozpocząć sezon wegetacyjny. Dobrą wiadomością jest to, że gdy rośliny wyrosną z nasion, tempo wzrostu dojrzałych roślin jest szybkie.

Jak szybko wyhodować bratki z nasion

Zanim poczujesz się zniechęcony i zniecierpliwiony długim procesem kiełkowania, nadal możesz szybko wyhodować bratki z nasion. Rozpocznij nasiona na 10 do 12 tygodni przed ostatnim przymrozkiem w szklarni. Powinieneś również zacząć od 14 do 16 tygodni wcześniej, jeśli planujesz sadzić na zewnątrz wczesną wiosną.

Doskonałą wskazówką, aby zapewnić szybki wzrost z nasion, jest przykrycie doniczek. Całkowity brak światła sprzyja kiełkowaniu, a kiełków można spodziewać się do 14 dni po umieszczeniu ich w chłodnym miejscu. Jednak optymalna temperatura, aby to osiągnąć, to 65 do 75°F, a ich podłoże powinno być wilgotne.

Uniwersytet Stanowy Utah podkreśla znaczenie podlewania łoża siewnego przed cienkim siewem nasion. Następnie przykryj je ziemią lub piaskiem przed dociśnięciem płaską deską. Utrzymuj wilgotność grządki białą folią z tworzywa sztucznego i usuwaj je dopiero po wykiełkowaniu nasion.

W tej metodzie uniwersytet wspomniał, że kiełkowanie może trwać od 5 do 8 dni po siewie. Twój wniosek z tego jest taki, że używanie apolytunnelandu utrzymującego wilgoć i idealne temperatury pomoże przyspieszyć wzrost bratków z nasion. Po wykiełkowaniu bratki należy przenieść w miejsce oświetlone, aż będzie można je przesadzić wiosną lub jesienią, gdy temperatura spadnie.

Uprawianie bratków z nasion

Bez względu na to, gdzie zdecydujesz się wyhodować nasiona, jedna rzecz jest stała. Czynniki, które mogą wpływać na kiełkowanie i tempo wzrostu, powinny być zawsze spójne.

Uprawa bratków z nasion na zewnątrz

Bratki można wysiewać w pomieszczeniu lub na zewnątrz, ale większość ogrodników zaleca pomijanie siewu bezpośredniego, aby zapobiec wadom związanym ze zmiennymi czynnikami. Bratki można wyhodować z nasion na zewnątrz, czekając przed siewem po dacie ostatniego mrozu. Środek lata jest również rozsądny, ponieważ pozwala bratkom rosnąć w nadchodzące chłodniejsze miesiące.

Aby zapobiec zmyciu przez deszcz, możesz chcieć siać w doniczkach zamiast na łóżku. Do siewu zimowego można również użyć starych dzbanów na mleko. W przypadku tej drugiej metody można oczekiwać, że nasiona same wykiełkują, gdy warunki będą idealne.

Uprawa bratków z nasion w pomieszczeniu

Możesz użyć bezglebowej mieszanki nasion lub zrobić własną z torfu i wermikulitu. Najlepiej zacząć najpierw bez nawozu, ponieważ może spalić rozwijające się korzenie. Ponieważ nasiona są malutkie, należy je tylko lekko przykryć ziemią, a następnie podlać mieszankę, aby podłoże było wilgotne.

Kiedy sadzonki rozwiną cztery prawdziwe liście, użyj rozpuszczalnego w wodzie nawozu, aby wspomóc dalszy wzrost. Następnie można przesadzić bratki po ostatnich wiosennych przymrozkach. Umieść rośliny w odległości 6 cali od siebie w obszarze, który ma dobrze przepuszczalną glebę i otrzymuje poranne słońce.

Jeśli obawiasz się szoku po przeszczepie, chcesz utrzymać wilgotność gleby. Zacznij od dobrego podlewania i promuj retencję wody, używając organicznej ściółki wokół bratków.

Częste problemy podczas uprawy bratków

Podczas uprawy bratków możesz napotkać choroby grzybowe, takie jak szara pleśń i plamistość liści. Jeśli uprawiasz w szklarni, możesz łatwo zapobiegać tym chorobom, ponieważ kontrolujesz środowisko, a czystość jest łatwiejsza do opanowania. Jest również prawdopodobne, że na roślinach pojawią się szkodniki, takie jak mszyce i przędziorki, więc trzymaj się praktyk, które zapobiegną inwazji i kontrolują ich populację.

Wniosek

Ogrodnictwo nie zawsze jest szybkie, ale wszystkie rośliny są warte czekania. Czy wiesz, ile czasu zajmuje wyhodowanie bratków z nasion? Te piękne kwiaty mogą wykiełkować od 20 do 50 dni, dlatego rozsądniej jest zacząć je w pomieszczeniach wcześnie, aby być produktywnymi. Dodatkowo, użycie apolytunnel może pomóc w osiągnięciu optymalnych wymagań kiełkowania, takich jak ciemność i temperatura od 65 do 75°F.

Jeśli środowisko jest sprzyjające, twoje nasiona mogą kiełkować w ciągu 5 do 8 dni. Następnie możesz przesadzić sadzonki, gdy wytworzą prawdziwe liście. Utrzymuj wilgotność gleby, aby zapobiec szokowi związanemu z przesadzaniem i zawsze sprawdzaj klimat pod kątem nadchodzących wyzwań w ogrodzie.