Jak długo rośliny mogą pozostawać w tacach o różnych rozmiarach

Ogólnie rzecz biorąc, odpowiedź na to, jak długo rośliny mogą przebywać w tackach o różnych rozmiarach, zależy od ich wzrostu. Sprawdź swoje rośliny, czy wyhodowały swoje prawdziwe liście, a to zasygnalizuje, że są gotowe do sadzenia. Powszechnym błędem ogrodników jest to, że zakładają, że sadzonki wykształciły swoje prawdziwe liście, ale są to tylko liście nasienne, więc musisz rozróżnić między nimi.

Minnesota State Horticultural Society podkreśla, że ​​nigdy nie należy przesadzać sadzonek, dopóki nie rozwiną one prawdziwych liści. To jest ta sama koncepcja, którą zastosujesz, aby wiedzieć, jak długo twoje rośliny pozostaną w tackach. Aby zapobiec szokowi związanemu z przesadzaniem i niedogodnościom związanym z przesadzaniem, możesz również zakładać rośliny w szklarni, aby mieć pewność, że będą silne do przesadzania.

Jak długo rośliny mogą pozostawać w tacach o różnych rozmiarach

Czy wiesz, jak długo rośliny mogą pozostawać w tackach o różnych rozmiarach?

Jak wspomniano wcześniej, prawdziwy wzrost liści dyktuje, kiedy należy przenieść sadzonki z tacy. Sprawia to, że terminy są różne dla różnych roślin i niemożliwe będzie określenie konkretnego okresu przebywania w tacach o różnych rozmiarach. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na rozmiar i rodzaj tacy, z której korzystasz, aby wiedzieć, jak długo rośliny mogą w niej przebywać.

Jednym z najczęstszych sposobów zakładania sadzonek jest mieszkanie. A w zależności od wielkości tacki mogą w niej przebywać dłużej lub krócej. Mówiąc najprościej, większe mieszkanie oznacza dłuższy czas oczekiwania w porównaniu z mniejszą tacą.

Możesz szybko poznać przyczynę tego, ponieważ rośliny mają wymagania dotyczące odstępów. Im większe rośliny, tym szybciej wyrosną z tacy i będą wymagały przesadzenia. Pamiętaj, że im więcej miejsca lub większa komora na tacy, tym dłużej rośliny mogą przebywać w tackach o różnych rozmiarach.

Na czym polega zalewanie?

Kiedy zakładasz rośliny, prawdopodobnie słyszałeś o rozszerzeniach uniwersytetów, w których wspomina się o terminach, sadzeniu i pikowaniu. Podczas sadzenia na sadzonkach dajesz roślinom więcej miejsca w ich istniejącym pojemniku, którym mogą być doniczki lub tace modułowe. W ten sposób będą miały wystarczająco dużo miejsca dla swoich korzeni, aby zapewnić prawidłowy wzrost i rozwój.

Powiedzmy, że chcesz sadzić sadzonki na tacach modułowych. Możesz sprawnie i bezpiecznie wyjąć sadzonkę wciskając ją pod tackę. Spowoduje to poluzowanie bryły korzeniowej twojej sadzonki i będziesz mógł wyjąć ją z tacy.

Pamiętaj, że sadzonki należy chwytać wyłącznie za bryłę korzeniową, ponieważ są one podatne na obrażenia. W przeciwieństwie do dojrzałych roślin, łodygi siewek są zbyt delikatne, aby nawet delikatne uszczypnięcie mogło je uszkodzić.

Co się wydarza?

Innym powszechnym terminem oprócz zalewania jest kłucie sadzonek. Mówiąc prościej, jest to proces przenoszenia tac na nasiona do tac modułowych lub sadzonek z gołymi korzeniami do większych doniczek. W ten sposób będziesz hodować sadzonki pojedynczo, a nie w kępach.

Ale jak wspomniano wcześniej, sadzonki są kruche, więc nakłuwaj je tylko wtedy, gdy są wystarczająco duże, aby je obsłużyć. Upewnij się, że wcześniej przygotowałeś również nową tacę modułową lub wtykową z mieszanką doniczkową bez torfu. Powierzchnia powinna być twarda i lepiej, jeśli korzenie sadzonek zachowają swoją oryginalną mieszankę doniczkową po ich rozerwaniu.

Najlepiej byłoby, gdybyś nie pospieszył się również z nakłuwaniem sadzonek dużymi partiami, aby korzenie nie wysychały. Za pomocą ołówka zrób dziurę w nowej mieszance doniczkowej i delikatnie opuść korzenie do środka. Utwardź obszar wokół rośliny, możesz również zakopać część łodygi, aby podtrzymać długonogie sadzonki.

I na koniec, nie zapomnij o podlewaniu roślin, aby były zdrowe.

Jak przesadzać sadzonki

Teraz, kiedy już wiesz, jak długo rośliny mogą przebywać w tackach o różnych rozmiarach, powinieneś nauczyć się przesadzać. Pamiętaj, że przenosisz delikatne sadzonki z tacy na nasiona, co oznacza, że ​​każda czynność może wpłynąć na ich późniejsze przetrwanie. Na początek, nigdy nie chwytaj sadzonek za łodygi, gdy się nimi zajmujesz, jak wspomniano przy sadzaniu i kłuciu.

Postukaj w dno tacy zamiast usuwać całą sadzonkę z nienaruszoną glebą i korzeniami. Jest idealny do usuwania korzeni z brudem wokół nich, aby uniknąć potencjalnych uszkodzeń. Dodatkowo delikatnie rozwiń korzenie, jeśli są skręcone wokół gleby, tak aby wszystkie były skierowane na zewnątrz, aby ułatwić przesadzanie.

Liście nasienne a liście prawdziwe

Porozmawiajmy teraz o identyfikacji prawdziwych liści. Pamiętaj, że jako pierwsze rozwiną się liścienie lub liście nasienne. Uważaj, aby nie przesadzać sadzonek, gdy nie rozwinęły jeszcze swoich prawdziwych liści.

Identyfikacja prawdziwych liści pozwala wiedzieć, że rośliny poradzą sobie z przesadzaniem, ponieważ w tym momencie będą wystarczająco dojrzałe. W porównaniu z liśćmi nasiennymi, prawdziwe liście wyglądają jak mniejsze wersje dorosłych liści, na których można dostrzec nawet prążki i włoski. Z drugiej strony liście nasion wyglądają na gładsze i mniej szczegółowe i zwykle znajdują się w pobliżu podstawy łodygi siewki.

Wniosek

Przesadzanie, nakłuwanie lub nakłuwanie sadzonek może być denerwujące. Aby zagwarantować sukces, musisz wiedzieć, jak długo rośliny mogą przebywać w tackach o różnych rozmiarach. Na długość ich pobytu mogą mieć wpływ dwa względy.

Po pierwsze, twoje sadzonki mogą opuścić tacę startową, gdy rozwiną prawdziwe liście. Po drugie, jeśli taca, w której się znajdują, jest mała, przeniesienie ich nastąpi szybciej. Oboje patrzycie na dojrzałość roślin do przesadzania i czy ich taca nadal może pomieścić ich wzrost.