Jak dbać o tulipany doniczkowe w 4 prostych krokach

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dbać o tulipany doniczkowe, omówiliśmy pięć prostych kroków, które powinieneś wykonać, aby sadzić i pielęgnować tulipany doniczkowe. Udekorowanie domu doniczkami z kolorowymi i ładnymi tulipanami z pewnością ożywi każdą przestrzeń.

Jak sadzić i pielęgnować tulipany doniczkowe

Doniczki i pojemniki są przeznaczone nie tylko na rośliny jednoroczne i byliny, cebulki (takie jak cebulki tulipanów) również dobrze rosną w doniczkach. Dodatkowo będą pięknie wyglądać w Twoim domu. Od sadzenia po pielęgnację kwiatów, oto pięć kroków, o których musisz pamiętać.

Jak dbać o tulipany doniczkowe w 4 prostych krokach

Krok 1: Zasadź cebulki podczas pierwszych przymrozków

Najlepszą porą na sadzenie cebulek są pierwsze przymrozki w Twojej okolicy (zwykle jesienią). Tulipany potrzebują okresu chłodu, aby zakwitły.

Posadź je w doniczkach o głębokości co najmniej sześciu cali i upewnij się, że ma odpowiedni drenaż. Tulipany potrzebują przestrzeni do wzrostu korzeni, a także odpowiedniego drenażu, aby Twoje rośliny nie musiały siedzieć w wodzie.

Krok 2: Użyj dobrze przepuszczalnej gleby i posadź w niej cebulki z nosem do góry.

Napełnij doniczki dobrze przepuszczalną ziemią i posadź cebulki w ziemi z czubkami do góry. Możesz sadzić je blisko siebie, ale upewnij się, że się nie stykają. Przykryj je większą ilością ziemi doniczkowej (zostaw około cala przestrzeni od krawędzi).

Krok 3: Kiedy wierzchnia warstwa gleby wyschnie, podlej doniczki.

Jeśli wcześniej sadziłeś tulipany bezpośrednio w swoim ogrodzie, przekonasz się, że podlewanie cebulek tulipanów w doniczkach jest zupełnie inne. Twoje rośliny wchłaniają więcej wody i szybciej wysychają w porównaniu do tulipanów sadzonych w ogrodzie.

Czas podlać doniczki, jeśli wierzchnia warstwa gleby jest sucha. Podlewaj tulipany, aż zobaczysz, że woda spływa z doniczki. Nie musisz ich regularnie podlewać; rób to tylko wtedy, gdy gleba zaczyna wysychać.

Krok 4: umieść je w pomieszczeniu, zanim odłożysz je z powrotem w słoneczne miejsce.

Umieść doniczki z tulipanami w pomieszczeniu, gdy mają około cala wysokości. Umieść je w ciemnym i chłodnym miejscu i poczekaj, aż osiągną od czterech do pięciu cali, zanim przeniesiesz je z powrotem w słoneczne miejsce.

Jak dbać o tulipany doniczkowe zimą

Kiedy robi się zimno, musisz zdecydować, co zrobić z tulipanami doniczkowymi. Jednym ze sposobów jest zimowanie cebulek tulipanów w doniczkach.

Jeśli planujesz przechowywać cebulki w pojemniku przez całą zimę, musisz wziąć pod uwagę dwie rzeczy, aby zapewnić przetrwanie roślin:

Drenaż

Drenaż jest bardzo ważny podczas sadzenia cebul tulipanów. W sezonie zimowym większość roślin ginie w wyniku tworzenia się lodu z powodu nadmiaru wody w doniczkach zamiast samego zimna. Mając to na uwadze, ważne jest, aby upewnić się, że twoje doniczki mają wystarczający drenaż. Woda regularnie podlewana lub z topniejącego śniegu nie powinna zatrzymywać się w doniczce. Jest to niezbędne do utrzymania roślin przy życiu przez całą zimę.

Nawozić

Kolejnym ważnym czynnikiem do rozważenia jest nawożenie. Ponieważ Twoje tulipany kwitną wiosną, gromadzą również energię, aby pomóc im przetrwać nadchodzące zimne miesiące. Możesz pomóc im zgromadzić więcej energii, dobrze je nawożąc. Pamiętaj, że im więcej przechowują energii, tym większe prawdopodobieństwo, że przeżyją zimą.

Rośliny doniczkowe szczególnie potrzebują więcej pomocy, ponieważ w przeciwieństwie do roślin rabatowych nie mogą poszukiwać dodatkowych składników odżywczych. Musisz upewnić się, że mają wystarczająco dużo, aby przetrwać w zimie.

Dlaczego potrzebujesz mini szklarni?

Uprawa tulipanów doniczkowych w minitunelach foliowych to świetna alternatywa. Będziesz mógł regulować temperaturę w środku i upewnić się, że Twoje tulipany będą chronione przed śniegiem i lodem. Poza tym, oto inne powody, dla których potrzebujesz mini szklarni.

Chroń swoje rośliny przed szkodliwymi owadami

Niektóre z najczęstszych szkodników atakujących cebulki tulipanów to roztocza (pajączki i roztocza), ślimaki, mszyce i gąsienice. Zwierzęta, takie jak wiewiórki i gryzonie, mogą jeść cebulki tulipanów, zwłaszcza zimą, kiedy są uśpione. Umieszczenie ich w bezpiecznej obudowie zmniejsza ryzyko zwabienia tych szkodników. Twoje rośliny będą rosły zdrowo aż do wiosny.

Idealne dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o ogrodnictwie tunelowym

Chcesz wiedzieć więcej o uprawie roślin w szklarni? Idealnym miejscem do rozpoczęcia jest zakup mini szklarni. Zanim zainwestujesz w droższy i stały tunel, mały tunel foliowy pozwoli ci nauczyć się lin i zapoznać się z różnymi środowiskami uprawy twoich ulubionych roślin.

Rozpocznij sadzenie niezależnie od pory roku

Dzięki szklarni możesz stworzyć swój mikroklimat wewnątrz obudowy. Oznacza to, że będziesz mógł uprawiać różne rodzaje roślin niezależnie od pogody na zewnątrz. Na przykład możesz uprawiać rośliny o ciepłej pogodzie w chłodniejszych porach roku i na odwrót.

Chroń swoje rośliny przed nieprzewidywalną pogodą

Zestawy szklarniowe doskonale nadają się do ochrony delikatnych roślin przed śniegiem, mrozem, lodem, silnymi wiatrami, nadmiernym upałem lub ulewnymi deszczami. Pamiętaj, że jedna burza może zniweczyć całe miesiące Twojej ciężkiej pracy. Gdy pogoda się poprawi, możesz przesadzić swoje rośliny do swojego ogrodu.

Końcowe przemyślenia na temat pielęgnacji tulipanów doniczkowych

Tulipany to jedne z najłatwiejszych, a zarazem najpiękniejszych kwiatów w uprawie. Ucząc się, jak dbać o tulipany doniczkowe, będziesz mogła cieszyć się kolorowymi kwiatami, gdy nadejdzie wiosna.