Jak dbać o pelargonie Marthy Washington

Możesz szybko nauczyć się, jak dbać o pelargonie Martha Washington, ucząc się prawidłowego sadzenia, pielęgnacji i pielęgnacji zimowej. Te kolorowe pelargonie są łatwe w pielęgnacji, ponieważ są z natury wytrzymałymi pelargoniami. Jednak nie znajdziesz ich powszechnie w Stanach Zjednoczonych ze względu na ich wymagania dotyczące kwitnienia, takie jak nocne temperatury od 50 do 60°F.

Dobrą wiadomością jest to, że możesz sprawdzić swoją strefę mrozoodporności i dostosować tunel foliowy do warunków Pani lub pelargonii królewskiej. Będą dobrze się rozwijać na obszarach z oceną od 5 do 10, ale zawsze możesz użyć systemu ogrzewania lub chłodzenia w pomieszczeniach, aby spełnić ich optymalne warunki wzrostu. Przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji możesz być dumny z posiadania tych fantazyjnych i niepowtarzalnie wyglądających pelargonii.

Jak dbać o pelargonie Marthy Washington

Jak dbać o pelargonie Marthy Washington, aby odnieść sukces

Sadzenie

Masz już przewagę wśród innych ogrodników, kiedy zdecydujesz się uprawiać pelargonie Martha Washington w szklarni. Dzieje się tak, ponieważ nie musisz się martwić nieprzewidywalną pogodą, trudnymi warunkami i zmiennymi temperaturami, które mogą mieć wpływ na zdrowie pelargonii. Washington State University wspomniał również, że te pelargonie wolą przebywać w pomieszczeniach, ponieważ wilgoć może gnić płatki, a palące ciepło ma tendencję do blaknięcia samych kwiatów.

Jakie są więc optymalne wymagania dla tych pelargonii? Pelargonie Martha Washington, podobnie jak wszystkie rośliny, najlepiej rosną na dobrze przepuszczalnej i żyznej glebie. Można je hodować w grządkach lub pojemnikach w tunelu foliowym z odstępem 12 cali dla pierwszego i wymaganiem średnicy 8 cali dla doniczek.

Stwórz mieszankę ziemi doniczkowej, torfu i wermikulitu i pamiętaj o użyciu doniczki z otworami drenażowymi. Pomogłoby jednak użycie doniczki bez tacki drenażowej, aby uniknąć pomyłki polegającej na pozostawieniu roślin w stojącej wodzie. Jeśli chodzi o ich wymagania dotyczące światła i temperatury, wybierz obszar, który jest nasłoneczniony przez 6 godzin dziennie.

Stworzy to energiczne rośliny, które dobrze zakwitną, ale należy uważać, aby nie zostały uszkodzone przez ostre upały. Pelargonie wymagają również od 50 do 60 stopni Celsjusza w nocy, aby zachęcić do kwitnienia, więc mieszkańcy Iowa mają problemy z kwitnieniem ze względu na wysokie temperatury w nocy w lecie.

Konserwacja

Utrzymywanie zdrowych roślin i zachęcanie do kwitnienia oznaczało również upewnienie się, że pelargonie są nawodnione i dobrze odżywione. Na początek podlewaj pelargonie Martha Washington przez cały sezon wegetacyjny, ponieważ preferują one wilgotną glebę. Jednak nie chcesz przesadzać swoich roślin, więc sprawdzaj górne 2 cale ich gleby i wody tylko wtedy, gdy są suche.

Pelargonie mogą również wymagać częstszego podlewania w miesiącach letnich. Wręcz przeciwnie, podlewanie zimowe odbywa się tylko raz na dwa tygodnie, ponieważ w tym okresie zaczną one przechodzić w stan uśpienia. A co z wymaganiami żywieniowymi pelargonii Martha Washington?

Możesz karmić rośliny co dwa tygodnie i wybrać odpowiedni nawóz w zależności od preferowanego wyniku. Jeśli chcesz, aby roślina rosła więcej, wysoki poziom azotu powinien załatwić sprawę. Natomiast w okresie letnim dwa razy w miesiącu płynny nawóz powinien wspomóc kwitnienie i rozwój ulistnienia.

Piękno tych pelargonii polega na tym, że generalnie nie będą wymagały tak dużej interwencji, aby zakwitły i rosły. Zamiast tego sprawdzaj i odcinaj zużyte główki kwiatowe, gdy umierają, aby zachęcić do kwitnienia i zapobiec chorobom. Pozostawione na roślinie zwiędłe kwiaty mogą gnić i powodować infekcje grzybicze, które mogą objawiać się w postaci nakrapianych lub sproszkowanych liści.

Pielęgnacja zimowa

Zimowa pielęgnacja pelargonii Martha Washington jest podobna do innych roślin kwitnących i polega na ściółkowaniu kompostem. Możesz jednak hodować sadzonki zebrane jesienią i sadzić je w pomieszczeniu do wiosny. Jeśli na twoim obszarze panuje ekstremalna zima, lepiej będzie przenieść całą pelargonię do tunelu foliowego, aby przezimować rośliny w słonecznym miejscu.

W niektórych przypadkach zimowanie tych pelargonii może być trudne ze względu na konieczność przycinania i przycinania korzeni przed przesadzeniem do mniejszej doniczki. Dopóki nie staną się bardziej wytrzymałe, będziesz musiał przenieść roślinę do większej doniczki, a zauważysz, że tworzą się nowe pąki. Te praktyki mają zastosowanie w stanach takich jak Waszyngton.

Ukorzenienie sadzonek łodyg

Możesz jak najlepiej wykorzystać swoje pelargonie, ponieważ łatwo ukorzeniają się z sadzonek łodyg. Przytnij poniżej węzła i usuń wszystkie pąki, pozostawiając dwa lub trzy liście i przylistki. Umieść sadzonki w cieniu lub zawiń je w gazetę, aby zapobiec gniciu, zanim wepchniesz je do doniczki z podłożem do ukorzeniania.

Wniosek

Martha Washington lub pelargonie królewskie są dość odporne, ale nadal powinieneś je uprawiać w sposób odpowiedzialny. Oznacza to wiedza, jak dbać o pelargonie Martha Washington, znając ich idealne warunki wzrostu podczas sadzenia, utrzymywanie ich w zakresie karmienia i pojenia oraz zimowanie ich w celu rozmnażania z sadzonek. Poniższe rozważania mogą wydawać się garstką, ale są łatwe do nauczenia.

Podobnie jak w przypadku pielęgnacji i uprawy innych roślin, wygodniej będzie zastosować apolytunnel dla pelargonii Martha Washington. Warunki w pomieszczeniach zawsze będą optymalne dla roślin, a dodatkowo nie trzeba ich przenosić, jeśli zima okaże się sroga.