Jak dbać o klony w Rockwool w 4 krokach?

Musisz przejść przez cztery kroki, aby nauczyć się dbać o klony w wełnie mineralnej. Wszyscy wiemy, jak przydatna jest wełna mineralna do produkcji nasion, ale ta pożywka jest również doskonała do klonów lub sadzonek. Klony są stosunkowo łatwe do ukorzenienia w wilgotnych i stabilnych warunkach wzrostu, dzięki czemu Rockwool jest dla nich przydatny.

Jeśli chcesz zachęcić do zakorzenienia swoich klonów, chcesz również wiedzieć, jak utrzymać je w wełnie mineralnej. Poniżej znajdują się cztery kroki, aby upewnić się, że w pełni wykorzystujesz to podłoże, aby uzyskać energiczne rośliny. W ten sposób będziesz gotowy do przesadzania na zewnątrz bez wielu wad.

Jak dbać o klony w Rockwool w 4 krokach?

Jak hodować i utrzymywać klony w Rockwool

Krok 1. Przygotowanie

Przede wszystkim chcesz mieć pewność, że Twoja taca, kopuła i otoczenie są gotowe. Możesz ustawić tacę i kopułę w tunelu foliowym, ponieważ najlepiej sprawdzą się przy 50% wilgotności i 75°F. Idealnie byłoby położyć tackę na kartonie, aby kostki startowe również nie leżały na zimnej powierzchni.

Ponieważ będziesz hodować i opiekować się klonami lub sadzonkami, chcesz mieć światło nad kopułą, aby zachęcić do rozwoju korzeni. Następnie moczyć kostki startowe przez pół godziny w pH 5,5, aby dostosować ich poziom pH. Powinieneś być gotowy do umieszczenia kostek wełny mineralnej na tacy, upewniając się, że strząsnąłeś nadmiar płynu i użyłeś ręcznika papierowego, aby namoczyć resztki wody na tacy.

Krok 2. Pobieranie sadzonek

Zanim będziesz mógł odpowiednio zadbać o klony w wełnie mineralnej, same klony lub sadzonki powinny być w najlepszych warunkach. Chcesz wykorzystać nowe wzrosty swojej rośliny jako swoje klony dla optymalnego rozwoju. Co więcej, powiększ powierzchnię cięcia, tnąc pod kątem 45 stopni.

W ten sposób łatwiej będzie im pobierać wilgoć i składniki odżywcze potrzebne do rozwoju korzeni. Musisz również usunąć każdy liść lub kwiat z sekcji, z wyjątkiem niektórych liści na górze. Dzięki temu korzenie nie będą konkurować o składniki odżywcze.

Na koniec zanurz koniec klonu w ukorzeniającym hormonie, aby zachęcić do szybszego tworzenia korzeni. Możesz także sprawdzić różne składniki, które najlepiej sprawdzą się dla Twojej rośliny. Po prostu zawsze ćwicz czystość podczas zanurzania klonów w ukorzeniającym się hormonie, aby uniknąć przeniesienia choroby.

Krok 3. Rosnące klony

Powinieneś być gotowy do wepchnięcia klonów do kostek wełny mineralnej po zanurzeniu ich w hormonie ukorzeniającym. Po prostu upewnij się, że są stabilne i nie są luźne. Wypełnij odpowiednio kostki, a na tacce możesz mieć nawet 40 sztuk kostek.

Proszę założyć kopułę i umieścić swoje klony pod swoim światłem, zachowując calową odległość między nimi. Zaleca się stosowanie lamp fluorescencyjnych o niskiej intensywności, ponieważ nie stwarzają ryzyka uszkodzenia klonów. Zamiast tego ciepło światła pomoże odparować wilgoć z twoich kostek, aby zachęcić do ukorzenienia.

Po wykonaniu pierwszych trzech kroków powinieneś być gotowy do opieki nad klonami bez wielu wad. Pamiętaj, że odpowiednie wykonanie poprzednich czynności jest konieczne, aby uniknąć problemów z utrzymaniem i pielęgnacją sadzonek. Po zakończeniu konserwacja jest stosunkowo prosta, ponieważ musisz usunąć wodę stojącą na tacy.

Krok 4. Konserwacja

Konserwacja i pielęgnacja klonów w wełnie mineralnej są tak proste, jak strząsanie kondensatu z kopuły raz dziennie i zabezpieczanie warunków środowiska. Pamiętaj, że ponieważ hodujesz klony w wełnie mineralnej, najlepsze ustawienie to wilgotność 50% i 75°F. Należy pamiętać, że nie ma otworów wentylacyjnych ani bezpośrednich źródeł ciepła, które zapobiegają kondensacji.

Po pewnym czasie możesz sprawdzić wagę kostek wełny mineralnej, aby wiedzieć, czy wymagają podlewania. Możesz również sprawdzić korzenie pod kostkami. Wskazuje to, czy możesz stopniowo otwierać otwory wentylacyjne na kopule, aby uzyskać optymalny wzrost.

Gdy wszystkie otwory wentylacyjne zostaną otwarte, możesz całkowicie zdjąć kopułę na kilka godzin, aby pomóc klonom przyzwyczaić się do warunków zewnętrznych. Jest to podobne do aklimatyzacji sadzonek, aby przygotować je do późniejszego przesadzenia.

Najważniejsza uwaga podczas zakorzeniania w Rockwool

Pamiętaj, jak ważna jest obróbka wełny mineralnej przed jej użyciem. Chociaż moczenie kostek w wodzie oczyszczonej pH nie jest szczególnie pracochłonne, nadal jest to niezbędny krok, którego nigdy nie wolno przeoczyć. Chcesz mieć pewność, że zapewniasz idealny poziom pH dla rozwoju korzeni, dlatego wymagana jest czujność podczas sprawdzania poziomu pH.

Wniosek

Uprawa sadzonek w wełnie mineralnej może być korzystna, biorąc pod uwagę, że zachowałeś idealne warunki i praktyki. Dlatego nauka dbania o klony w wełnie mineralnej nie ogranicza się tylko do konserwacji. Musisz również zadbać o odpowiednią procedurę, od przygotowania po hodowlę samych klonów.

Po zapewnieniu odpowiednich technik dla pierwszych trzech kroków opieka nad klonami w wełnie mineralnej jest tak prosta, jak otwieranie kopuły raz dziennie w celu usunięcia kondensacji. Możesz także zetrzeć stojącą wodę na tacy, aż klony wyrosną z korzeni. Z biegiem czasu możesz stopniowo usuwać otwory wentylacyjne, aż będziesz mógł całkowicie zdjąć kopułę.

Pozwól swoim sadzonkom przyzwyczaić się do warunków zewnętrznych i powinny być gotowe do przesadzenia.