Jak dbać o cięte słoneczniki: 10 łatwych do wykonania kroków

Zastanawiasz się, jak dbać o cięte słoneczniki? Jeśli planujesz stworzyć długotrwały bukiet słonecznikowy, to dziś Twój szczęśliwy dzień.

Chociaż kwiaty słonecznika (Helianthus annuus) są bezzapachowe, nigdy nie przestają dodawać odwagi, a także uderzająco bogatego koloru do każdej kompozycji kwiatowej. Nigdy nie będziesz musiał się martwić, że wywołają przytłaczająco silne perfumy w pomieszczeniach.

Jak dbać o cięte słoneczniki: 10 łatwych do wykonania kroków

Co więcej, możesz sprawić, że będą wyglądać świeżo, zdrowo i pięknie przez około tydzień lub dłużej, jeśli użyjesz konserwantów i jeśli umieścisz je w temperaturze pokojowej.

10 kroków, jak dbać o pocięte słoneczniki

Przedłużenie żywotności ciętych słoneczników zaczyna się od cięcia. Aby osiągnąć optymalną żywotność wazonu, musisz wiedzieć, kiedy i jak je ciąć. Oto, o czym musisz pamiętać:

Krok 1: Najlepszy czas na ich cięcie jest wtedy, gdy są prawie otwarte

Gdy tylko zauważysz, że płatki twoich słoneczników są już prostopadłe do ich krążków kwiatowych, czas je ściąć. Jeśli możesz, najlepiej zaplanować dzień przed otwarciem.

Krok 2: podlej je dzień przed ich pokrojeniem

Sprawdź, czy ziemia jest sucha. Jeśli tak, upewnij się, że słoneczniki są dobrze nawodnione, zanim je pokroisz. Z tego powodu najlepiej podlać je dzień przed planowanym pocięciem.

Krok 3: Przygotuj materiały do ​​cięcia

W dniu, w którym planujesz ściąć słoneczniki, upewnij się, że wszystkie materiały są gotowe – czysty i ostry nóż oraz dwa czyste wiadra. Jedno wiadro powinno być wypełnione do połowy ciepłą wodą (około 100˚F do 110˚F), a drugie powinno być wypełnione wodą zmieszaną ze środkiem konserwującym.

Krok 4: Wymieszaj roztwór utrzymujący zgodnie z instrukcjami producenta

Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować roztwór do przechowywania, wystarczy użyć konserwantu do kwiatów, który zawiera sacharozę, środek zakwaszający, a także środek przeciwdrobnoustrojowy. Środek do konserwacji kwiatów zapewnia roślinie energię, środek zakwaszający wspomaga nawodnienie i równoważy poziom pH, a środek przeciwbakteryjny zapobiega zatykaniu się łodyg rośliny.

Podczas mieszania roztworu postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Niedostateczne dawkowanie słoneczników nie zwiększy ich żywotności w wazonie. Z drugiej strony przedawkowanie może spowodować uszkodzenie słoneczników.

Krok 5: Pokrój słoneczniki wcześnie rano

Upewnij się, że robisz cięcie rano, przed 10 rano. Cięcie później w ciągu dnia spowoduje ich szybkie wysychanie. O ile nie chcesz ryzykować zwiędnięcia słoneczników w wazonie, upewnij się, że ścinasz je w ciągu pierwszych kilku godzin po świcie, kiedy są jeszcze świeże po całonocnym odmładzaniu wody.

Krok #6: Przytnij je pod kątem

Cięcie łodyg słonecznika pod kątem zapewni im większą powierzchnię do wchłonięcia większej ilości wody. Dzięki temu łodygi nie spoczywają płasko na dnie wazonu. Upewnij się, że twoje cięte łodygi mają około 30 cali długości.

Krok #7: Umieść słoneczniki w wiadrze z czystą i ciepłą wodą natychmiast po ich pocięciu

Słoneczniki należy przechowywać w wodzie, aby uniknąć więdnięcia. Z tego powodu słoneczniki należy natychmiast po ścięciu włożyć do wody i umieścić wiadro w cieniu. Zmniejsza to szok spowodowany przecięciem, jednocześnie utrzymując je nawilżone.

Krok #8: Po wejściu do domu umieść słoneczniki w wiadrze z roztworem do przechowywania

Aby upewnić się, że kwiaty są kondycjonowane, umieść je w wiadrze z roztworem do przechowywania, gdy tylko wniesiesz je do domu. Pozostaw je w chłodnym miejscu na kilka godzin, zanim ułożysz je w wazonie.

Krok #9: Ułóż je w wazonie

Po kondycjonowaniu napełnij wazon z kwiatami tego samego rodzaju roztworem do przechowywania. Upewnij się, że jest w połowie pełny i że żadne liście nie znajdują się poniżej linii wody po umieszczeniu w nim pociętych słoneczników. Ułóż kwiaty.

Krok 10: Codziennie zmieniaj wodę

Aby Twoje słoneczniki były zdrowe i piękne, codziennie zmieniaj wodę w wazonie, aby zapobiec gromadzeniu się bakterii, zredukować nieprzyjemny zapach i spowolnić proces rozkładu.

Rozwijaj rośliny w półprofesjonalnej szklarni!

Miłośnicy zieleni, którzy zamierzają przenieść swoje wysiłki ogrodnicze na wyższy poziom, decydują się na hodowlę swoich roślin w szklarni semipro. Poza wyeliminowaniem konieczności awaryjnych przygotowań na wypadek niepogody, półtunel stanowi również barierę ochronną przed insektami i zwierzętami, które nieustannie grożą ich zniszczeniem.

Co więcej, półtunel propylenowy pozwala również na manipulowanie poziomem temperatury i wilgotności w zamkniętej przestrzeni, aby Twoje rośliny mogły cieszyć się najlepszymi warunkami wzrostu. Entuzjaści ogrodnictwa uwielbiają ogrodnictwo w tunelu, ponieważ zawsze mogą przedłużyć okres wegetacji swoich roślin, a to pozwala im posadzić praktycznie wszystko, co im się podoba!

Na wynos

Teraz, gdy już wiesz, jak dbać o cięte słoneczniki, nadszedł czas, aby sprawdzić swoje umiejętności. Wyjdź tam i przytnij swoje ulubione kwiaty, aby dodać koloru i dopingować swoim wnętrzom!