Jak czyścić tunel foliowy

To naturalne, że nowicjusze w ogrodnictwie tunelowym próbują wymyślić, jak wyczyścić szklarnię. Jedno jest pewne – nikt nie lubi tego robić w mroźny, zimowy dzień. Chociaż czyszczenie tunelu foliowego może nie być efektownym zadaniem, musisz to zrobić, jeśli chcesz poprawić środowisko uprawy roślin.

Czy wiesz, że wystarczy rok, aby w tunelu foliowym zebrać wystarczającą ilość brudu, mchu i glonów, aby zmniejszyć ilość przedostającego się światła? Inne ważne powody, dla których musisz wyczyścić tunel foliowy, to pozbywanie się szkodników zimujących w zamkniętej przestrzeni i kontrolowanie chorób, które mogą zmarnować wszystkie wysiłki ogrodnicze.

Jak czyścić tunel foliowy

Aby dowiedzieć się, jak prawidłowo wyczyścić szklarnię, zapoznaj się z często zadawanymi pytaniami entuzjastów ogrodnictwa.

Kiedy jest najlepszy czas na posprzątanie szklarni?

Najlepszy czas na czyszczenie to moment, w którym zbiory już się skończyły. W ten sposób tunel foliowy opróżnia się tuż przed przetransportowaniem zimujących roślin do pomieszczeń. Chociaż czas może się różnić, możesz wybrać ciepły słoneczny dzień między listopadem a lutym, aby wyczyścić zamkniętą przestrzeń botaniczną.

Możesz również wybrać czyszczenie tunelu foliowego w oparciu o rośliny, które uprawiasz. Na przykład możesz wyczyścić go zimą, jeśli masz letnie przycinanie pomidorów. Jeśli uprawiasz rośliny całoroczne, w tym storczyki, możesz je czyścić w łagodnych okresach jesiennych, aby zmaksymalizować transmisję światła przed nadejściem sezonu zimowego.

Jeśli prowadzisz uprawy sukcesywne i okresowe lub sadzonki, najlepiej jest wyczyścić tunele foliowe między uprawami jesienią lub wiosną.

Jakie kroki należy wykonać podczas czyszczenia szklarni, rynien i niedopałków?

Wybierz dzień na zakończenie sprzątania, najlepiej, gdy pogoda jest spokojna i sucha.

Szklarnia

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to usunąć rośliny. Podczas czyszczenia pamiętaj, aby umieścić swoje rośliny w osłoniętym miejscu z osłoną z polaru.

Następnie postaraj się pozbyć zabrudzeń za pomocą pędzla lub odkurzacza, ponieważ elementy konstrukcyjne czyścisz za pomocą roztworów dezynfekujących lub detergentów. Chociaż najlepiej jest używać gorących rozwiązań, będzie to silnie zależeć od rodzaju materiału, z którego wykonany jest tunel foliowy. Możesz również używać produktów na bazie nadtlenku wodoru i innych domowych środków czyszczących.

Aby mieć pewność, że robisz to dobrze, spróbuj skonsultować się z producentem tunelu foliowego w celu uzyskania instrukcji czyszczenia. Jeśli próbujesz wyczyścić materiał przeszklenia, upewnij się, że myjesz go wewnątrz i na zewnątrz. Jeśli jednak pracujesz na plastikowym materiale tunelowym, musisz najpierw przetestować środek czyszczący na małym, niepozornym miejscu, aby upewnić się, że nie spowoduje uszkodzenia szyby.

Jeśli zauważysz coś uszkodzonego, na przykład osłony przed przeciągami lub kontrolery otworów wentylacyjnych, musisz je wymienić. Upewnij się, że zwracasz szczególną uwagę na sprzęt i obszary propagacji.

Rynny

Rynny następnie łatwo blokują się zanieczyszczeniami. Aby woda mogła swobodnie przepływać przez rynny, należy ograniczyć gromadzenie się w nich niechcianych materiałów.

Możesz zacząć od założenia gumowych rękawiczek, zanim przesuniesz dłonią po wewnętrznej stronie rynny. Zrób to, aby zgarnąć mech, liście i inną martwą materię organiczną, która mogła nagromadzić się z biegiem czasu. Może być konieczne użycie wieszaka z drutu, aby odblokować górę rur spustowych.

Następnie spłucz brud za pomocą konewki lub wężyka, zanim założysz drucianą nasadkę między rynnę a rurę spustową. Działa to w celu wyłapania większych szczątków.

Upewnij się, że czyścisz to regularnie. Aby dobrze wykorzystać resztki organiczne, umieść je na pryzmie kompostu.

Tyłki wodne

Czy wiesz, że zgnilizna korzeni przenoszona przez wodę, w tym Phytophthora, może pochodzić z alg, które utknęły w stojącej wodzie? Wodę najlepiej czyścić przynajmniej raz w roku.

Najpierw musisz nacisnąć przycisk z boku, aby spuścić wodę. Umożliwi ci to dostęp do czyszczenia go, gdy osady zostaną usunięte.

Następnie, jeśli możesz uzyskać dostęp do wewnętrznej części beczki z wodą, użyj grubej szczotki i środka czyszczącego, aby go wyszorować. Jeśli nie możesz dotrzeć do niektórych obszarów, spróbuj przywiązać pędzel do patyka. Po zakończeniu szorowania spłucz go czystą wodą.

Następnym krokiem jest uzupełnienie go przed dodaniem odświeżacza wody, aby woda była wolna od glonów. Za każdym razem świeża woda deszczowa dostanie się do beczki, a siła zostanie rozcieńczona. Pamiętaj, aby przeprowadzić proces leczenia w razie potrzeby.

Chociaż odbarwiona i śmierdząca woda nie spowoduje uszkodzeń twoich roślin, eksperci zalecają używanie wody z kranu do delikatnych nasion, a także sadzonek. Następnie należy dopasować filtry do rozdzielaczy wody deszczowej, aby upewnić się, że beczki zbierają czystą wodę deszczową. Jeśli nie masz do dyspozycji żadnego wyszukanego sprzętu, który mógłby służyć jako filtr, możesz użyć starych rajstop.

Wreszcie, możesz zabezpieczyć beczki przed zanieczyszczeniem gleby i resztkami roślin, jeśli użyjesz ciasno dopasowanych pokrywek.

Podsumowanie sposobu czyszczenia szklarni

Teraz, gdy wiesz, jak czyścić szklarnię, możesz w końcu się tym zająć. Kiedy jesteś przy tym, upewnij się, że zwracasz szczególną uwagę na rynny i beczki z wodą. Miłego sprzątania!