„Ile CO2 zużywają szklarnie?” Jeśli zadawałeś sobie to pytanie kilka razy, to musisz być jednym z niezliczonych innych, którzy planują przyspieszyć wzrost i rozwój swoich tuneli foliowych.
Jeśli nie wiesz, CO2 lub dwutlenek węgla jest niezbędnym składnikiem fotosyntezy. Fotosynteza odnosi się do procesu chemicznego, który przekształca energię świetlną w cukry, które posłużą jako pożywienie dla twoich roślin.
Ważne jest, aby pamiętać, że za każdym razem, gdy zbierasz plony, dwutlenek węgla jest usuwany z Twojej szklarni. Z tego powodu najlepiej jest stale uzupełniać poziom dwutlenku węgla, aby inne rośliny z tunelu foliowego były zdrowe.
Table of Contents
Wykorzystanie CO2 w szklarniach
Zazwyczaj stężenia CO2 w nocy są wyższe niż w ciągu dnia, ponieważ rośliny zwykle wykorzystują CO2 w ciągu dnia poprzez fotosyntezę. Tempo konsumpcji będzie jednak zależeć od odmiany uprawy, intensywności światła, temperatury i etapu rozwoju uprawy. Jednak generalnie zużycie CO2 przez rośliny może wynosić od 0,12 do 0,24 kg/h/100 m2.
Zasadniczo w gospodarstwach domowych lub szklarniach poziom dwutlenku węgla powinien wynosić od 800 ppm do 1200 ppm. Inni rolnicy używają do 1500 ppm w szklarniach, ale zwykle istnieje prawo malejących zysków, gdy przekroczą ten punkt. Z tego powodu wielu rolników decyduje się nie przekraczać 1200 ppm w swoich wewnętrznych poziomach CO2.
Wystarczająca ilość CO2 jest niezbędna do wzrostu roślin. Hodowcy muszą utrzymywać wystarczający poziom dwutlenku węgla w swoich szklarniach, aby zapewnić, że wzrost ich upraw nie zostanie zakłócony. Ogólnie rzecz biorąc, rośliny nie będą rosły w środowisku, w którym poziom dwutlenku węgla jest niższy niż 250 ppm.
Sposoby uzupełniania dwutlenku węgla w szklarni
Dzięki dużej powierzchni środowiska na zewnątrz szklarni rośliny mogą przetrwać nawet bez suplementacji CO2. Jednak to zupełnie inna historia, jeśli hodujesz rośliny w szklarni hobbystycznej. Ograniczona przestrzeń spowoduje, że będą wykorzystywać otaczający dwutlenek węgla, który jest dostępny w zamkniętej przestrzeni, aż poziom CO2 znacznie się zmniejszy.
Suplementacja dwutlenkiem węgla (CO2) to termin odnoszący się do procesu dodawania dodatkowego dwutlenku węgla do apolituneliny w celu zwiększenia stężenia CO2 i poprawy zdolności rośliny do fotosyntezy. Badania pokazują, że wzrost poziomu CO2 w tunelu foliowym o 800 ppm do 1000 ppm prowadzi do 40% do 100% wzrostu wydajności.
Jeśli Twoje czujniki wykryją spadek poniżej zalecanego stężenia CO2 (od 150 ppm do dowolnego miejsca poniżej 800 ppm), oto kilka sposobów na uzupełnienie dwutlenku węgla w szklarni:
Metoda 1: Spalanie paliw (tj. propanu i gazu ziemnego)
Jedną z najczęstszych metod uzupełniania CO2 jest spalanie gazu ziemnego i propanu. Gazy te nie zawierają szkodliwych ani niebezpiecznych składników, dlatego jest to zalecany sposób na uzupełnienie dwutlenku węgla w szklarni. Spalanie 1 m3 gazu ziemnego wytwarza co najmniej 1,8 kg dwutlenku węgla, który rośliny mogą wykorzystać.
Metoda nr 2. Zbiorniki na sprężone CO2
Inną powszechną metodą uzupełniania CO2 jest stosowanie sprężonych zbiorników CO2. Zbiorniki te są uwalniane przez odparowywacz, a CO2 jest rozprowadzany w tunelu foliowym przez otwory w rurach PVC. Jednak w mniejszych szklarniach CO2 może być uwalniany bezpośrednio ze zbiornika.
Metoda #3. Metoda dekompozycji
Metoda rozkładu to kolejna skuteczna metoda, która pomaga zwiększyć poziom CO2 w tunelu foliowym. W tej metodzie wszystko, co musisz zrobić, to umieścić odpady organiczne, takie jak resztki jedzenia, w plastikowych pojemnikach, a z czasem działanie drobnoustrojów, które zajdą w podłożu, wytworzy CO2, z którego rośliny będą mogły skorzystać. Minusem tej metody jest to, że hodowcy mogą być zmuszeni do radzenia sobie z nieprzyjemnym zapachem i wymagałoby to dużej ilości substratu, aby dostarczyć odpowiednią ilość dwutlenku węgla, którego potrzebują twoje rośliny.
Zalety uprawy roślin w hobbystycznej szklarni
Szklarnie hobbystyczne są jednymi z najbardziej idealnych miejsc do uprawy twoich roślin. Dzięki niej uzyskasz lepszą kontrolę nad warunkami środowiskowymi i zapewnisz uprawę we właściwych warunkach. To z kolei obiecuje większe plony roślin, większe zbiory i nie tylko.
Oprócz tego, oto inne korzyści z uprawy roślin w szklarni hobbystycznej:
Możesz uprawiać każdy rodzaj roślin
Jedną z największych zalet posiadania hobbystycznego tunelu foliowego, w którym można uprawiać dowolną roślinę. Jeśli chcesz wyhodować roślinę na zimę latem lub roślinę na ciepłą porę roku w chłodniejsze dni, możesz to zrobić za pomocą szklarni. Dzieje się tak, ponieważ będziesz w stanie kontrolować temperaturę w szklarni hobbystycznej, co pozwoli Twoim roślinom przetrwać i rozwijać się pomimo zimnej lub ciepłej pory roku.
Zwiększona produkcja
Dzięki szklarni hobbystycznej możesz zapewnić optymalne warunki klimatyczne, jakich potrzebują Twoje rośliny. Możesz nawet wykonać suplementację dwutlenkiem węgla, która znacznie zwiększy plony Twoich upraw.
Ochrona przed trudnymi warunkami pogodowymi i drapieżnikami
Szklarnie hobbystyczne chronią Twoje rośliny przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Niezależnie od tego, czy będą to silne wiatry, czy ulewne deszcze, możesz spać spokojnie, wiedząc, że obudowa będzie chronić Twoje uprawy i chronić je przed uszkodzeniami. Poza tym szklarnie hobbystyczne zapewniają również ochronę przed ptakami, jeleniami, wiewiórkami i innymi zwierzętami, które mogą żywić się twoimi roślinami.
Podsumowanie: Ile CO2 zużywają szklarnie?
Rośliny potrzebują wystarczającej ilości dwutlenku węgla, aby mieć pewność, że dobrze radzą sobie i rosną. Aby upewnić się, że twoim roślinom nie zabraknie CO2 do wykorzystania, musisz upewnić się, że dwutlenek węgla z otoczenia w tunelu foliowym osiągnie co najmniej 800 ppm do 1200 ppm.
W razie potrzeby uzupełnij CO2 spalając paliwa lub używając sprężonych zbiorników CO2 w szklarni. Wykazano, że wyższy poziom dwutlenku węgla w środowisku zwiększa plony o 40% do 100%.
„Ile CO2 zużywają szklarnie?” Następnym razem, gdy ktoś zada Ci to pytanie, poinformuj go, że nie możesz określić dokładnej ilości, ponieważ liczba ta może się różnić w zależności od kilku czynników, w tym rodzaju uprawy, natężenia światła i etapu rozwoju rośliny.