Etapy uprawy szparagów. Dowiedz się krok po kroku

Etapy uprawy szparagów składają się z sadzenia, pielęgnacji i pielęgnacji oraz zbioru. Uprawa szparagów jest prosta, ale jak wszystkie rośliny, to wieloletnie warzywo ma szereg wymagań na każdym etapie. Niezastosowanie się do tego wpłynie na plon i jakość plonów, ale nie należy zniechęcać się do uprawy szparagów.

Możesz uprawiać szparagi w tunelu foliowym, jeśli masz ograniczenia w idealnych warunkach i wymaganiach. Wejdź na Krostrade.com i dowiedz się więcej o tym, jak szklarnie zmaksymalizują pełny potencjał Twojego obszaru pod uprawę roślin takich jak szparagi. Ponieważ produkcja szparagów może trwać dłużej niż dziesiątki lat, użycie tunelu apolitowego pomoże Ci bezbłędnie zarządzać codziennymi warunkami.

Etapy uprawy szparagów. Dowiedz się krok po kroku

Różne etapy uprawy szparagów

W przeciwieństwie do innych upraw, uprawa szparagów wymaga tylko trzech etapów. Musisz nauczyć się prawidłowego sadzenia, pielęgnacji, pielęgnacji i zbioru roślin. Pod koniec tego artykułu powinieneś być gotowy do uprawy szparagów.

1. Sadzenie

Nasiona lub korony szparagów można sadzić wczesną wiosną przy temperaturze gleby około 50°F. Wybierając korony, zaczynasz po prostu od systemu korzeniowego rocznej rośliny szparaga. Jest to korzystne, jeśli chodzi o pomijanie pracochłonnego odchwaszczania, tak jak w przypadku nasion szparagów.

Czy trudno uprawiać szparagi?

Szparagi nie są trudne w uprawie, o ile zapewni się odpowiednie warunki, począwszy od jakości koron lub nasion, a skończywszy na wymaganiach glebowych i temperaturowych. Możesz samodzielnie uprawiać rośliny w szklarni, aby nie doświadczyć niezgodności z pogodą i zapasami.

Sadząc zarówno nasiona, jak i wrony, wybierz obszar, który będzie w pełni nasłoneczniony. Możesz zdecydować się na łóżko w tunelu foliowym, dzięki któremu masz pewność, że będziesz narażony na działanie promieni słonecznych przez co najmniej 8 godzin dziennie. W ten sposób włócznie staną się grube i zdrowe.

Jeśli chodzi o glebę, powinna być piaszczysta i mieć pH około 6,5 do 7,5. Jest idealny do sadzenia na podwyższonych rabatach, ale uprawa szparagów w doniczkach jest zrównoważoną opcją, jeśli masz niewiele zasobów. Należy jednak pamiętać, że pojemniki powinny być wystarczająco duże, aby zapobiec gniciu i przepełnieniu.

Sadzenie nasion szparagów

Możesz sadzić nasiona szparagów w pomieszczeniu, a następnie zabierać je na zewnątrz przez tydzień, gdy osiągną 12 cali wysokości. Po ostatnich wiosennych przymrozkach najlepiej przesadzić szparagi na tymczasowe grządki ogrodowe. Przeszczepy dojrzeją jesienią i możesz wybrać wysokowydajne rośliny męskie, które przeniesiesz do stałego łóżka.

Sadzenie koron szparagów

W przypadku koron szparagów wymagają one rowu o szerokości 18 cali i głębokości 8 cali. Przydziel przestrzeń 3 stóp między tymi rowami i 2-calowy grzbiet ziemi na każdym rowie. W tym miejscu umieścisz korony w odległości 18 cali i wysuniesz ich korzenie.

Ile czasu zajmuje uprawa szparagów?

Uprawa szparagów zajmie ci trzy lata. Rozpoczęcie zbiorów może być kuszące, ponieważ w ciągu pierwszych dwóch lat znajdziesz włócznie. Jednak szparagi są jedną z tych upraw, które wymagają długiego czasu, aby się zadomowić.

Martwe liście można ściąć w pierwszym roku przed zaprawianiem roślin kompostem. Pozwoli to na rozwój szparagów i obfite plony w kolejnych latach. Odczekanie przed zbiorem szparagów utworzy mocniejsze korzenie, które przyniosą korzyści przez wiele lat.

2. Konserwacja i pielęgnacja

Problemem, którego można się spodziewać po uprawie szparagów, jest wzrost chwastów. Pierwsze dwa lata są zwykle poświęcone na zwalczanie chwastów, dopóki rośliny nie zapełnią terenu. Aby zredukować i zmiażdżyć chwasty, od samego początku mulcz kompost wokół roślin.

Jeśli chodzi o karmienie i podlewanie, szparagi wymagają 2 cali wody w ciągu pierwszych dwóch lat. W szklarni można to łatwo zrobić dzięki nawadnianiu kroplowemu. Następnie wiosną i jesienią można karmić rośliny płynnym nawozem.

Czy szparagi się rozmnażają?

Chociaż zebranie włóczni szparagów zajmie ci trzy lata, rośliny te szybko się rozmnażają. Z tego samego powodu przed sadzeniem niezbędne jest zmierzenie grządki i doniczek. Rośliny szparagów są podatne na przeludnienie i aby rozwiązać ten problem, musisz wyciąć i przenieść niektóre rośliny.

Powinieneś również wyciąć martwe liście 2 cale nad ziemią przez pierwsze dwa lata. Usunięcie starych liści ułatwi radzenie sobie ze szkodnikami i chorobami. Eksperci zalecają przycinanie szparagów jesienią lub do momentu, gdy liście staną się brązowe lub żółte.

Czy szparagi rozprzestrzeniają się same?

Szparagi rozprzestrzenią się samoistnie, gdy rośliny zadomowią się po dwóch latach. Najlepiej byłoby, gdybyś wziął pod uwagę, że każda roślina będzie potrzebowała 5 stóp przestrzeni, aby przygotować się do wypełnienia. Pozwolenie im na paprocie aż do śmierci to kolejna praktyka wzmacniająca szparagi do następnej produkcji włóczni.

3. Zbiór

Jak wyglądają szparagi, gdy są gotowe?

Włócznie szparagów są gotowe do zbioru, gdy mają około 8 do 10 cali wysokości. Jednak młodsze włócznie są bardziej delikatne, co jest również powszechną preferencją w szparagach. Temperatura gleby 50°F jest również dobrą wskazówką, że włócznie są gotowe do zbioru.

Odcinaj włócznie na poziomie gruntu przez 6 do 8 tygodni. Należy jednak pamiętać o wigoru swoich upraw i w razie potrzeby natychmiast się zatrzymać. Jeśli średnica włóczni jest tak mała jak ołówek, czas przestać zbierać.

Jeśli przerwy między zbiorami są wydłużone, ryzykujesz uzyskanie twardych szparagów. Jednocześnie pozostałe włócznie szparagów będą zachęcać chrząszcze w paprociach. Po zakończeniu zbiorów zastosuj nawozy i usuń chwasty.

Czy szparagi odrastają po cięciu?

Szparagi odrastają po ścięciu, ponieważ są rośliną wieloletnią. Włócznie będą powracać co roku, dzięki czemu produkcja szparagów może trwać nawet 30 lat. Dlatego powinieneś zostawić od 1 do 2 włóczni, które uzupełnią produkcję na następny sezon.

W tym momencie grządkę nawozić i ściółkować, przygotowując się do wiosennego wzrostu. Możesz także skosić martwe paprocie jesienią. Na koniec uważaj, aby nie przewracać łóżek, ponieważ może to uszkodzić korony.

Wniosek

Szparagi to uprawa, która może dać nawet 30 lat produkcji. Uczenie się w zakresie etapów uprawy szparagów, od sadzenia, pielęgnacji i pielęgnacji, po zbiory, zapewni zrównoważoną produkcję roślinną. Musisz jednak zrozumieć, że cierpliwość i konsekwencja są niezbędne w uprawie szparagów.

Przed rozpoczęciem zbiorów włóczni szparagowych trzeba poczekać trzy lata. Niezbędne jest również zaplanowanie rozstawu i warunków terenu, z którego będą korzystać uprawy. Uprawa szparagów w tunelu foliowym pozwoli zachować odpowiednie rozstawy i warunki.