Dlaczego rośliny lepiej rosną w tunelach foliowych? 4 dobre powody!

Dlaczego rośliny lepiej rosną w szklarniach? Jeśli zastanawiałeś się nad tym pytaniem, nie martw się, ponieważ mamy na to odpowiedź. Najbardziej oczywistym powodem jest to, że wilgoć i ciepło wewnątrz tunelu foliowego stymulują wzrost roślin.

Jak wszyscy wiemy, do wzrostu rośliny potrzebne są trzy rzeczy. Obejmuje to światło, ciepło i wilgoć.

Dlaczego rośliny lepiej rosną w tunelach foliowych? 4 dobre powody!

Szklarnia może stabilizować środowisko wzrostu rośliny, ponieważ utrzymuje odpowiednią temperaturę i jednocześnie chroni ją przed ekstremalnym chłodem.

Mimo że uprawa roślin w ogrodzie na świeżym powietrzu pozwala zanurzyć się w słońcu, wielu ogrodników nadal preferuje uprawę w kontrolowanym środowisku szklarni. Dzieje się tak, ponieważ nawet jeśli nadejdzie niespodziewany deszczowy dzień, możesz nadal być produktywny.

Niezależnie od tego, czy chcesz przejść do uprawy w pomieszczeniach, czy po prostu chcesz przedłużyć sezon wegetacyjny przez cały rok, apolitunel może być najlepszą rzeczą, która może Ci w tym pomóc. Poznanie i poznanie tajników tunelu foliowego z pewnością zmieni Twój ogrodniczy nawyk.

Zalety szklarni

Dlaczego więc rośliny lepiej rosną w szklarniach?

W tej sekcji poznasz zalety uprawy roślin w szklarni.

To odpowie na pytanie, dlaczego rośliny lepiej rosną w szklarni. Wynika to głównie z czterech powodów, o których będziemy musieli porozmawiać w dalszej części tego wpisu.

#1. Zmniejszone narażenie na choroby i szkodniki

Rośliny w tunelu apolipolimerowym są hodowane w pojemnikach z glebą specjalnie dobraną dla danej rośliny. Załóżmy, że porównasz go z glebą w ogrodzie na świeżym powietrzu.

W takim przypadku ma możliwość występowania szkodników i chorób, które mogą potencjalnie zaszkodzić roślinom.

Mając to na uwadze, tunel foliowy jest sterylny wobec bakterii, grzybów, a także szkodników, takich jak świdry.

W przypadku braku tych szkodników i patogenów twoje rośliny mogą skoncentrować się na zdrowym rozwoju, zamiast na obronie i naprawianiu się przed tymi organizmami.

#2. Wilgotność

Transpiracja liści rośliny zależy od stałego dostarczania wilgoci z korzeni. Opiera się również na otaczającej atmosferze w celu maksymalnego wzrostu.

Warunki zewnętrzne są suche; dlatego rośliny zmuszone są polegać jedynie na wilgotności, jaką może dać gleba. Powoduje to stres wodny, szczególnie gdy korzenie są odsłonięte w warunkach suszy.

Gdy suche warunki stają się stałe dla rośliny na zewnątrz, wpłynie to na wzrost. Ponadto znacznie zmniejszy się ich odporność na choroby i szkodniki.

Na szczęście szklarnie mają kontrolę wilgotności, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniu jest wilgotne, co zapewnia optymalny wzrost roślin.

Ponadto, jeśli zmniejszysz stres wodny roślin, mogą one skoncentrować swoją energię na kwitnieniu i owocowaniu. Odbywa się to poprzez podlewanie korzeni.

Równie dobrze możesz zapewnić im wilgotne środowisko, tak jak robi to apolytunnel.

#3. Kontrola temperatury

Temperatura na zewnątrz znacznie się zmienia w dzień iw nocy. Rośliny wystawione na ekstremalne ciepło i zimno przez 24 godziny nie będą rosły dobrze w porównaniu z roślinami uprawianymi w szklarni. Co więcej, narażenie na różne temperatury może powodować stres u roślin. W rezultacie wpłynie to na ich wzrost.

Ale ponieważ tunel foliowy zapewnia zamkniętą przestrzeń wewnętrzną, pozwala kontrolować temperaturę, na którą będą narażone rośliny.

Generalnie szklarnie są zintegrowane z systemem wentylacji powietrza oraz grzejnikami. Innymi słowy, możesz kontrolować temperaturę w zależności od konkretnego gatunku rośliny, którą uprawiasz.

Co więcej, grzałki są generalnie podłączone do timera, który pozwoli Ci zmienić ustawienia temperatury w zależności od pory dnia. Jeśli tylko będziesz podążał za preferencjami temperaturowymi konkretnej rośliny, owoce, kwiaty i liście bez wątpienia rozkwitną w kontrolowanej przestrzeni.

#4. Współczynnik dwutlenku węgla    

Jeśli możesz kontrolować powietrze w pomieszczeniu, do tunelu foliowego będzie dostarczany stały dopływ dwutlenku węgla. CO2 jest niezbędny roślinom do produkcji pożywienia, którym jest glukoza.

Mimo że rośliny na zewnątrz mają wystarczającą ilość dwutlenku węgla, strategiczne umieszczenie poziomych wentylatorów na całym tunelu foliowym pozwoli powietrzu zbliżyć się do listowia rośliny, zapewniając optymalną aktywność fotosyntezy.

Załóżmy, że dwutlenek węgla jest skoncentrowany na roślinach. W takim przypadku często skutkuje to mocniejszymi pędami, większymi liśćmi rośliny, a także wczesnym owocowaniem i kwitnieniem. Ale upewnij się, że ruch powietrza jest połączony z odpowiednią wentylacją.

Odcięcie tunelu foliowego od cyrkulacji powietrza na zewnątrz obniży poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniu. Dzieje się tak, ponieważ rośliny mogą szybko zużywać gaz podczas wymiany tlenu.

To okładka!

Dlaczego rośliny lepiej rosną w szklarniach? Na pewno już znasz odpowiedź na to pytanie. Rośliny rosną lepiej w szklarniach, ponieważ mogą regulować temperaturę i wilgotność potrzebną roślinom do szczytowego wzrostu.

Poza tym korzyści płynące z tunelu foliowego są większe niż suma ich składników. Oprócz zwiększenia potencjalnego wzrostu roślin, może również poprawić twoje hobby ogrodnicze na wiele sposobów.