Co należy wiedzieć podczas uprawy w tunelu foliowym

Początkujący ogrodnicy często pytają, co należy wiedzieć, uprawiając w szklarni, a różne informacje mogą być przytłaczające. Można jednak uprościć te informacje do pór roku i stref sadzenia, kontroli temperatury, wilgotności i wentylacji, warunków oświetleniowych, systemów nawadniania i zwalczania szkodników. Zapoznanie się z tymi pięcioma uwagami da ci ogólne pojęcie o tym, jak pomyślnie rozwijać się w tunelu foliowym.

Ogrodnictwo jest korzystne dla zdrowia, ale nie każdy chce się nim zająć, bo boją się ograniczeń i wyzwań. Jednak kontrola, którą masz i prostota w użyciu tunelu foliowego, pomogą Ci osiągnąć produktywny ogród niezależnie od lokalizacji i warunków. Dzięki odpowiednim informacjom i planowaniu możesz wkrótce zacząć rozwijać się w apolitunelu.

Co należy wiedzieć podczas uprawy w tunelu foliowym

Co warto wiedzieć podczas uprawy w szklarni: 5 czynników do rozważenia

Pory roku i strefy sadzenia

Ogólnie rzecz biorąc, w tunelu foliowym można pracować przez cały rok. Możesz zacząć wysiewać nasiona na wiosnę, a niektóre kwiaty i inne rośliny będą dobrze rozwijać się latem. Jesień jest również idealna dla innych upraw, a zimowe mrozy nie stanowią już problemu dzięki dostosowaniom, które można wykonać w pomieszczeniu.

Jednak różne stany i lokalizacje również doświadczą różnych warunków. W przypadku uprawy w tunelu foliowym nauka stref sadzenia będzie dla Ciebie korzystna. Jakie są strefy sadzenia?

Każdy stan ma swoją ocenę strefy sadzenia USDA. Gdy poznasz strefę sadzenia lub mrozoodporności na swoim obszarze, możesz to wykorzystać, aby określić, czy wybrane przez Ciebie rośliny będą się rozwijać bez problemów. Poznasz temperatury i opady deszczu, jakich możesz się spodziewać w każdej strefie sadzenia, więc łatwiej będzie wybrać kultywarę lub odmianę, która jest idealna dla twojego stanu przed sadzeniem w szklarni.

Kontrola temperatury, wilgotności i wentylacji

Teraz, gdy znasz już swoje przewidywane warunki oraz tolerancję roślin i upraw, możesz odpowiednio dostosować temperaturę i wilgotność w tunelu foliowym. Każda roślina, plon, warzywo czy kwiat będą dobrze rosły w optymalnych temperaturach, więc korzystaj z asortymentu i sprawdzaj w tunelu foliowym przez cały rok.

To zadanie jest tak proste, jak dodanie termometru, aby upewnić się, że uzyskujesz dokładne odczyty w pomieszczeniach. Gdy masz już liczby, możesz użyć systemu ogrzewania lub chłodzenia, aby dostosować warunki. Na przykład, jeśli twoje rośliny nie radzą sobie dobrze w miesiącach zimowych, odpowiednia regulacja temperatury pozwoli ci wydłużyć sezon wegetacyjny.

Wręcz przeciwnie, system chłodzenia pomoże twoim roślinom tolerować ciepło w lecie. Jeśli nie zmodyfikujesz temperatury w pomieszczeniu, będzie ona po prostu dostosowywać się do istniejących warunków pogodowych. Piękno szklarni polega na tym, że nadal będziesz miał wpływ na wybór ekonomicznej opcji kontroli temperatury.

Kontrola wilgotności i brak jej monitorowania spowoduje pragnienie roślin, chorób i szkodników w szklarni. Możesz użyć zamgławiania, aby poprawić i dostosować wilgotność, a otwory wentylacyjne lub mały wentylator do cyrkulacji powietrza mogą modyfikować wentylację. Najlepiej byłoby również zmienić wilgotność i wentylację w zależności od pory roku.

Warunki oświetleniowe

Światło w tunelu foliowym jest równie ważne jak temperatura i wilgotność. Każda roślina ma określone wymagania dotyczące oświetlenia, dlatego przed sadzeniem zapoznaj się z podstawami stosowania światła do uprawy. Rośliny przeprowadzają fotosyntezę, a niespełnienie wymagań oświetleniowych wpłynie na ich wzrost i zdrowie.

Jednak nie wystarczy tylko uczyć się o światłach. W niektórych przypadkach będziesz musiał zminimalizować ekspozycję roślin, planując rozmieszczenie świateł, a nawet używając arkusza zacieniającego do szklarni, aby zmniejszyć światło słoneczne. Jest to również część, w której musisz dostosować warunki oświetleniowe w zależności od pory roku i jeśli chcesz zachęcić do określonego etapu wzrostu.

Systemy nawadniające

Jeśli chodzi o wybór i używanie systemu nawadniania, wymagania wodne twoich roślin będą dyktować właściwą praktykę. Nie chcesz przesadzać ani podlewać roślin, ponieważ oba są szkodliwe dla ich zdrowia. Ogólnie rzecz biorąc, unikaj spryskiwania wodą liści, aby zapobiec chorobom i skup się na nawilżaniu korzeni.

Zarządzanie szkodnikami

Zarządzanie szkodnikami w tunelu foliowym jest proste, zwłaszcza dzięki odpowiednim praktykom zapobiegawczym, takim jak inspekcja w celu uniknięcia zanieczyszczenia, przycinanie, kontrola wilgotności i czystość. Nie panikuj jednak, jeśli zobaczysz szkodniki, ponieważ daje to wystarczająco dużo czasu na rozwiązanie problemu. Możesz również przeczytać o szkodnikach, których możesz się spodziewać po twoich roślinach, aby przygotować się wcześniej.

Wniosek

Korzystanie z apolytunnelis daje satysfakcję na wiele sposobów. Czy jednak wiesz, co warto wiedzieć, uprawiając w szklarni? Pomogłoby, gdybyś przestudiował pory roku i strefy sadzenia, temperaturę, wilgotność, kontrolę wentylacji, warunki oświetleniowe, systemy nawadniania i zwalczanie szkodników.

Może to wydawać się przytłaczające dla początkującego ogrodnika, ale zauważysz trend z każdym czynnikiem. Każda roślina, uprawa lub kwiat, które wyhodujesz w apolitunelu, ma określony zestaw wymagań i warunków. Gdy je poznasz, możesz odpowiednio dostosować tunel foliowy.

Ogólnie rzecz biorąc, przygotowanie, planowanie i chęć do nauki pomogą w uprawie w szklarni. Przeczytaj różne podręczniki z rozszerzeń uniwersyteckich i przygotuj rozwiązania problemów, które możesz napotkać. To, co otrzymasz dzięki udanemu tunelowi foliowemu, przeważy Twój wysiłek.