Co daje lepsze światło dla rosnących roślin w fluorescencyjnym tunelu foliowym lub LED

Może być myląca wiedza, która daje lepsze światło do uprawy roślin w apolitunelu fluorescencyjnym lub ledowym, ponieważ oba mają zalety i wady. Najlepsze światło organiczne zależy od konkretnych warunków, ale większość ogrodników zajmujących się tunelami foliowymi wybiera oświetlenie LED ze względu na oferowane przez nie spektrum światła. Dlaczego więc wybór najlepszego światła w szklarni ma znaczenie?

Uprawa świateł i właściwe użytkowanie pomogą tunelowi foliowemu naśladować warunki niezbędne do wzrostu i rozwoju twoich roślin. Ale ponieważ dostępne są różne rodzaje, ogrodnicy mogą się pomylić nie tylko z kolorem, ale także z konkretnym światłem. Poniżej znajdują się różnice między świetlówkami a LED, dzięki czemu można znaleźć idealne światło do uprawy w szklarni.

Co daje lepsze światło dla rosnących roślin w fluorescencyjnym tunelu foliowym lub LED

Bitwa o rosnące światła: co daje lepsze światło do uprawy roślin w tunelu apoliescencyjnym, czy LED?

Co to są światła LED do uprawy?

Lampy LED do uprawy lub diody elektroluminescencyjne zyskują popularność w szklarniach, ponieważ mają specyficzne widma światła. Ułatwia to wybór diody LED do uprawy światła, które będzie odpowiadać potrzebom Twojej rośliny, i zazwyczaj są one w kolorze niebieskim i czerwonym lub w pełnym spektrum. Poza tym niektóre lampy LED do uprawy umożliwiają regulację długości fal, dzięki czemu można je kontrolować w miarę wzrostu roślin.

Podobnie jak w przypadku naturalnego światła LED, najważniejszymi zaletami lamp LED do uprawy są to, że są trwałe i energooszczędne. Aby były jeszcze bardziej niezawodne, niektóre modele mają również systemy chłodzenia. Są one jednak w wyższej cenie w porównaniu z innymi lampami do uprawy.

Co to są fluorescencyjne światła do uprawy?

W porównaniu do lamp LED do uprawy, skład chemiczny proszku fosforowego będzie dyktować kolor fluorescencyjnego światła do uprawy. Chociaż nie masz kontroli nad długościami fal, rolnicy często używają fluorescencyjnych lamp do uprawy sadzonek. Dodatkowo, ich niższe koszty sprawiają, że są bardziej ekonomicznym wyborem dla szklarni na małą skalę.

Ich trwałość i ograniczenie długości fal sprawiają, że fluorescencyjne lampy do uprawy ustępują lampom LED jako apolytunnelchoice. Ale jeśli chcesz zacząć uprawiać warzywa w pomieszczeniach lub jeśli twoje rośliny mają średnie lub niskie wymagania oświetleniowe, wystarczą lampy fluorescencyjne. Szybka wskazówka, aby uzyskać jaśniejsze światło do uprawy, to wybór węższej żarówki.

Jakie światło do uprawy wystarczy do szklarni?

Lampy LED do uprawy dają lepsze światło w porównaniu do lamp fluorescencyjnych ze względu na ich widma światła, a niektóre umożliwiają dostosowanie długości fal do określonych etapów wzrostu roślin. Jednak termin lepsze światło ma również zastosowanie do fluorescencyjnych lamp do uprawy, ponieważ są one łatwe i niezawodne do wysiewu nasion. University of Maryland Extension wspomniał, że istnieje wiele lamp fluorescencyjnych, z których można wybierać, aby hodować zdrowe przeszczepy.

Wyższa Szkoła Rolnicza & Natural Resources odkrył owocowanie w pomidorach w ciągu pięciu tygodni przy użyciu świetlówek T-5. Dlatego wybór między tymi dwoma rodzajami lamp do uprawy będzie zależał od Twoich konkretnych potrzeb i warunków. Próby i błędy mogą również pomóc w ustaleniu, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twojej szklarni.

Które światło do uprawy jest bardziej energooszczędne?

Jak wspomniano wcześniej, oświetlenie LED do uprawy jest bardziej energooszczędne, ale oba rodzaje lamp różnią się wydajnością w zależności od rodzaju. Na przykład, chłodnobiałe lampy LED do uprawy i organiczne lampy fluorescencyjne o prostych rurkach są podobnie wydajne w obu modelach. Pamiętaj, że musisz wziąć pod uwagę, ile energii zużyje żarówka do wytwarzanego światła.

Jednak to, co sprawia, że ​​oświetlenie LED do uprawy jest zwycięzcą pod tym względem, to fakt, że świetlówki wymagają wymiany tak szybko, jak co roku. Jakość pogorszy się, gdy zauważysz ciemnienie na końcach tuby. To z kolei wpłynie również na skuteczność żarówki.

Które światło do uprawy ma lepszy kolor?

Aby powiedzieć, że rosnące światło daje lepszy kolor, należy określić, czego potrzebują twoje rośliny. Zarówno lampy LED, jak i fluorescencyjne oferują ciepłe i zimne kolory, ale pamiętaj, że rośliny potrzebują ich obu. Dlatego musisz wybrać oświetlenie fluorescencyjne lub LED o pełnym spektrum, aby odpowiednio dostosować swój tunel foliowy.

Istnieją również specjalne lampy LED do uprawy, które zapewnią odpowiednią równowagę. Lampy te mają ciepłe i zimne diody w jednej żarówce, co jest wygodniejsze niż świetlówka z dwiema żarówkami. Niektóre lampy LED do uprawy umożliwiają również regulację, dzięki czemu nie musisz kupować innych rodzajów, gdy twoje rośliny rosną.

Które światło do uprawy jest bardziej opłacalne?

Jeśli używasz szklarni na małą skalę, możesz zaoszczędzić na kosztach dzięki fluorescencyjnym światłom do uprawy. Jednak opłacalność dotyczy również lamp LED do uprawy. Mogą mieć wyższy punkt zakupu, ale nie wymagają częstej wymiany.

Na dłuższą metę będziesz mieć minimalne wydatki na oświetlenie LED do uprawy. Jeśli chcesz użyć lampy fluorescencyjnej o pełnym spektrum lub T-5, i tak będą one droższe. Dlatego bardziej ekonomiczny byłby wybór LED, ale ogrodnicy na małą skalę mogą używać lamp fluorescencyjnych.

Wniosek

Oświetlenie LED do uprawy jest odpowiedzią na pytanie, „co daje lepsze światło do uprawy roślin w apolitunelowej fluorescencyjnej lub LED?” Oferują określone widma światła i regulowane długości fal, aby dopasować się do potrzeb Twoich roślin. Jednak ogrodnicy działający na małą skalę mogą również skorzystać z tańszej lampy fluorescencyjnej.

Dodatkowo świetlówki o pełnym spektrum lub T-5 są szczególnie przydatne do rozpoczynania upraw w pomieszczeniach.