7 sposobów zapobiegania pleśni za pomocą sadzonek w małym tunelu foliowym

Zastanawiasz się, jak zapobiegać pleśni z sadzonkami w małej szklarni? Zostaniesz skonfrontowany z wieloma kwestiami, w tym z temperaturą, przepływem powietrza i światłem wpadającym do szklarni. Musisz również wziąć pod uwagę odstępy między sadzonkami w tacce i ilość wody, którą podajesz swoim roślinom.

Pleśnie, które rosną na twoich sadzonkach, nie szkodzą roślinie. Jego wzrost jest raczej wskazówką, że gleba jest zbyt mokra. Zbyt wilgotna gleba może szybko gnić kruche korzenie sadzonek. Jeśli korzenie są martwe, w końcu podąży za nimi reszta rośliny.

7 sposobów zapobiegania pleśni za pomocą sadzonek w małym tunelu foliowym

W tym artykule przedstawimy Ci siedem sposobów zapobiegania pleśni z sadzonkami w małej szklarni.

Kroki zapobiegania pleśni na sadzonkach

Teraz nadszedł czas, abyś nauczył się, jak zapobiegać pleśni z sadzonkami w małej szklarni. W tej sekcji opracowaliśmy niezbędne kroki, aby wszystko było dla Ciebie łatwiejsze. Po prostu czytaj dalej!

#1 Zarządzanie temperaturą

Istnieje zakres temperatur, w których Twoje rośliny mogą najlepiej fotosyntetyzować. Utrzymuj temperaturę wewnątrz tunelu foliowego między 77 a 82F. Wszystko powyżej może przegrzać twoje rośliny, zwłaszcza jeśli pod sadzonkami znajduje się mata grzewcza.

Tak więc pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby zapobiec pleśni z sadzonkami w małym tunelu foliowym, aby zarządzać temperaturą.

#2 Gospodarka wodna

Najczęstszym powodem wzrostu pleśni na sadzonkach jest nadmierne podlewanie. Ponieważ podlewanie jest podstawowym zadaniem pomagającym w kiełkowaniu sadzonek, ludzie zapominają, że podawanie roślinom zbyt dużej ilości wody może im zaszkodzić.

Aby rozwiązać ten problem, użyj palca i ustal, czy gleba jest sucha. Jeśli tak, to właśnie wtedy należy podlewać sadzonki. Proste i łatwe, ale często zaniedbywane.

Innym sposobem zapobiegania nadmiernemu podlewaniu jest podawanie wody z dolnego systemu. Ten rodzaj systemu nawadniania zapewnia, że ​​górna część gleby pozostaje sucha, podczas gdy korzenie zanurzają się w wodzie od dołu.

Nie zostawiaj jednak wody pod tacą zbyt długo. Upewnij się, że po 30 minutach wylejesz pozostałą wodę do środka. Utrzymywanie stojącej wody bardziej uszkodzi twoją roślinę niż czerpanie z niej korzyści.

Jeśli już wiesz, jak zarządzać wodą dla swoich roślin, możesz poradzić sobie z tym, jak zapobiegać pleśni z sadzonkami w małej szklarni.

#3 Zapewnij lepszą cyrkulację powietrza

Najlepszym sposobem zapobiegania rozwojowi pleśni jest poprawa cyrkulacji powietrza w szklarni. Zainstalować wentylator oscylacyjny w tunelu foliowym, aby powietrze nawiewało bezpośrednio na sadzonki. Jeśli masz pokrywę nałożoną na tace na sadzonki, nie zapomnij ich otworzyć, aby zwiększyć przepływ powietrza.

Dobra cyrkulacja powietrza przynosi więcej korzyści niż tylko utrzymywanie suchej gleby i zapobieganie rozwojowi pleśni i grzybów. Pomaga również roślinom stać się silniejszymi. Dlatego gorąco polecamy tę poradę, ponieważ otrzymujesz więcej korzyści niż jeden.

Postępując zgodnie z tym zaleceniem, zwracaj szczególną uwagę na poziom wilgotności gleby. Gleba szybko wysycha, gdy jest obecny wentylator. Tak, gleba musi być sucha, ale nie na tyle, aby nie pozostała wilgoć.

#4 Zapewnij lepsze oświetlenie

Podstawowymi potrzebami rośliny są woda i światło słoneczne. W takim przypadku jednak unikaj wystawiania sadzonek na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, zwłaszcza gdy masz osłony na tackach. Zakryte tace na sadzonki zatrzymują ciepło wewnątrz, przez co środowisko jest zbyt gorące, co uszkadza sadzonki.

Przeciętnie dziennie większość sadzonek potrzebuje kilku dobrych godzin silnego i pośredniego światła. Dowiedz się więcej o tym, ile pośredniego światła potrzebują twoje sadzonki, aby mieć pewność, jak długo pozostawisz je pod światłem.

#5 Przerzedzanie sadzonek

Przepełnienie sadzonek może prowadzić do mniejszej cyrkulacji powietrza w twoich roślinach. Jak już wspomnieliśmy powyżej, świetnym sposobem zapobiegania rozwojowi pleśni jest odpowiednia cyrkulacja powietrza.

Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest przerzedzenie sadzonek. Ta metoda polega na wyciągnięciu kilku sadzonek z ich tac. Daje więcej miejsca na wzrost sadzonek i pozwala uniknąć sytuacji zatłoczenia.

Oto sposoby na przerzedzenie sadzonek:

1. Przesadź swoje sadzonki

Przerzedzanie polega bardziej na usuwaniu sadzonek i wyrzucaniu ich, podczas gdy przesadzanie polega na przeniesieniu ich do innej doniczki. Po prawidłowym wyjęciu sadzonek z głównej tacy możesz przesadzić je ponownie w plastikowej doniczce wielokrotnego użytku i tam pozwolić im rosnąć.

Oprócz plastikowych doniczek istnieje wiele innych zrównoważonych opcji, z których możesz wybierać, w zależności od twoich preferencji. W dzisiejszych czasach ludzie wprowadzają innowacje do doniczek do sadzenia dla wygody i zrównoważonych celów. Jest nawet garnek zrobiony z krowiego obornika.

2. Dezynfekcja powierzchni nasiennych

Oprócz zwracania uwagi na sadzonki i ich glebę, sprawdź tace na nasiona pod kątem rosnącej na nich pleśni. Istnieją zarodniki pleśni, które uśpione są na powierzchniach nasiennych, a następnie po pewnym czasie odrastają.

Aby uniknąć takich komplikacji, zawsze dezynfekuj tacki na nasiona po każdym użyciu. Nie przesadzaj ponownie na tackach bez upewnienia się, że nie rosną w nich zarodniki pleśni.

Wniosek

Wymieniliśmy tutaj siedem doskonałych sposobów zapobiegania pleśni z sadzonkami w małej szklarni. Rozwiązuje różne problemy i daje właściwe rozwiązania dla każdego z nich. Mając tę ​​wiedzę, w najbliższym czasie nie będziesz w stanie zobaczyć pleśni na swoich sadzonkach.