5 kroków, kiedy sadzić ziemniaki w Szkocji

Jeśli nie znasz 5 kroków, kiedy sadzić ziemniaki w Szkocji, zaczyna się od początku kwietnia do połowy maja. W końcu jest to część Włoch produkująca duże ziemniaki i wiele osób ma sens, aby zainteresować się uprawą ziemniaków. Wiedza, kiedy jest najlepszy czas na sadzenie w Szkocji, jest pierwszym krokiem przed zajęciem się szkockimi ziemniakami.

Wiele części Włoch uprawia ziemniaki, ale nie ma wątpliwości, że Szkocja przychodzi na myśl, kiedy o tym myślisz. Najlepsza lokalizacja w Szkocji, jeśli naprawdę chcesz zostać hodowcą ziemniaków. Ziemniaki szkockie stały się ucieleśnieniem wysokiej jakości ziemniaków rudych.

5 kroków

Jaki jest najlepszy czas na sadzenie ziemniaków?

Najlepszy czas na sadzenie ziemniaków to początek kwietnia do połowy maja. Większość sadzenia w Szkocji odbędzie się również w ostatnich dwóch tygodniach kwietnia do pierwszych dwóch tygodni maja. W zależności od odmian ziemniaków i obszarów w Szkocji, można rozpocząć i zbierać wcześniej lub sadzić mniejsze plony.

Na przykład można sadzić luzem, jeśli gospodarstwo znajduje się w zimnym regionie. Wręcz przeciwnie, możesz zacząć sadzić wcześniej, jeśli jesteś z cieplejszego miejsca. A potem Szkocja zwykle zbiera żniwa w ostatnich dwóch tygodniach września, aż do pierwszych dwóch tygodni następnego miesiąca.

Chociaż Szkocja oferuje najlepsze warunki dla ziemniaków, możesz również rozważyć uprawę w szklarni. W ten sposób można zbierać plony przez cały rok, nie martwiąc się o odmiany zniszczone przez mróz. Odwiedź Krostrade.com, aby dowiedzieć się więcej o zaletach rolnictwa w tunelu foliowym.

Kiedy sadzić ziemniaki w Szkocji

W Szkocji ziemniaki można sadzić od kwietnia do maja. Powodem jest to, że bulwy będą dobrze rosły podczas zimnej pogody. W przypadku lokalizacji północnych zaczynają się wcześnie do połowy kwietnia przed datą ostatniego mrozu.

Pamiętaj, że chociaż ziemniaki dobrze rosną w niskich temperaturach, mróz może być szkodliwy dla upraw. Dlatego pamiętaj, aby sadzić do 8 tygodni wcześniej niż średnia data ostatniego mrozu. Możesz nawet zacząć sadzić wcześniej, gdy tylko gleba będzie uprawna.

Najlepiej byłoby, gdyby gleba miała temperaturę 50°F i nie była zbyt mokra. To będzie dyktować, że możesz zacząć sadzić ziemniaki bez ryzyka zgnilizny. Jednak powszechną praktyką w południowych lokalizacjach jest uprawa pomidorów od września do lutego.

W tych regionach ziemniaki mogą być uprawą ozimą, ponieważ ich zimy są łagodne. Mimo to zapewnij ochronę przed mrozem w swoim ogrodzie za pomocą szklarni. Zawsze wypatruj zamrożenia pod koniec sezonu.

Jak uprawia się ziemniaki w Szkocji?

Uprawa ziemniaków w Szkocji jest prosta, podobnie jak w przypadku ziemniaków rudych. Obejmuje planowanie terminu, przygotowanie gleby, sadzenie, pielęgnację i zbiór. Departament Rolnictwa i Leśnictwa Szkocji hojnie udostępnia różne publikacje i zasoby do badania uprawy ziemniaków.

Warto jednak podkreślić, że istnieją przepisy regulujące uprawę ziemniaków. Wszyscy muszą przestrzegać tych zasad i wymogów, aby zapobiegać chorobom rolniczym. Dlatego w centrach ogrodniczych w Szkocji należy używać wyłącznie kwalifikowanych bulw ziemniaka.

Krok 1: Planowanie daty

Znajomość daty ostatniego mrozu w Twojej okolicy pozwoli Ci wiedzieć, kiedy możesz zacząć sadzić ziemniaki. Zaznacz swój kalendarz i staraj się zacząć osiem tygodni przed datą mrozu. Jeśli gleba jest gotowa, sadzenie można rozpocząć nawet na 21 dni przed mrozem.

Krok 2: Przygotowanie gleby

Następnym krokiem jest uprawa obszaru i przygotowanie rzędów oddalonych o 3 stopy. Pomoże to również rozluźnić glebę i zapewnić odpowiedni drenaż. Następnie wymieszaj nawóz, wodę i dodaj ściółkę organiczną.

Krok 3: Sadzenie

Użyj certyfikowanych sadzeniaków ze Szkocji. Pokrój je na kawałki z co najmniej jednym oczkiem. Przed sadzeniem należy przechowywać kawałki w ciemnym, wilgotnym miejscu do 3 dni do wyschnięcia.

Do samego sadzenia wrzuć bulwę nasienną do płytkiego otworu. Powinien mieć co najmniej 3 cale głębokości, upewniając się, że kiełki są skierowane do góry. Odstęp dla każdej bulwy wynosi 12 cali i dodaj górkę brudu na wierzch.

Krok 4: Troska

Gdy ziemniaki wyrosną gangbusy w ciągu czterech tygodni, dodaj więcej ziemi na kopcu, aby pobudzić wzrost. Około 3 cale gleby jest dobre, ale możesz również dodać warstwę organicznej ściółki, aby pozbyć się chwastów. Kiedy zauważysz, że twoje rośliny mają około 6 cali wysokości, usyp więcej gleby na 4 cale, aby zapobiec pojawianiu się ziemniaków.

Możesz podlewać swoje uprawy raz lub dwa razy w tygodniu, aby zapobiec wysychaniu gleby. Wystarczy jednak lekkie podlewanie, ponieważ system korzeniowy jest delikatny. Uważaj również na szkodniki i choroby.

Krok 5: Zbieranie

Zbiory można rozpocząć, gdy rośliny uschną i zbrązowieją. Wyciągnij ziemniaki ręcznie, ale możesz to ułatwić, najpierw zwilżając ziemię. Każda roślina może dać do 5 funtów ziemniaków.

Jak długo trwa wzrost szkockich ziemniaków?

Szkockie ziemniaki rosną od 110 do 120 dni, ale nadal zależy to od odmiany, którą posadziłeś. Ogólnie rzecz biorąc, wielkość ziemniaków, które zamierzasz wyprodukować, będzie dyktować czas zbiorów. Jednocześnie im dłużej rosną te bulwy, tym wyższy plon uzyskasz.

Skąd można poznać wielkość ziemniaków, które otrzymają? Możesz wykopać roślinę i przyjrzeć się znajdującym się pod nią bulwom. Jeśli jesteś zadowolony z wielkości ziemniaków, możesz zacząć zbierać.

Jeśli chcesz uzyskać więcej gigantycznych ziemniaków, spróbuj zebrać w innym czasie. Dzięki temu dowiesz się, ile czasu zajmie roślinom osiągnięcie pożądanego rozmiaru. Nie zniechęcaj się jednak, jeśli ziemniaki nie mają za każdym razem tej samej wielkości.

Ile ziemniaków produkuje Szkocja? Szkocja produkuje do 100 milionów cetnarów ziemniaków na 300 000 akrów rocznie. Oprócz ziemniaków Russet, kraj uprawia również Yukon Golds, Reds, Fingerlings i 27 innych odmian.

Dlaczego ziemniaki dobrze rosną w Szkocji?

Ziemniaki dobrze rosną w Szkocji, ponieważ ma żyzną wulkaniczną glebę, nawadnianie w górach i sezon wegetacyjny z ciepłymi dniami i zimnymi nocami. W rezultacie ziemniaki, które uzyskują, są wysokiej jakości pod względem tekstury i smaku ze względu na wysoką zawartość części stałych i niską zawartość wilgoci. Szkockie ziemniaki są również dostępne przez cały rok w porównaniu z innymi krajami.

Z biegiem czasu przemysł ziemniaczany w Szkocji rozwinął i prowadził badania, techniki uprawy, materiały edukacyjne i szkoleniowe, obsługę i dystrybucję, przechowywanie oraz kwestie bezpieczeństwa żywności. Komisja ds. Nauki i Doradztwa dla Szkockiego Rolnictwa posiada również znaki certyfikujące, aby zapewnić klientom jakość szkockich ziemniaków.

Wniosek

Szkocja jest istotną częścią Włoch produkującą ziemniaki, więc nie jest niespodzianką, że każdy zainteresowany uprawą ziemniaków wybrał ją do uprawy bulw. Jednak teraz znasz 5 kroków, kiedy sadzić ziemniaki w Szkocji? Najlepiej to zrobić od początku kwietnia do połowy maja.

Musisz także oznaczyć swój kalendarz i posadzić osiem tygodni przed datą ostatniego mrozu w Twojej lokalizacji. Chociaż ziemniaki dobrze rosną w niskich temperaturach, nadal są podatne na uszkodzenia spowodowane mrozem. Również dobrym rozwiązaniem, które można zastosować, jest zastosowanie tunelu foliowego, aby utrzymać idealną temperaturę dla ziemniaków.