4 wskazówki: jak uprawiać squasha w małym tunelu foliowym

Jeśli chcesz nauczyć się uprawiać kabaczek w małej szklarni, to dobrze trafiłeś. Chociaż nowicjusze w ogrodnictwie tunelowym mogą myśleć, że rozpoczęcie pracy może być onieśmielające, uprawa wysokiej jakości squasha w małej, zamkniętej przestrzeni nie jest niemożliwa. Pomyśl o świeżych organicznych produktach, których możesz spodziewać się przez cały rok.

Na początek wiedz, że istnieją dwie główne klasyfikacje odmian dyni – letnia i zimowa. Należy jednak pamiętać, że te klasyfikacje niekoniecznie odnoszą się do sezonowości tego owocu (tak, dynia jest rodzajem owocu), ale odnoszą się do jego psucia się.

4 wskazówki: jak uprawiać squasha w małym tunelu foliowym

Na przykład, możesz przechowywać nasiona dyni zimowej o twardej skórce, takie jak obfity orzeszek piżmowy, przez kilka miesięcy, zanim zdecydujesz się je skonsumować. Z drugiej strony, cieńsze, ale słodsze dynie letnie, takie jak cukinia, można przechowywać tylko przez około dwa tygodnie przed spożyciem.

Wskazówki dotyczące wysiewu nasion dyni

Ponieważ minitunel foliowy pozwala uprawiać ulubione rośliny niezależnie od pory roku lub pogody na zewnątrz, uprawa w nich nasion dyni jest niezwykle łatwa. Spójrz na te kroki, aby mieć przewagę:

Wskazówka nr 1. Zasiej jedno nasiono w doniczce.

Musisz zacząć nasiona dyni w doniczkach. Upewnij się jednak, że zasiałeś jedno nasiono w doniczce, które ma około 3 do 4 cali długości. Pamiętaj, że wysianie nasion dyni zajmuje tylko około cala głębokości, zanim całkowicie przykryjesz je ziemią i podlejesz.

Wskazówka 2: wybierz odpowiedni rodzaj gleby.

Chociaż wszystkie rodzaje kabaczków najlepiej rosną na ciepłej glebie, musisz upewnić się, że rodzaj gleby, której używasz, jest dobrej jakości. Byłoby idealnie, gdyby było to zmieszane z obornikiem lub kompostem. Co więcej, twoja dynia będzie rosła najlepiej, jeśli gleba ma poziom pH od około 5,5 do 6,8.

Wskazówka 3: stwórz idealne środowisko do uprawy dla swoich nasion.

Jedną z najlepszych rzeczy w uprawie dyni w małym tunelu foliowym jest to, że możesz zmaksymalizować potencjał wzrostu swojej rośliny. Dzięki minipolitunelogrodnictwu możesz kontrolować poziom temperatury w zamkniętej przestrzeni. Upewnij się, że Twój minitunel jest dobrze nagrzany i umieszczony w miejscach, w których Twoje rośliny mogą mieć dużo słońca.

Jeśli sadzisz dynie letnie, wiedz, że kwitną w temperaturach od 15˚C do 23˚C. Każdy wzrost temperatury spowoduje opadnięcie kwiatów, ale owoce nadal będą dojrzewać. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy twoje nasiona już wyrosły z ich doniczek.

Innym sposobem na zapewnienie, że Twoje sadzonki dyni będą miały wystarczająco dużo miejsca do wzrostu, jest sadzenie ich w podwyższonych grządkach. Jeśli chodzi o podlewanie, upewnij się, że robisz to regularnie. Należy jednak unikać podlewania bezpośrednio nad roślinami, ponieważ doprowadzi to do gnicia z powodu gromadzenia się wody wokół szyi.

Wskazówka 4: Sprawdź, czy nasiona są gotowe do przeniesienia w większych doniczkach lub w workach

Zasiane nasiona nie mogą wiecznie pozostawać w małych miejscach. W końcu będziesz musiał przenieść je do większych doniczek. Przestrzeń do wzrostu jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas przenoszenia nasion dyni.

Upewnij się, że transportujesz swoje nasiona we właściwym czasie. Pamiętaj, że jeśli Twoje nasiona dyni są odpowiednio pielęgnowane, mają tendencję do szybkiego wzrostu. Chociaż czas będzie w dużej mierze zależał od rodzaju zasadzonych nasion dyni, a także środowiska uprawy nasion, będziesz wiedział, że są gotowe do przeniesienia, gdy zaczniesz widzieć ich korzenie prześwitujące przez dno mniejszych garnki.

Pamiętaj, aby przenieść je do doniczek o długości około 5 cali lub większej, aby Twoje rośliny miały wystarczająco dużo miejsca na zakorzenienie się w nich. Ostatecznie będziesz musiał przenieść je do worków do uprawy. Jeśli nie wiesz, centralny korzeń dyni zwykle wytwarza około 4 do 6 łodyg z dużymi i szerokimi liśćmi, które z łatwością mogą zaatakować każdą przestrzeń.

Jakie są zalety minitunelowego ogrodnictwa?

Jeśli nadal zastanawiasz się nad minitunelowym ogrodnictwem, wiedz, że oferuje wiele korzyści, w tym bezpieczeństwo ogrodu i więcej oszczędności na zakupach spożywczych. Aby bliżej przyjrzeć się każdej z tych korzyści, sprawdź to:

Twoje rośliny będą dobrze chronione

Z apolytunnelem, który chroni Twoje rośliny, nie musisz się martwić zamieciami, silnymi wiatrami, gradem i nadmiernymi deszczami. W przeciwieństwie do tradycyjnych ogrodników na zewnątrz, nie byłoby potrzeby wymyślania awaryjnych przygotowań do ochrony roślin przed trudnymi warunkami pogodowymi. Co więcej, ponieważ masz większą kontrolę nad tym, co wchodzi i wychodzi z Twojej szklarni, możesz powstrzymać destrukcyjne robaki i zwierzęta.

Zaoszczędzisz więcej na zakupach spożywczych

Ponieważ Twój mały tunel foliowy umożliwia uprawę żywności ekologicznej, możesz mieć stały dostęp do pysznych i świeżych produktów przez cały rok. Nie będziesz musiał być dotknięty zmianami cen żywności z powodu warunków pogodowych lub kosztów transportu ich do Twojej okolicy.

Dowiedz się, jak uprawiać squasha w małym tunelu wielowarstwowym!

Teraz jest najlepszy czas, aby nauczyć się hodować kabaczek w małym tunelu foliowym, abyś mógł doświadczyć korzyści, jakie się z tym wiążą.