4 najlepsze sposoby na ratowanie storczyków

Nie bój się, jeśli musisz nauczyć się ratować storczyki na cztery sposoby. Storczyki nie są najłatwiejszą rośliną w uprawie, a ogrodnicy zwykle stają przed wyzwaniami i badają rozwiązania dotyczące ratowania storczyków. Nie pozwól jednak, aby to zniechęciło Cię do posiadania tych pięknych kwiatów w swoim ogrodzie.

Dzięki obszernej liście gatunków storczyków rzeczywiście znajdziesz odpowiednią dla swojego obszaru i praktyki. Niemniej jednak nawet najbardziej przygotowani ogrodnicy mogą znaleźć swoje storczyki, które pewnego dnia będą bliskie śmierci.

Jak pomyślnie zapisać storczyki  

Opcja nr 1. Izolacja

Kiedy zauważysz, że twoje rośliny wyglądają na długonogie lub słabe, musisz je natychmiast odizolować. Jest to dla nich korzystne, ponieważ możesz wygodnie określić ich stan i zastosować odpowiednie rozwiązanie, aby je ożywić. Ponadto oddzielenie umierających storczyków jest pierwszym krokiem, który pomoże im odzyskać siły i uniknąć dodatkowego stresu związanego z przebywaniem w pobliżu obecnej lokalizacji z innymi storczykami.

Jeśli storczyki mają szkodniki lub choroby, które skutecznie się przenoszą, umieszczenie ich w innym środowisku zapewni zdrowie innym roślinom. Na dłuższą metę ogrodnikowi łatwiej będzie poradzić sobie z potencjalnie zainfekowaną orchideą i kontrolować chorobę lub szkodnika, zanim stanie się to bardziej problematyczne. Regeneracja byłaby znacznie łatwiejsza, gdyby nie było dodatkowych wyzwań w trakcie gojenia się storczyków.

Opcja nr 2. Właściwa konserwacja

Ratowanie storczyków nie ogranicza się tylko do leczenia ich obecnego stanu. Wdrożenie ich idealnych warunków i praktyk konserwacyjnych pomoże im się odmłodzić. Dodatkowo, te idealne warunki powinny zapobiegać pogorszeniu się stanu storczyków lub stwarzać nowe problemy podczas ich regeneracji.

Na przykład, czy wiesz, że nadmierne podlewanie jest główną przyczyną zgnilizny korzeni? Może cierpieć na to niezdrowo wyglądające storczyki, ale nie jest to całkowicie beznadziejne. Zgniliznę korzeni orchidei można naprawić, usuwając uszkodzone korzenie i zachęcając do tworzenia nowych i zdrowych.

Jak więc podlewać słabą orchideę bez ryzyka zgnilizny korzeni? Doświadczeni ogrodnicy używają letniej wody i pozwalają jej spłynąć na dno doniczki. W ten sposób system korzeniowy nie ulegnie szokowi, ale orchidea nadal dostanie wodę, która jest ważna dla gojenia.

Być może będziesz musiał usunąć kolce ze storczyków za pomocą ostrego i wysterylizowanego sekatora, jeśli nie zakwitły. Przycinanie storczyków może pomóc uratować storczyki, dzięki czemu roślina może znacznie łatwiej skoncentrować swoją energię na regeneracji. Aby dodatkowo pomóc im zdobyć trochę energii, możesz zapewnić korzeniom nawóz do orchidei.

Opcja nr 3. Zapobiegaj i lecz pasożyty

Istnieje wiele szkodników wspólnych dla storczyków, w tym łuski i roztocza, żeby wymienić tylko kilka. Jeśli rozpoznałeś oznaki inwazji jakichkolwiek szkodników, chcesz je wyeliminować, aby szybko zmniejszyć ich populację. Izolacja zarażonych roślin byłaby korzystna, oprócz mycia ich wodą lub stosowaniem oleju ogrodniczego, w zależności od nasilenia i liczby szkodników w każdej roślinie.

Warto też pamiętać, że zestresowane rośliny będą bardziej podatne na szkodniki i choroby. Aby uratować orchideę, chcesz ją chronić i być o krok do przodu. Oprócz izolacji możesz użyć pestycydu bezpiecznego dla storczyków jako środka zapobiegawczego dla swoich storczyków.

Wiele domowych środków do zwalczania inwazji grzybów i bakterii działa również jako środki zapobiegawcze w celu ochrony storczyków. Należy jednak pamiętać o tolerancji storczyków, ponieważ niektóre mogą być zbyt surowe dla i tak już delikatnych roślin. Przeprowadź badania i najpierw przetestuj niewielką część storczyka, zanim zastosujesz kurację dla wszystkich storczyków.

Opcja nr 4. Relokacja i przesadzanie

Jak wspomniano wcześniej, zastosowanie apolitunelu do uprawy storczyków jest korzystne, ponieważ nie naraża ich na zmienne warunki pogodowe. Co więcej, możesz użyć tego kontrolowanego środowiska do ratowania storczyków, aby zapobiec dalszemu stresowi, gdy próbują się wyleczyć. Możesz zapewnić storczykom optymalne wymagania, aby mogły uzupełnić uszkodzone części w szklarni.

Oprócz zmiany lokalizacji innym sposobem na uratowanie storczyków jest przesadzenie ich do nowego pojemnika i podłoża. Na przykład, czy wiesz, jak uratować storczyki bez korzeni? Wygląda na to, że ten stan będzie beznadziejny, ale podobnie jak w przypadku zgnilizny korzeni, nadal możesz odzyskać swoje storczyki, usuwając niedziałające części i umieszczając je w nowym pojemniku.

Przesadź orchideę do nowej doniczki i podłoża przed umieszczeniem jej przykrytej plastikową pokrywką, aby zapewnić idealną wilgotność ukorzenienia. Głównym wnioskiem jest to, że nadal możesz zwykle uratować storczyki, które wyglądają, jakby były na końcu linii, po prostu umieszczając je w nowym środowisku. Po prostu uważaj przy wyjmowaniu ich z poprzednich doniczek i obchodź się z nimi ostrożnie.

Wniosek

Doświadczony lub nie, pewnego dnia możesz znaleźć swoje piękne storczyki w stanie bliskim śmierci. Musisz wiedzieć, jak ratować storczyki i być przygotowanym na ich odmłodzenie tak szybko, jak to możliwe. Pierwszą opcją jest izolowanie chorych storczyków i zapewnienie odpowiednich praktyk pielęgnacyjnych, aby zapobiec dalszemu stresowi lub chorobom.

Możesz także sprawdzić obecność szkodników i zastosować środki zapobiegawcze, ponieważ chorowite storczyki są bardziej podatne na ich posiadanie. Na koniec umieść je w kontrolowanym środowisku, takim jak apolytunneland repot, w świeżym pojemniku i na podłożu. Może to zachęcić do regeneracji i nowego wzrostu, dzięki czemu możesz nawet odzyskać storczyki bez korzeni.