3 wskazówki, jak ożywić orchideę bez liści

Istnieją trzy kroki, jak ożywić orchideę bez liści. Chociaż widok twoich roślin bez liści może wywołać panikę, nadal możesz je ratować i pielęgnować z powrotem do zdrowia. Pociesz się wiedząc, że orchidea bez liści może przetrwać nawet przy odpowiedniej pielęgnacji.

Przede wszystkim pamiętaj, że do wyboru jest wiele storczyków. Wykonaj badania dla gatunków, które musisz znaleźć, aby znaleźć inne specyficzne wymagania, aby zachęcić do wzrostu liści.

Jak skutecznie ożywić orchideę bez liści

Krok 1. Oceń zakład

Pierwszym i być może najważniejszym krokiem w ożywieniu storczyków bez liści jest najpierw ocena rośliny. Sama roślina pokaże ci inne fizyczne znaki, których możesz użyć, aby dowiedzieć się, czy istnieją inne problemy, którymi musisz się zająć. Zaoszczędzi to również czas i wysiłek, aby dowiedzieć się, czy roślina nadal ma szansę przeżyć.

Dwie ważne części do sprawdzenia: łodygi i korzenie

Na początek sprawdź łodygę rośliny. Idealnie powinno być zielone, ponieważ sygnalizuje, że korzenie mogą wysyłać potrzebną energię do łodygi, prowadząc do wzrostu liści. Wręcz przeciwnie, kruche gałęzie, które są żółte, będą trudne i mogą być niemożliwe do wykorzystania do stymulowania wzrostu liści.

Musisz także sprawdzić korzenie rośliny storczykowej, ponieważ jest ona odpowiedzialna za wspomaganie wzrostu nowych liści. Możesz znaleźć podstawowe problemy, takie jak zgnilizna korzeni, które mogą wpłynąć na przetrwanie twojej rośliny. Jeśli się nad tym zastanowić, połączenie uszkodzonych korzeni i braku liści uniemożliwia odmłodzenie rośliny.

Pamiętaj, że fotosynteza opiera się na korzeniach i liściach. Ponieważ twoja orchidea nie ma liści, zależy wyłącznie od korzeni. Ergo, uszkodzenie korzeni uniemożliwi storczykom tworzenie nowych liści.

Dodatkowo słabe łodygi wpłynęłyby również na wzrost świeżych liści.

Krok 2. Przesadź

Z liśćmi lub bez, przesadzanie storczyków powinno być częścią twojej rutyny. University of Florida zaleca robienie tego, gdy roślina przerośnie lub jeśli podłoże wymaga wymiany. Ale w przypadku storczyków bez liści przesadzanie jest korzystne, ponieważ można stworzyć nowe i zdrowsze podłoże, które powinno pomóc im wyhodować nowe liście.

Niektórzy ogrodnicy zalecają nawet używanie przezroczystej plastikowej doniczki, aby korzenie miały lepszy dostęp do ograniczającego czynnika wzrostu, czyli światła słonecznego. Pamiętaj, że dążysz do tego, aby roślina wytworzyła nowe liście, więc będziesz polegać na jej korzeniach, które zapewnią do tego energię. Możesz nawet skorzystać z wiszącego kosza lub systemu hydroponicznego w apolitunelu, aby wyeksponować storczyki w idealnym środowisku do uprawy.

Przesadzanie oznacza również zastąpienie poprzedniego podłoża storczyków, co oznacza, że ​​musisz użyć podłoża, które nie będzie filtrować światła. Możesz zdecydować się na mech torfowiec w porównaniu ze zwykłą korą lub perlitem, aby zachęcić do nowych liści. Dodatkowo nie należy ciasno pakować korzeni w pożywce, ponieważ może to również blokować światło słoneczne.

Krok 3. Nawozić

Jeśli pamiętasz, azot jest niezbędny do wzrostu liści. Dlatego stosowanie wysokiego stężenia azotu, odpowiadającego proporcji potasu, powinno pomóc w tworzeniu nowych liści storczyków. Warto jednak zauważyć, że nawet po wykonaniu tych trzech kroków nadal istnieje prawdopodobieństwo, że storczyk nie przetrwa.

Istnieje wiele czynników, które odgrywają rolę w przetrwaniu storczyków bez liści. Może również pomóc w określeniu, co spowodowało utratę liści, abyś mógł rozwiązać ten problem i dalej wspierać roślinę w regeneracji.

Przyczyny utraty liści u storczyków

Niewłaściwe podlewanie i karmienie

Na początek podlewanie może wpłynąć na utratę liści u storczyków. Nie jest to zaskakujące, ponieważ żółknięcie lub opadanie liści są charakterystycznymi oznakami, że storczyki potrzebują więcej wody. Upewnij się, że zawsze sprawdzasz medium i pozwól wodzie dobrze spłynąć.

Z drugiej strony storczyki, które nie otrzymują wystarczającej ilości pożywienia, mogą również tracić liście. Nawóz granulowany do storczyków powinien zadowolić tych ciężkich karmiących. Najpierw podlej rośliny i rozcieńcz nawóz, aby uniknąć problemów z korzeniami.

Niezadowalające warunki

Zawsze możesz grać bezpiecznie i korzystać z kontrolowanego środowiska, takiego jak tunel foliowy, aby zapewnić, że Twoje storczyki pozostaną w idealnym otoczeniu. Na liście wpływają różne czynniki, takie jak temperatura, wilgotność lub światło. Mogą początkowo żółknąć, ale storczyk może je również zgubić.

Choroby

Zarówno choroby grzybicze, jak i bakteryjne to przyczyny, których nie należy przeoczyć, jeśli storczyk traci liście. Pamiętaj, że niektóre infekcje grzybicze i bakteryjne powodują plamy na liściach, które mogą dalej gnić, całkowicie niszcząc liście. Zawsze lepiej jest zdiagnozować swoje storczyki, zanim spróbujesz je ożywić, aby zidentyfikować problem i pomóc mu w skutecznym wyzdrowieniu.

Wniosek

Prawda jest taka, że ​​zawsze można przygotować warunki do uprawy storczyków, ale nadal mogą pojawić się problemy. Czy wiesz, jak ożywić orchideę bez liści, kiedy to się stanie? Zacznij od sprawdzenia zdrowych łodyg i korzeni, aby upewnić się, że roślina przetrwa. Następnie można przesadzić orchideę na nowe podłoże i nawozić wysokim azotem, aby pobudzić wzrost liści.

Co więcej, ożywienie orchidei bez liści byłoby łatwiejsze, jeśli najpierw zidentyfikujesz, co ją spowodowało.