3 sposoby na pozbycie się wciornastków na roślinach domowych

Czy wiesz, jak pozbyć się wciornastków na roślinach doniczkowych na 3 najlepsze sposoby? Izolacja i płukanie, środki owadobójcze i lepkie pułapki powinny pomóc wyeliminować ten problem z twoich ukochanych roślin doniczkowych. Możesz również użyć apolitunelu dla roślin, ponieważ zwalczanie szkodników jest wygodniejsze w kontrolowanym środowisku.

Jednak nadal chcemy trzymać robaki z dala od szklarni, a plagi mogą się przydarzyć nawet najbardziej uważnemu ogrodnikowi. Ponieważ wciornastki są małe, ich zauważenie może być trudne, dopóki nie pojawią się znaki. Dlatego musisz jak najszybciej zająć się owadami, chyba że masz już drapieżne owady w ogrodzie, które wykonują za ciebie pracę.

3 sposoby na pozbycie się wciornastków na roślinach domowych

Szanse na posiadanie drapieżnych roztoczy i drobnych pirackich robaków naturalnie występujących w twoim ogrodzie lub tunelu foliowym są niewielkie, więc najlepiej jest nauczyć się trzech poniższych technik.

Jak skutecznie pozbyć się wciornastków na roślinach domowych

Izolacja i płukanie roślin

Najlepszym sposobem na pozbycie się, a być może nawet zapobieżenie inwazji wciornastków, jest izolacja i płukanie zakażonych roślin doniczkowych. Możesz użyć tego podejścia oprócz insektycydów i lepkich pułapek; w końcu warunki sanitarne są istotną częścią zarządzania wciornastkami. W celu izolacji prosty ekran siatkowy do odizolowania zainfekowanego obszaru może ograniczyć ruch szkodników.

Możesz również wyznaczyć obszar kwarantanny dla nowych roślin i materiałów przed umieszczeniem ich w środku. Pamiętaj, że nowe rośliny i te narażone na ich działanie mogą potencjalnie być siedliskiem wciornastków. Niektórzy ogrodnicy zalecają nawet płukanie rośliny, zwłaszcza liści i ich spodu.

Możesz użyć łagodnego mydła w płynie, aby zabić wciornastki w tym procesie i łatwiej kontrolować populację szkodników. Pamiętaj tylko, aby uważać na mydło, którego użyjesz do swoich roślin doniczkowych. A skoro już poruszamy temat higieny, zawsze dbaj o czystość.

Być może myślisz, że rośliny doniczkowe mogą pominąć niektóre praktyki zarządzania, ale niektóre mogą nadal mieć opadłe szczątki, które mogą zwiększyć populację wciornastków. Zapobieganie jest zawsze łatwiejsze niż rozwiązywanie problemu inwazji, więc utrzymuj obszar dla roślin doniczkowych w czystości i upewnij się, że nie ma w nim przejść dla wciornastków.

Insektycydy

Uniwersytet Kalifornijski ds. Zasobów Rolniczych i Naturalnych wspomniał o środkach ostrożności przy stosowaniu insektycydów do zwalczania wciornastków. Dzieje się tak z powodu potencjalnych obrażeń, jakie mogą powodować u roślin lub pożytecznych owadów. W zależności od czasu zastosowania środka owadobójczego wciornastki mogą już zniknąć lub jest już za późno, aby zapobiec uszkodzeniom, takim jak przenoszenie wirusa.

Chcesz odpowiedzialnie używać środków owadobójczych i unikać typowych błędów, takich jak niewłaściwe opryskiwanie, synchronizacja i niewłaściwe punkty docelowe. Być może będziesz musiał najpierw sprawdzić składniki aktywne, aby wiedzieć, kiedy będą najbardziej skuteczne lub czy będziesz potrzebować profesjonalisty do stosowania środka owadobójczego. Ale ogólnie rzecz biorąc, unikaj acefatu, fosforoorganicznych lub pyretroidów ze względu na ryzyko wybuchu roztoczy i skażenia środowiska.

Bezpieczniejszym środkiem owadobójczym byłby środek organiczny, który można spryskać bezpośrednio na liście. Owadobójcze mydła organiczne nie miałyby żadnego ryzyka pozostałości w porównaniu z silniejszymi chemikaliami. Jednak nadal najlepiej jest przetestować spray na kilku liściach przed dokładnym potraktowaniem rośliny doniczkowej.

Chcesz bardziej naturalnego podejścia? Oprócz mydeł organicznych, olejek z miodli indyjskiej i spray z ostrą papryką są również dobrymi czynnikami kontroli wciornastków. Wciornastki żywiące się liśćmi pokrytymi olejem giną jak owady, które mają z nimi bezpośredni kontakt.

Pułapki samoprzylepne

Michigan State University zaleca lepkie pułapki do zwalczania wciornastków. Wśród roślin doniczkowych możesz umieścić żółte lepkie pułapki, które powinny łapać dorosłe wciornastki. Będzie to jednak skuteczne tylko wtedy, gdy pułapki znajdują się nad baldachimem, ponieważ dorosłe wciornastki mogą latać.

Oprócz potencjalnego zmniejszenia populacji wciornastków, stosowanie lepkich pułapek jest również doskonałym sposobem wykrywania wciornastków, jeśli podejrzewasz ich obecność.

Oznaki wciornastków na roślinach domowych

University of Georgia wspomniał o objawach, które można sprawdzić pod kątem obecności wciornastków na roślinach doniczkowych. Na przykład powierzchnia zaatakowanych części roślin jest usiana srebrnymi plamkami z powodu enzymów trawiennych i mechanizmu żerowania wciornastków, który niszczy powierzchnię.

Możesz również znaleźć odchody owadów w postaci maleńkich czarnych plamek. A jeśli występuje czarna pleśń, może to być spowodowane spadzią, którą wciornastki mają tendencję do wydalania. Inne oznaki wciornastków to przebarwienia, zrzucanie i suszenie owoców, pąków, kwiatów i liści.

Z biegiem czasu nieprawidłowości we wzroście doprowadzą do skrzywienia i deformacji, zwłaszcza w punktach wzrostu. Kiedy można znaleźć wciornastki? Wciornastki często można znaleźć na liściach i kwiatach, ale młodsze wciornastki mogą również spadać na glebę.

Wniosek

Wciornastki mogą być jednym z najmniejszych owadów, ale mogą wyrządzić znaczne szkody twoim roślinom. Musisz wiedzieć, jak pozbyć się wciornastków na roślinach doniczkowych, aby kontrolować ich populację, zapobiegać ich ponownemu pojawianiu się i ratować inne rośliny. Izolacja i płukanie roślin, insektycydy i pułapki lepowe to trzy rozwiązania, które możesz zrobić razem, aby stworzyć skuteczny system zarządzania wciornastkami.

Właściwe warunki sanitarne i kwarantanna w Twojej okolicy powinny zapobiegać przedostawaniu się wciornastków do roślin doniczkowych. Musisz także zwracać uwagę na oznaki inwazji wciornastków, takie jak plamki na liściach, a następnie użyć lepkich pułapek, aby sprawdzić, czy owady są obecne. Jeśli spłukanie roślin lub istniejących drapieżnych owadów nie rozwiązało problemu, możesz zdecydować się na organiczny środek owadobójczy bezpieczny dla twoich roślin i środowiska.