3 powody, dla których pomidory lepiej rosną w tunelach foliowych

Wydłużenie sezonu wegetacyjnego, ochrona przed zmianami temperatury i pogody oraz bezpieczne środowisko uprawy to odpowiedzi na pytanie, dlaczego pomidory lepiej rosną w szklarniach. Te trzy zalety sprawiają, że tunel foliowy jest idealnym środowiskiem do uprawy pomidorów w porównaniu z tradycyjnym stylem uprawy na polu. Musisz jednak zrozumieć, jak działają poszczególne zalety, aby powiązać z czynnikami, które należy wziąć pod uwagę podczas uprawy pomidorów wielotunelowych.

3 zalety uprawy pomidorów w szklarniach

Uprawa pomidorów w szklarniach ma trzy zalety w porównaniu z uprawą polową: wydłużenie okresu wegetacyjnego, ochrona przed zmianami temperatury i pogody oraz bezpieczne środowisko uprawy. W rzeczywistości uprawa pomidorów wielotunelowych rośnie od połowy lat 90. XX wieku. Wyjaśnieniem tego jest rosnąca preferencja klientów do jakości pomidorów hodowanych w ramach tych trzech zalet.

3 powody

Jeśli o tym pomyślisz, ochrona przed temperaturą, zmianami pogody i bezpieczne środowisko uprawy zapewnią niezmiennie wysokiej jakości pomidory. Eliminujesz zmienne warunki, które mogą powodować, że pomidory mają niski standard. W rezultacie popyt na pomidory wielotunelowe będzie również stały.

Przedłużenie sezonu wegetacyjnego

Pomidory mogą być wybrednymi roślinami, dlatego hodowcy polowi mają krótszy sezon wegetacyjny w zależności od regionu. Korzystanie z apolitunelu eliminuje tę wadę, ponieważ nie musisz przestać uprawiać pomidorów po zakończeniu letnich miesięcy. Uprawa pomidorów w tunelu foliowym daje możliwość przedłużenia sezonu zbiorów do późnej jesieni.

Jeśli używasz tunelu polifoliowego do uprawy pomidorów, nie jesteś ograniczony sezonem upraw i zbiorów, nawet jeśli w Twoim regionie miesiące letnie są krótkie. Pozwala to również uzyskać drugi plon, a nawet znacznie wcześniej rozpocząć siew pomidorów. Jeśli się nad tym zastanowić, pozostawia to mniej możliwości problemów produkcyjnych niezależnie od pory roku.

Ochrona przed zmianami temperatury i pogody

Stała i kontrolowana temperatura i warunki pogodowe wewnątrz tunelu foliowego sprzyjają wzrostowi i produkcji wysokiej jakości pomidorów. Pozwól nam namalować Ci obraz deszczowego dnia, który trwa do nocy. Co stanie się z twoimi uprawami?

Otwarta ekspozycja pomidorów w deszczu zmoczy ich liście. A w niektórych przypadkach, gdy pora roku jest chłodniejsza, połączenie mokrych liści i spadku temperatury z pewnością będzie szkodliwe dla zdrowia Twoich roślin. Ale jak źle może być, prawda?

Na początek pomidory będą miały trudniej przyswajać składniki odżywcze. To sprawia, że ​​są bardziej podatne na choroby i inne schorzenia. Dlatego uprawa pomidorów w pomieszczeniu ochroni rośliny przed niespójnością temperatury i pogody na zewnątrz.

Teraz możesz pomyśleć: „ale co, jeśli tunel foliowy również ogranicza moje pomidory przed światłem słonecznym?” Apolytunnel może być korzystny, niezależnie od tego, czy Twoje odmiany pomidorów rozwijają się w ciepłych, czy chłodnych warunkach. Konstrukcja zatrzymuje promieniowanie słoneczne, zapewniając stałe ciepło, ale będziesz także chronić chłodne warianty przed ostrym światłem słonecznym.

Bezpieczne środowisko uprawy

Poza stałą i kontrolowaną temperaturą i pogodą, tunel foliowy tworzy bezpieczne środowisko uprawy idealne dla pomidorów. Jego struktura uniemożliwi dostęp do roślin drapieżnikom, takim jak ptaki, gryzonie i duże ssaki. Zamknięte środowisko zniechęci również każdego do powodowania potencjalnych szkód w twoich uprawach.

Hodowanie pomidorów w zamkniętej strukturze, takiej jak tunel foliowy, może być korzystne nawet w inny sposób. Trzymanie ich w pomieszczeniach będzie również zawierało pożyteczne owady, takie jak biedronki i modliszki. Z kolei obecność tych owadów pomoże Ci trzymać z daleka uciążliwe szkodniki.

Jak uprawiać pomidory w Apolytunnel przez cały rok

Możesz uprawiać pomidory w tunelu foliowym przez cały rok, jeśli wcześniej weźmiesz pod uwagę odmianę pomidora, porę roku, lokalizację, temperaturę, karmienie i podlewanie. Nie wystarczy, że masz wskazówki, jak sadzić pomidory w szklarni. Ta część jest łatwa, ale aby je prawidłowo wyhodować, należy wcześniej wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.

Stosowanie apolytunneex wydłuża okres wegetacji pomidorów. Jednak niewykonanie planu zgodnie z tymi czynnikami sprawi, że trudno będzie osiągnąć całoroczną produkcję. Przyjrzyjmy się, jak każdy czynnik odgrywa rolę w całorocznej uprawie pomidorów wielotunelowych.

Odmiana pomidora

Podobnie jak w przypadku uprawy pomidorów na zewnątrz, musisz wiedzieć, jakie odmiany będą odpowiednie w środowisku wewnętrznym. Brzmi skomplikowanie, ale jest tak proste, jak wybór nasion oznaczonych jako warianty tunelowe. Są tak zwane, ponieważ są zbudowane tak, aby tolerować warunki panujące w pomieszczeniach zamiast zwykłych odmian ogrodowych.

Jakie są odmiany pomidorów wielotunelowych

W szklarniach potrzebujesz pomidorów winoroślowych lub kordonowych. W szczególności najpopularniejszą i najczęściej stosowaną odmianą pomidora w Stanach Zjednoczonych jest Trust. Jest to pomidor typu Beefsteak i stanowi doskonały wariant tunelu foliowego.

Istnieją również holenderskie hybrydy zwane Match, Switch i Blitz, które są godne uwagi przy uprawie indoor. Z drugiej strony Marnero i Marhold są podobne odpowiednio do Cherokee Purple i Striped Germans, jeśli chcesz wariantów przypominających dziedzictwo. Wszystkie te odmiany pomidorów wielotunelowych są nieokreślone, co oznacza, że ​​mogą dorastać do kilku metrów i produkować przez długi okres zbiorów.

Po wybraniu odmiany do uprawy w pomieszczeniach, możesz również wziąć pod uwagę odmiany odporne na choroby. Przez lata hodowcy i firmy stworzyli odmiany, które są mniej podatne na choroby i zaburzenia. Szybka wskazówka, aby znaleźć te warianty, to poszukanie liter V, F, N, T i A po ich nazwach.

Sezon 

Najważniejszą zaletą uprawy pomidorów wielotunelowych jest możliwość ich uprawy przez cały rok. W zależności od lokalizacji możesz mieć do dwóch upraw pomidorów w ciągu roku, o ile utrzymasz warunki w szklarni. Jest to w porównaniu z ograniczonym okresem wegetacji pomidorów polowych, gdzie mróz jest problemem.

Ponieważ chcesz uprawiać pomidory w tunelu foliowym przez cały rok, musisz zaplanować, jak możesz sadzić w rotacji dwóch roślin. Uprawa pomidorów na polu oznaczała sadzenie nasion przed ostatnimi przymrozkami w roku. Ale w przypadku pomidorów wielotunelowych można wysiewać plon jesienny i plon wiosenny odpowiednio na początku czerwca i grudnia.

Czy możesz uprawiać pomidory zimą w apolitunelinie

Tak, można uprawiać pomidory zimą w apolitunelinie, ponieważ szklarnie są w stanie wychwytywać ciepło promieniowania słonecznego i zatrzymywać je w środku. Należy jednak pamiętać, że ciepło w środku zależy tylko od tego, jak zimno jest na zewnątrz. Dlatego ciepło zatrzymywane przez tunel foliowy może nie zawsze wystarczyć do uprawy pomidorów zimą.

Aby upewnić się, że pomidory mają wystarczającą ilość ciepła w zimie, musisz zapewnić dodatkowe ciepło w szklarni. Należy również rozważyć doliczanie kosztów dodatkowego oświetlenia każdej zimy, aby zrekompensować niewystarczającą ilość naturalnego światła w tym sezonie. W związku z tym zimą nadal możesz odczuwać wzrost plonów na pomidorach wielotunelowych, o ile zapewnisz wystarczającą ilość ciepła i światła.

Lokalizacja

Wybrana przez Ciebie lokalizacja wpływa również na całoroczny sukces uprawy pomidorów w szklarni. Masz dwie możliwości uprawy pomidorów w tunelu foliowym: w granicach tunelu foliowego i w doniczkach. Oba mają wady i zalety, więc ostateczna decyzja zależy od Ciebie.

Granice szklarni

Uprawa pomidorów w apolitunnelborder pozwala uniknąć problemów związanych z niedoborem wody i magnezu. Dzieje się tak dlatego, że granica dobrze magazynuje wodę, a duża objętość zawartej w niej gleby zapobiega przedawkowaniu nawozów. Jednak dla niektórych może być żmudne przygotowanie i utrzymanie gleby granicznej

Garnki

Uprawa pomidorów w doniczkach zapewnia, że ​​każdego roku pomidory zawsze będą miały świeży kompost. Możesz również użyć kompostu, którego użyłeś w tych doniczkach na działce później. Jednak wadą używania doniczek na pomidory jest to, że ich mały rozmiar skraca również ich zdolność do zatrzymywania składników odżywczych i wody.

Jak długo będzie żyć pomidor w szklarni

Pomidor będzie żył w tunelu foliowym przez lata, o ile warunki będą idealne. Powodem tej nieokreślonej długości życia jest to, że odmiany pomidorów z tunelu foliowego są nieokreślone, więc w miarę wzrostu stale wytwarzają kwiaty i owoce. Twoje pomidory wielotunelowe mogą osiągnąć nawet 40 stóp długości w okresie 10 miesięcy.

Temperatura

Idealna temperatura do uprawy pomidorów w ciągu dnia wynosi od 70°F do 80°F. Ale jaka temperatura powinna być w tunelu polifoliowym w nocy? Temperatura w nocy między 60 ° F a 65 ° F jest najlepsza, aby utrzymać odpowiednie ciepło w środku.

Utrzymywanie tych temperatur w ciągu dnia i nocy pomoże Ci w uprawie pomidorów z wysokimi plonami. Należy jednak pamiętać, że zarówno zbyt wysokie, jak i niskie temperatury również mogą powodować problemy. Wysokie temperatury mogą dać nienadające się do sprzedaży pomidory, podczas gdy niskie temperatury mogą wpłynąć na jakość Twoich owoców.

Temperaturę tunelu foliowego można utrzymać za pomocą ściereczek zacieniających, wyparnych podkładek chłodzących, pieców grzewczych i wentylatorów wyciągowych. A kiedy jesteś przy tym w utrzymaniu temperatury, upewnij się, że regularnie wietrzysz. Utrzymuj wilgotność w tunelu foliowym poniżej 90%, aby zapobiec rozwojowi pleśni.

Kiedy pomidory można umieścić w nieogrzewanej szklarni

Pomidory można sadzić w nieogrzewanym tunelu foliowym po upływie ostatniego mrozu. Korzystanie z nieogrzewanego tunelu foliowego doskonale nadaje się do przedłużenia okresu wegetacji pomidorów. Należy jednak pamiętać, że siew w nieogrzewanym tunelu foliowym przy mrozie na zewnątrz naraża rośliny pomidora na niebezpieczeństwo.

Kiedy pomidory trafiają do nieogrzewanej szklarni, Twoim zadaniem jest upewnienie się, że temperatura wewnętrzna jest nadal idealna. Oprócz umieszczania roślin po upływie ostatniego mrozu w twoim regionie, dodaj ochronę w nocy. W ten sposób będziesz mieć pewność, że tunel foliowy nie będzie zbyt zimny.

Karmienie

Znasz już warunki panujące w tunelu foliowym, które są idealne do uprawy pomidorów. Ale jak często karmisz pomidory w szklarni? Po przesadzeniu roślin do ostatniej doniczki możesz rozpocząć nawożenie.

Nakarm rosnące pomidory co jeden lub dwa tygodnie bogatym w azot płynnym nawozem. Następnie przejdź na nawóz pomidorowy, gdy zobaczysz owoce. Postępuj zgodnie z instrukcjami nawozu, aby wiedzieć, jak często powinieneś karmić swoje rośliny.

Jeśli używasz płynnego nawozu, chcesz pominąć karmienie dwa razy podczas cyklu życia pomidora. Dzieje się tak dlatego, że może to prowadzić do gromadzenia się soli, dlatego należy podawać wodę do zmycia tego nadmiaru. Warto również zauważyć, że jeśli widziałeś chorą roślinę, nie karm jej, dopóki nie wyzdrowieje.

Podlewanie

Roślina Apolytunneltomato wymaga do 3 litrów wody dziennie. Upewnij się, że podlewasz rośliny w regularnych odstępach czasu, a w cieplejszym klimacie może to być częstsze. Należy jednak pamiętać, że liście pomidora są wrażliwe, więc należy unikać nawadniania z góry do podlewania.

Będziesz wiedział, że twoje rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości wody, jeśli twoje liście są zwiędłe i ciemnozielone. Wręcz przeciwnie, żółte liście oznaczają, że podlewasz pomidory. Upewnij się, że gleba Twoich roślin jest wilgotna i nie jest sucha ani rozmoczona.

Dolna linia

Dlaczego pomidory lepiej rosną w szklarniach? Tak, a to z powodu wydłużenia sezonu wegetacyjnego, ochrony przed zmianami temperatury i pogody oraz bezpiecznego środowiska uprawy, które oferuje apolytunnel. Wszystkie te zalety pomogą pomidorom rozwijać się z wyższą wydajnością w przeciwieństwie do niespójności w uprawie polowej.

Najlepszy powód, dla którego lepiej uprawiać pomidory w tunelu apolimerowym, to fakt, że nie ograniczasz się do sezonu wegetacyjnego. Jak więc uprawia się pomidory w tunelu foliowym przez cały rok? Rozważ odmianę pomidora, porę roku, lokalizację, temperaturę, karmienie i podlewanie, a następnie odpowiednio zaplanuj.

Aby wydajnie hodować pomidory w tunelu foliowym, musisz zrozumieć każdą z tych zalet i czynników. Podobnie jak uprawa pomidorów na polach, wcześniejsze przygotowanie na różne scenariusze zagwarantuje sukces w uprawie pomidorów wielotunelowych. Nie jest to skomplikowany proces, ale wymaga wysiłku i cierpliwości z Twojej strony.