3 najlepsze sposoby na rozmnażanie storczyków

Wiedza o tym, jak rozmnażać storczyki, oznacza, że ​​wiesz, jak używać tylnych cebulek, odgałęzień i podziałów. Same storczyki mogą również rozmnażać się drogą płciową przez nasiona, ale większość ogrodników decyduje się na samodzielne rozmnażanie przy użyciu wspomnianych metod. W końcu rozmnażanie wegetatywne to łatwiejszy sposób na stworzenie większej liczby storczyków do ogrodu.

Piękno nauki rozmnażania storczyków polega na tym, że daje to również wyobrażenie o tym, jak je później krzyżować. Kto nie chciałby uczyć się rozmnażania i hodowli storczyków przy 25 000 dostępnych gatunków storczyków? Możesz również użyć tunelu foliowego do rozmnażania tych kwiatów, aby zapewnić, że wrażliwe młode rośliny będą energicznie rosły do ​​przesadzania.

3 najlepsze sposoby na rozmnażanie storczyków

Przewodnik po rozmnażaniu storczyków

Oddział

Pierwsza metoda rozmnażania storczyków polega na podziale. Według American Orchid Society, ta praktyka jest opłacalna dla dojrzałych roślin, które kwitną przez kilka lat. Jako ogrodnik masz możliwość przesadzenia dojrzałej orchidei lub jej podziału.

Daje to przewagę tym, którzy mają już istniejące storczyki, ponieważ z istniejącej dojrzałej rośliny można stworzyć więcej storczyków. Wiesz już, czego się po nim spodziewać, a jeśli hodujesz go w idealnym środowisku, takim jak szklarnia, możesz mieć pewność, że jest zdrowy dla oddziału. Jak więc podzielić orchideę?

Podział pseudobulwy a tylne żarówki

Na początek sprawdź, czy roślina ma nowy wzrost i podziel ją na pseudobulwy. Jeden ołów zwykle wytwarza od trzech do czterech pseudobulw. Po zakończeniu dzielenia zidentyfikuj grupę pseudobulw z ołowiem i grupę bez niego.

Pseudobulwy z nowym przyrostem lub aktywnym ołowiem są tym, co ogrodnicy nazywają podziałem, podczas gdy pozostałe grupy bez nich to cebulki tylne, o czym w dalszej części artykułu. Gdy masz już grupę podziału, możesz wyciąć kłącze po kwitnieniu przed przesadzeniem.

Propagacja kłącza

Rozmnażanie storczyków z podziału bywa też równoznaczne z rozmnażaniem kłączy. Przetniesz kłącze w kształcie litery V, sięgające ponad połowę. W porównaniu z cebulkami tylnymi nie musisz czekać, aż pękną uśpione oczy przed sadzeniem, ponieważ podział ma aktywny wzrost.

Przed przesadzeniem należy usunąć wszystkie stare pseudobulwy i martwe korzenie lub liście. Następnie możesz spryskać roślinę i rozpocząć podlewanie, gdy zauważysz wzrost korzeni.

Żarówki tylne

Jak wspomniano wcześniej, drugą grupą pseudobulw bez aktywnego ołowiu będą cebulki pleców. Te cebulki mają uśpione oczy, które trzeba zmusić do działania, co oznacza, że ​​nie można ich od razu posadzić, tak jak grupa dywizji. Aby to zrobić, musisz wsadzić tylne żarówki do małej doniczki, w której oczy znajdują się nad podłożem doniczkowym.

Umieść je w miejscu w tunelu foliowym, które nie wspiera wzrostu i często spryskuj je i ich liście jako konserwację. W zależności od okoliczności oczy powinny pękać po kilku tygodniach, ale innym może to zająć lata. Możesz sprawdzić, czy liść i cebulki są nadal zielone, aby wiedzieć, czy warto na nie czekać.

Kilka innych metod wymusza rozwój uśpionych oczu; użyj garnków z mchem torfowym i żywym mchem przed umieszczeniem ich w wilgotnym miejscu lub drewnianej tacy z mchem w ciepłym i wilgotnym miejscu. Następnie możesz usunąć te z mokrą zgnilizną i posadzić cebulki, które się rozwijają.

Odrosty

Ostatnią metodą rozmnażania storczyków jest użycie odrośli lub keiki. Ta metoda jest idealna dla storczyków Dendrobium lub monopodialnych, ponieważ rozwijają je wzdłuż łodygi. Odrosty, które wyglądają jak pojedyncze rośliny wzdłuż łodygi, są tym, co wyhodujesz, dzięki czemu ta metoda jest stosunkowo łatwa w porównaniu z poprzednimi dwoma.

Ostrożnie odetnij je od rośliny rodzicielskiej i doniczki w taki sam sposób, jak w przypadku tylnych cebul. Jednak upewnij się, że keiki mają rozwinięte liście i korzenie przed usunięciem ich z rośliny rodzicielskiej. Idealnie do sadzenia liście i korzenie powinny mieć około trzech cali długości.

Pomogłoby, gdybyś poczekał, aż roślina zakończy kwitnienie, zanim rozmnożysz się z keiki. Posadź odrosty w mchu torfowcowym i zapewnij wilgoć do zasiedlenia przed przeniesieniem ich do mieszanki z kory. Po kilku tygodniach możesz spodziewać się wzrostu od pędów.

Wniosek

Dostępność wielu gatunków storczyków umożliwia stworzenie ogrodu o niepowtarzalnym wyglądzie. A czy jest lepszy sposób na rozwój wielu roślin niż nauka rozmnażania storczyków? Możesz zacząć od podziału, aby utworzyć grupę podziału i cebulki tylne, ale niektóre storczyki mają również odgałęzienia gotowe do sadzenia.

Grupa podziału pseudobulw ma już aktywny ołów, więc są gotowe do sadzenia. Z drugiej strony tylne cebulki mają uśpione oczy, których aktywację trzeba poczekać przed sadzeniem. Każdy proces byłby wygodniejszy w tunelu foliowym, ponieważ możesz stworzyć środowisko, które może pomóc im wyrwać się z uśpienia.

W przypadku odgałęzień lub keiki metoda jest prosta do wykonania. Musisz jednak upewnić się, że roślina rodzicielska jest zdrowa, a korzenie i liście odgałęzień mają co najmniej trzy cale długości. Ogólnie można stwierdzić, że rozmnażanie storczyków jest bezpieczniejsze i wygodniejsze w tunelu foliowym ze względu na twoją kontrolę nad środowiskiem.