2 kroki, jak uprawiać naziemne storczyki

Czy wiesz, że wystarczą dwa kroki, aby nauczyć się hodować storczyki naziemne? Spathoglottis i Epidendrum to jedne z najłatwiejszych w uprawie storczyków naziemnych w porównaniu do innych storczyków. Jednak nie wystarczy, że zaufasz samym roślinom.

Sadzenie storczyków naziemnych jest łatwe, szczególnie w tunelu foliowym, gdzie można zachować ich idealne warunki wzrostu. Czytając poniższe zalecenia i wskazówki, w połączeniu z zastosowaniem tej struktury, możesz mieć większą pewność, że Twoje storczyki naziemne będą się rozwijać. Warto jednak podkreślić, że należy przeprowadzić badania nad tym, jaki storczyk naziemny należy sprawdzić pod kątem wymagań uprawowych specyficznych dla danego gatunku.

2 kroki

Jak uprawiać naziemne storczyki dla początkujących

Krok 1. Podział i sadzenie

Uprawiając storczyki naziemne, musisz najpierw zrozumieć, w jaki sposób rozmnażasz te rośliny. Najczęstszym sposobem rozpoczęcia uprawy storczyków naziemnych jest podział. To tak proste, jak się wydaje, gdzie oddzielasz kępę, aby uzyskać nowe rośliny.

Możesz wybrać sadzenie w ziemi lub doniczce, o ile korzenie będą miały wystarczająco dużo miejsca. W celu przygotowania gleby przed sadzeniem można ją uzupełnić kompostem i nawozem. Ważne jest również rozluźnienie ziemi, a do tego można użyć węgla drzewnego.

Idealna odległość między sekcjami storczyków naziemnych wynosi od trzech do sześciu cali w zacienionym lub słabo oświetlonym obszarze. Łatwiej jest to osiągnąć w szklarni, a dodatkowo możesz chronić wrażliwe młode rośliny przed potencjalnymi opadami deszczu. Światło odgrywa znaczący wpływ na storczyki naziemne, ponieważ przy zbyt dużej ilości liście przybierają miedziany kolor i kwitnienie również będzie problematyczne.

Krok 2. Konserwacja

Następnie możesz pielęgnować storczyki naziemne, podlewając je co pięć dni lub dłużej. Podobnie jak inne storczyki, nie chcesz ich zbytnio podlewać i powodować gnicia. Dlatego pozwól korzeniom całkowicie wyschnąć między podlewaniami, jednocześnie wycierając liście, jeśli są mokre.

Jak wspomniano wcześniej, musisz wiedzieć, jakie storczyki naziemne uprawiasz, ponieważ mogą one mieć specyficzne potrzeby. Na przykład storczyki spathogolottis są ciężkimi zwierzętami i trzeba je karmić co cztery miesiące nawozem o przedłużonym działaniu. Żyją również w temperaturach tropikalnych, więc jeśli twój obszar znajduje się w zimnym regionie, musisz utrzymywać tunel foliowy od 75 do 90 stopni Celsjusza.

Z drugiej strony storczyki naskórkowe nie są tak wybredne w warunkach i nie wymagają częstego przesadzania w porównaniu do innych storczyków naziemnych. Nadal preferują światło pośrednie, ale są bardziej sztywne w trudnych sytuacjach. Storczyki z epidendrum będą się rozwijać w temperaturach powyżej 50°F, można je nawozić co dwa tygodnie i podlewać raz w tygodniu, aby były zdrowe.

Przy uprawie storczyków naziemnych należy również założyć, że będą potrzebowały martwego pnia. Ta praktyka zapewni zdrowy i ciągły kwit, a także pomoże w ogólnej estetyce ogrodu. Gdy naziemna orchidea przestanie kwitnąć, odetnij łodygę w węźle poniżej kwiatu, aby to zrobić.

Pielęgnacja storczyków naziemnych

Rozwiązanie na gnicie korzeni

Podczas uprawy storczyków naziemnych należy położyć nacisk na stosowanie dobrze przepuszczalnej gleby, ponieważ może to łatwo doprowadzić do nadmiernego podlewania, jeśli podłoże ma słaby drenaż. O ile ratowanie przelanych storczyków jest możliwe, najlepiej jest całkowicie unikać takiej sytuacji.

Bardziej niż przy użyciu dobrze przepuszczającego medium, chcesz najpierw sprawdzić jego powierzchnię przed podlaniem. Dostosuj do warunków zewnętrznych lub wewnętrznych, takich jak wilgotność i temperatura.

Rozwiązanie dla temperatur ujemnych

Jak wspomniano wcześniej, storczyki naziemne zazwyczaj rozwijają się w cieplejszym klimacie. Jeśli storczyki naziemne znajdują się w obszarze poniżej 40 stopni Celsjusza, mogą przejść w stan uśpienia lub zauważysz opadanie liści. Dlatego bezpieczniej jest hodować je w tunelu foliowym, mając jeden gotowy do przesadzenia zimą.

W zależności od tego, jak wysokie są twoje temperatury, możesz również uniknąć mulczowania w celu ochrony korzeni. Dobrze byłoby znać strefę wzrostu, aby zaplanować w kalendarzu i przewidzieć daty zamrożenia.

Rozwiązanie dla powszechnych szkodników i chorób

Według American Orchid Society istnieją różne powszechne szkodniki i choroby. Należą do nich szkodniki, takie jak mszyce, wciornastki, roztocza, wełnowce do warunków, takich jak czarna zgnilizna, plamistość liści i wybuch pąków, aby wymienić tylko kilka. Jednak nie pozwól, aby ta lista Cię zniechęciła, ponieważ można nimi zarządzać i można ich uniknąć przy odpowiedniej staranności podczas całego procesu uprawy storczyków naziemnych.

Najlepszym rozwiązaniem dla nich zawsze będzie profilaktyka, zaczynając od czystości i warunków sanitarnych. Chcesz mieć miejsce na nowe rośliny, które mogą być nosicielami, a jeśli zauważysz zainfekowane storczyki, natychmiast je odizoluj. Możesz zapobiec pogorszeniu się tych problemów, stale sprawdzając storczyki, aby szybko rozwiązać problemy.

Wniosek

Chcąc mieć spathoglots i naskórek, trzeba być przygotowanym na ich rosnące wymagania. Nauka uprawy storczyków naziemnych jest dość prosta i wymaga jedynie zrozumienia, jak je rozmnażać i sadzić oraz jak je pielęgnować. Najpopularniejszym sposobem uprawy storczyków naziemnych jest podział kęp.

Następnie wybierz miejsce o słabym oświetleniu z dobrze przepuszczalną i żyzną glebą. Rozstaw rośliny na 6 cali i upewnij się, że nigdy nie podlewasz ani nie pozostawiasz rośliny i jej korzeni w stanie mokrym. Możesz również sprawić, że pielęgnacja w szklarni będzie wygodniejsza, zwłaszcza w przypadku storczyków naziemnych o szczególnych wymaganiach.