Definicja wiaty i garażu

Ponieważ wiata garażowa i garaż mogą chronić Ciebie i Twój pojazd przed wiatrem, deszczem, śniegiem i słońcem, większość ludzi automatycznie zakłada, że ​​są takie same. Definicja wiaty a garaż; chociaż mają ten sam cel, ich znaczące różnice polegają na tym, jak są zbudowane, ile kosztują i jak wyglądają. Znajomość definicji wiaty od garażu jest niezwykle ważna dla rozróżnienia obu, abyś mógł dowiedzieć się, co jest najlepsze dla Twojego domu lub biura.

Co to jest garaż

Garaż to w pełni zamknięta przestrzeń, która ma ściany, drzwi i dużą roletę. Co więcej, jest specjalnie zaprojektowany do ochrony i przechowywania jednego lub więcej pojazdów. Do jego budowy można użyć różnych materiałów – drewna, betonu, stali, cegły lub ich kombinacji.

Definicja wiaty i garażu

Garaż można zintegrować z domem lub od niego odłączyć. Garaże zintegrowane mogą dzielić ścianę lub dwie z domem, a garaże wolnostojące działają jako samodzielne konstrukcje. Chociaż garaże są zwykle budowane w przedniej części domu, można je również zbudować w tylnej części domu.

Pod względem wielkości garaż można podzielić na pojedynczy, podwójny, potrójny (a nawet więcej!) lub tandem. Pojedynczy garaż zapewnia wystarczająco dużo miejsca na jeden średniej wielkości lub mniejszy samochód oraz trochę miejsca na stół warsztatowy lub schowek. Podwójny garaż pomieści dwa średniej wielkości samochody, które stoją obok siebie.

Chociaż trzy garaże są rzadko budowane, mogą z łatwością pomieścić 2 lub więcej drzwi jedno- lub dwuskrzydłowych, zapewniając jednocześnie dodatkową przestrzeń do przechowywania. Tymczasem garaż typu tandem jest wystarczająco szeroki tylko dla jednego samochodu, a wystarczająco głęboki, aby pomieścić dwa samochody średniej lub małej wielkości.

Co to jest zadaszenie

Wiata nazywana jest również gankiem samochodowym. Chociaż wiaty garażowe są zazwyczaj otwarte ze wszystkich stron i zbudowane z czterech słupków i dachu na górze, nadal mogą wykonać fantastyczną robotę, chroniąc Twój samochód przed wszystkim, co może na niego rzucić natura. Jednak, aby uzyskać lepsze schronienie, możesz również zdecydować się na osłonięcie wiaty z maksymalnie trzech stron.

Możesz również mieć możliwość przymocowania wiaty do domu lub zbudowania jej jako konstrukcji wolnostojącej. Ważne jest, aby pamiętać, że w przeciwieństwie do garaży, materiały budowlane wiaty są tym, co je definiuje.

Na przykład wiata metalowa malowana proszkowo, antykorozyjna może być wykonana ze stali, aluminium lub żelaza z dachem z tworzywa sztucznego, szkła lub akrylu. Z drugiej strony drewniane wiaty garażowe zwykle przypominają szopy ogrodowe, które stoją na czterech lub więcej drewnianych kolumnach bez ścian. Innym rodzajem wiaty jest wiata z PCV, która ma wewnętrznie wzmocnioną ramę z PCV z przezroczystym lub nieprzezroczystym panelem dachowym.

Najlepsze powody, dla których warto wybrać wiatę

Decydując się na budowę wiaty garażowej lub garażu, trzeba się bardzo dobrze zastanowić. Jednak podstawą Twojej decyzji powinny być Twoje własne potrzeby i wymagania. Jeśli szukasz najlepszych powodów, dla których budowa wiaty jest o wiele lepsza niż budowa garażu, sprawdź to:

Jest przyjazny dla majsterkowiczów

Jeśli jesteś typem, który lubi majsterkować wszystko w domu, możesz rozważyć zbudowanie sobie wiaty. Proces montażu jest szybki i bezbolesny, ponieważ do jego budowy potrzeba mniej materiałów, a także nie wymaga wykwalifikowanej siły roboczej ani żadnego specjalistycznego sprzętu.

Kosztuje mniej niż garaż.

Budowanie wiaty jest łatwiejsze w budżecie, ponieważ wymaga mniej pracy, czasu i materiałów niż w przypadku budowy garażu. Co więcej, możesz mieć projekt wiaty całkowicie dostosowany do Twojego domu!

Nie będziesz musiał ubiegać się o pozwolenie na budowę.

W przeciwieństwie do garaży, wiaty garażowe są objęte klasyfikacją „dozwolonej zabudowy”. Oznacza to, że nie będziesz musiał ubiegać się o pozwolenie na planowanie podczas jego budowy.

Zapewnia doskonałą wentylację.

Ponieważ garaże są zamknięte, z czasem stają się one zatęchłe. Z wiatami nie będziesz miał problemu, ponieważ jest dobrze wentylowany.

Jest bardzo wszechstronny

Możesz również wykorzystać swoją wiatę jako warsztat, kącik zabaw dla dzieci, a nawet stanowisko do grillowania.

Jak zakotwiczyć wiatę

Musisz upewnić się, że przenośne schronienie jest prawidłowo zakotwiczone w ziemi. W przeciwnym razie nie będzie miał szans w złych warunkach pogodowych, a Twój samochód nie otrzyma odpowiedniej ochrony. Nie trzeba dodawać, że sposób mocowania wiaty może znacząco wpłynąć na jej wytrzymałość i wydajność.

To, co jest tak wspaniałe w wiatach garażowych, to to, że ich montaż lub demontaż jest niezwykle szybki i bezbolesny. Jeśli nie zamierzasz korzystać ze schronu samochodowego na stałe, możesz zaopatrzyć się w zestawy kotwiące, aby utrzymać wolnostojącą konstrukcję na swoim miejscu. Jeśli się zastanawiasz, możesz bezpiecznie zakotwiczyć wiatę na płycie betonowej, asfalcie, ziemi, piasku, trawie lub żwirze.

Ziemia lub brud

W większości przypadków producenci tworzą cztery wstępnie wywiercone otwory w celu zakotwienia w szynie podstawy po każdej stronie wiaty. Chwyć 32-calowe kotwice i włóż je przez te otwory. Na koniec możesz użyć młota kowalskiego, aby wbić te kotwy w ziemię, aż uzyskasz bezpieczne trzymanie.

Jeśli jednak twój wiata nie jest wyposażony w kotwy gruntowe, zawsze możesz znaleźć kotwice do ziemi w najbliższym centrum majsterkowania. Zwykle mają 2-calowe żebra wokół średnicy wału kotwy, aby zapobiec przewróceniu się wiaty podczas silnych wiatrów. Zanim zaczniesz, musisz sprawdzić szynę podstawy pod kątem otworów przeznaczonych na kotwy.

Wiata powinna mieć szyny podstawy z czterema otworami z każdej strony. Po znalezieniu tych otworów musisz wywiercić każdy z nich za pomocą piły walcowej. Umożliwi to wsunięcie się kolców kotwicy napędu ziemnego przez otwory.

Następnym krokiem jest włożenie kotew przez otwory przed wbiciem ich w ziemię za pomocą młota kowalskiego, aż dolne części główek kotwy spoczną na górnej szynie podstawy.

Płyta betonowa

Jeśli planujesz zakotwiczyć wiatę w betonowej płycie, wystarczy wywiercić kilka otworów w betonowej powierzchni. Następnie musisz włożyć kotwy klinowe przez otwory wywiercone wstępnie w szynie podstawy wiaty i w otwory w betonie. Na koniec zapewnij bezpieczne trzymanie podczas zapinania.

Asfalt

Mieszanka piasku, oleju i drobnego kruszywa tworzy nawierzchnię asfaltową. Zakotwiczenie w nim wiaty wymagałoby włożenia 32-calowych kotew przez małe otwory, które zostały wstępnie wywiercone w szynie podstawy wiaty. Następnie będziesz musiał użyć młota kowalskiego, gdy wbijesz kotwy przez te małe otwory i w ziemię, która znajduje się pod nawierzchnią asfaltową.

Drewno

Aby zakotwiczyć wiatę na drewnianej powierzchni, po prostu włóż śruby do drewna przez wstępnie wywiercone otwory w szynach podstawy, zanim przykręcisz je do drewnianego materiału.

Gdzie znaleźć wiaty samochodowe najwyższej jakości

Jeśli szukasz najwyższej jakości namiotów dla pojazdów floty lub sprzętu, skontaktuj się z Krosagro już dziś. Jesteśmy ekspertami w produkcji rur stalowych i konstrukcji z profili.

Wiaty samochodowe to zdecydowanie dobra inwestycja. Chronią Twój drugi najcenniejszy majątek w Twoim gospodarstwie domowym, którym jest pojazd. Jak dowiedziałeś się z tego artykułu, chroni Twój samochód przed opadami, mrozem, gradem i promieniami UV emitowanymi przez słońce.

Wniosek

Kiedy już znasz dokładną definicję wiaty vs garaż, to odpowiednio dobrana wiata od Krostrade to inwestycja na długie lata; pozostanie na miejscu w różnych pojazdach, które możesz mieć w swoim gospodarstwie domowym.