Przydatne fakty i pochodzenie: co to jest krzesło Morrisa?

Co to jest krzesło Morris, pytasz? Są one dobrze znane z odpinanego oparcia, poduszek siedzisk i wyściełanych podłokietników.

Krzesła Morris są głównie na „łatwym” rodzaju chowanym krześle. Wykorzystując drewno jako ogólny materiał konstrukcji, można stworzyć własne krzesło Morris z bardzo szczegółowymi planami.

Przydatne fakty i pochodzenie: co to jest krzesło Morrisa?

Aby wykonać mechanizm pochylania krzesła, niektórzy mogą umieścić zawiasy w dolnej części w celu regulacji. W porównaniu do nowoczesnych foteli rozkładanych, krzesła Morris nie muszą mieć skomplikowanych dźwigni czy przycisków. Krzesła te mają wiele wzorów ramion, od skośnych ramion, łuków, płaskich ramion i poduszek.

Historia krzesła Morrisa

William Morris zaadaptował pomysł krzesła Morrisa od angielskiego stolarza z połowy lat 60. XIX wieku, który nazywał się wersją krzesła Ephraima Colmana. Z tego pomysłu Morris and Co. wyprodukował krzesła o wiktoriańskim wyglądzie, ale nie wszystkim podobał się ten projekt.

Gustav Stickley, wielbiciel Williama Morrisa, stworzył swoje wersje krzeseł Morrisa na początku XX wieku. Jego wariacje obejmowały znane projekty, takie jak płaskie ramię, wygięte ramię i ramię z łukiem.

Stolarze wielce naśladowali projekty Stickleya w jego czasach, a jego brat Leopold stworzył krzesło, które łączyło dwa elementy z dwóch planów Stickleya. Projekty Gustava mają subtelne kąty, co sprawia, że ​​jego krzesła są bardziej atrakcyjne i wyrafinowane. Ten szczegół sprawia, że ​​jego wersja krzeseł Morrisa jest dość trudna do zbudowania.

Projekty krzeseł Morris

Jeden ze znanych projektów krzesła Morris, stworzony przez Williama Price’a, został w całości zbudowany przez rzemieślników ze sklepu meblowego pod Filadelfią. Jego projekt wymagał dużej wiedzy i pracy ręcznej stolarza.

Projekt Price’a miał inny, ale sprytny mechanizm regulacji. Oparcie krzesła spotkało się na skrzyżowaniu podłokietników i oparcia, zamiast obracać się z jednego punktu. Dolne siedzisko, zamiast być mocowane, opiera się na ramie krzesła, a po pociągnięciu do przodu powoduje odchylanie się oparcia.

Josef Hoffmann nazwał swój projekt „Sitzmachine”. Ten plan jest również drugą dobrze znaną odmianą krzesła Morris. Jego projekt może być doskonałym przykładem, który pokazuje, jak rzemieślnicy mogą pokierować maszynami w coś pożytecznego.

Krzesło składa się z części wykonanych maszynowo, które mają stać się elementami dekoracyjnymi jego projektu. Hoffmann uważał, że ludzie powinni nie tylko używać maszyn do wytwarzania identycznych części, ponieważ mogą również wytwarzać części dekoracyjne i funkcjonalne.

Wygoda

Krzesła Morris znane są z wygodnego oparcia, które jest również regulowane. Detale w ich konstrukcji dostosowują się do każdego słownika projektowego.

Wyściełane krzesła są koniecznością we wszystkich odmianach krzeseł Morris. Niektórzy usuwają je podczas robienia zdjęć, aby zapewnić ludziom takim jak Ty lepszy kąt i widok projektów tych krzeseł.

Korzyści Z posiadania krzesła Morris

1. Ułatwia ruch

Ogólnie rzecz biorąc, fotele rozkładane mają wysoką reputację jako pomoc w poruszaniu się tym, którzy z nich korzystają. Obrotowe oparcie zapewnia dostęp do łatwiejszego przejścia podczas siedzenia, leżenia lub wstawania. Może pomóc Ci czuć się komfortowo podczas oglądania ulubionego programu lub po prostu łatwiej wstać, gdy chcesz iść gdzieś w domu.

2. Nigdy więcej bólów pleców

Ludzie mają tendencję do bólu pleców, nawet jeśli pozostają w pozycji siedzącej. Powodem może być to, że pozostajesz w miejscu, które wydaje się wygodne, ale obciąża twoje plecy. Z krzesłami Morris możesz dostosować stan oparcia, gdy poczujesz, że plecy zaczynają boleć.

3. Poprawia krążenie

Siedzenie prosto powoduje, że krew spływa do nóg i stóp, powodując zawroty głowy, gdy natychmiast wstajesz. Krzesła Morris, podobnie jak wiele krzeseł rozkładanych, umożliwiają łatwe leżenie dzięki powolnej regulacji oparcia. Leżenie zapewnia dostęp krwi do innych części ciała, co znacznie poprawia krążenie.

4. Łagodzi stres

Krzesła Morris dają poczucie relaksu po ciężkim dniu pracy. Gdy twoje ciało się pochyla, rozluźnia kręgosłup po całym zginaniu, które zrobiłeś. Twoje nogi są również podparte podczas leżenia, co rozluźnia mięśnie, a tym samym łagodzi stres w całym ciele.

Ile kosztują krzesła Morrisa?

Krzesła Morris w dzisiejszych czasach są w większości produkowane fabrycznie, co znacznie przyspiesza produkcję, ale nawet jeśli są wykonane fabrycznie, nadal są dość drogie. Te krzesła nie mają skomplikowanych dźwigni ani przycisków. Nie tylko płacisz za wygodę i wzornictwo, ale także płacisz za użyte materiały, ponieważ zazwyczaj używa się drewna jako ogólnej ramy.

Krzesła rozkładane w stylu Morrisa wahają się od 500 do 700 USD, w zależności od tego, jakiego drewna używają i jakie są ich projekty. Niektóre mogą być droższe, zwłaszcza jeśli myślisz o posiadaniu krzesła na zamówienie. Ogólnie rzecz biorąc, jest to doskonała inwestycja, ponieważ możesz przekazać ją swojej rodzinie.

Wniosek

Obecnie stolarze mogą mieć „budowanie krzesła Morrisa” jako część swojej listy wiader, ponieważ mają one bardzo skomplikowane projekty i dość złożone sposoby ich budowania. Teraz, gdy masz już wspólną wiedzę na temat tego, czym one są, nie będziesz już musiał pytać innych ludzi „co to jest krzesło morris”.