Jak zrobić poduszki na sofę? 3 kroki dla początkujących

W trzech prostych krokach dowiesz się, jak zrobić poduszki na sofę. Ten projekt jest przyjazny dla początkujących, ponieważ wystarczy stworzyć wkładkę, napełnić poduszkę i zaszyć. Zamieściliśmy również porady i wskazówki, jak wybrać najlepsze materiały.

Pamiętaj, że istnieją różne rodzaje poduszek do rzucania. Pomocne byłoby zapoznanie się z tym, czym jest poduszka do rzucania, abyś mógł wybrać idealną dla swojej kanapy. Gdy masz na myśli konkretny typ, poniższe kroki powinny nadal obowiązywać.

Jak zrobić poduszki na sofę? 3 kroki dla początkujących

Jak zrobić poduszki na kanapę?

Krok 1. Przygotuj wyściółkę poduszki

 • Zacznij od pocięcia wybranego materiału na dwie części na przód i tył poduszki
 • Zidentyfikuj rozmiar poduszek do rzucania na sofę i przydziel pół cala naddatku na szew
 • Bądź strategiczny przy cięciu materiału, zwłaszcza jeśli ma on wzór, który chcesz zaprezentować
 • Przygotuj kilka par ciętej tkaniny w zależności od liczby poduszek, które chcesz
 • Jeśli chcesz ozdobić krawędzie poduszek, zmierz boki ciętej tkaniny, aby dowiedzieć się, ile gotowych wykończeń potrzebujesz

Krok 2. Zbuduj razem poduszkę

 • Ułóż kawałki tkaniny prawą stroną razem na płaskiej powierzchni i przypnij krawędzie 
 • Zostaw przerwę z jednej strony, aby później wypchać poduszkę sofy
 • Pamiętaj, aby przypiąć również wykończenie, umieszczając je na dolnym kawałku tkaniny
 • Zszyj poduszkę na kanapę ściegiem zygzakowym ręcznie lub za pomocą maszyny do szycia, w zależności od tego, co Ci się podoba
 • Użyj pół cala naddatku na szew lub wzdłuż wewnętrznej krawędzi paska wykończenia, jeśli go dodajesz
 • Kontynuuj szycie reszty krawędzi poduszki sofy, ale pozostaw przerwę 
 • Dostosuj metodę, gdy skręcasz za rogiem z wykończeniem

Krok 3. Wypełnij i wykończ poduszkę sofy

 • Usuń wszystkie szpilki i użyj niedokończonej krawędzi, aby odwrócić poduszkę na prawą stronę
 • Wypełnij poduszkę sofy wybranym materiałem, upewniając się, że dociskasz ją do krawędzi i rogów, aby uzyskać pulchny wygląd
 • Po wypchaniu poduszki zszyj pozostałą szczelinę ściegiem poślizgowym
 • Załóż opaskę przed zamknięciem szczeliny, jeśli używasz wykończenia

Jaka jest najlepsza tkanina na poduszki do rzucania?

Najlepsze materiały tekstylne na zewnątrz poduszek do sofy to bawełna, len, wełna, sztuczne futro i aksamit. Wybór spośród nich zależy od tego, w jaki sposób udekorujesz sofę poduszkami do rzucania i czy ich pielęgnacja idealnie pasuje do Twojego stylu życia. Niemniej jednak zawsze możesz mieszać i dopasowywać poduszki na kanapie, używając różnych kolorów i tekstur opartych na tych materiałach.

Bawełna

Bawełna to najlepszy materiał na poduszki do sofy, jeśli chcesz mieć coś o swobodnym wyglądzie i ogólnie łatwe do czyszczenia. Jeśli często masz gości lub dzieci i zwierzęta, zaoszczędzisz czas i wysiłek dzięki bawełnie, ponieważ można ją prać w pralce. Plamy również nie powinny być trudne do usunięcia w porównaniu z innymi tkaninami.

Pościel

Dostaniesz wiele opcji z lnianą tkaniną na poduszki. Często miesza się go z poliestrem, a nawet bawełną, aby poprawić teksturę i konserwację. Tkaniny lniane są również lekkie, ale wytrzymałe, więc nie musisz się martwić, że poduszki łatwo się odkształcą.

Wełna

Jeśli chcesz, aby sofa wyglądała przytulnie, użyj tkanin wełnianych do rzucania poduszek. Nie tylko świetnie nadają się do zimowego wylegiwania się na kanapie, ale także wełna jest odporna na plamy. Istnieją różne rodzaje materiałów wełnianych, więc możesz wybrać, który odpowiada Twoim priorytetom estetycznym i funkcjonalnym.

Sztuczne futro

Luksusową sofę można uzyskać, stosując sztuczną tkaninę na poduszkach na kanapie. Możesz bawić się akcentami kolorystycznymi, aby Twoja sofa bardziej się wyróżniała. Jednak sztuczne futro nie jest tak łatwe w czyszczeniu jak inne tkaniny.

Aksamit

Miękkim i eleganckim materiałem na poduszki do rzucania jest aksamit. W zależności od jakości tkaniny, na aksamitnych poduszkach nie będzie łatwo rozwijać luźnych nitek. Konserwacja jest taka sama jak czyszczenie aksamitnej kanapy szczotką i odkurzaczem.

Czym wypełniasz poduszki na sofę?

W nauce robienia poduszek na sofę zewnętrzna wyściółka nie jest jedyną istotną częścią. Musisz również zdecydować, jaki wypełniacz lub nadzienie użyjesz w zależności od tego, co pasuje do Twojego stylu życia. Na przykład puch i pióro są luksusowe i trwałe, ale są dość drogie.

Najpopularniejszym wypełniaczem poduszek do sofy jest poliester, ponieważ jest tani i łatwy do wymiany, gdy poduszki sofy stracą swoją strukturę. Ale jeśli zamierzasz używać poduszek do sofy dla wygody i wsparcia, rozważ użycie pianki. Pianka o dużej gęstości powinna dobrze utrzymywać swój kształt, ale pamiętaj, aby obracać i odwracać poduszki, aby rozłożyć zużycie.

Wniosek

Możesz urozmaicić swoją kanapę, samodzielnie robiąc poduszki na sofę. Aby podsumować ten przyjazny dla początkujących samouczek na temat tworzenia poduszek na sofę, zaczniesz od dwóch kawałków materiału, zszyj krawędzie, zostaw otwór na odwrócenie wkładki na prawą stronę i takie tam. Zamknij otwór i gotowe.

Jednak ważne jest, abyś wiedział również, jak prać poduszki na sofie. Jeszcze lepiej jest dobrać odpowiednią tkaninę i wypełniacz do swojego stylu życia. Ogólnie mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł i zostaw nam komentarz, jeśli masz dalsze pytania.