Jak zrobić krzesło z drewna: 4 proste kroki

Nauka wykonania siedziska krzesła z drewna to łatwy projekt dla początkujących. Można go łatwo wykonać przy użyciu różnych rodzajów drewna i kilku podstawowych narzędzi do majsterkowania. Tak długo, jak będziesz postępować zgodnie z tymi prostymi wskazówkami dotyczącymi obróbki drewna, będziesz mógł zrobić miejsce na krześle w weekend.

Istnieje wiele kształtów i wzorów, z których możesz wybierać, więc zaplanuj wszystko od początku, aby pasowało do Twojego gustu. Jednak proste siedzisko krzesła to doskonały wybór dla początkujących.

Jak zrobić krzesło z drewna: 4 proste kroki

Wykonywanie drewnianego siedziska na krzesło

Krok 1. Wybierz drewno, którego będziesz używać

Jak w przypadku każdego projektu, wybierz najlepszej jakości materiały, jakie możesz. Zacznij od wybrania drewna dobrej jakości.

Możesz zdecydować się na wykonanie siedzenia z dużego kawałka drewna lub drogiego kawałka drewna. Pamiętaj, że wielkość i kształt drewna może mieć wpływ na produkt końcowy, dlatego użyj pniaka lub większej części drzewa, a następnie wyprodukuj siedzisko z jednego kawałka drewna.

Możesz również użyć kilku desek ze sklejki i uformować siedzisko za pomocą drewnianej ramy. Najlepiej jednak, aby siedzisko było wykonane z twardego i mocnego drewna, aby udźwignąć ciężar osoby.

Krok 2. Przytnij drewno na wymiar

Po wybraniu drewna, którego zamierzasz użyć, zacznij wycinać siedzisko krzesła za pomocą piły. Upewnij się, że jesteś w stanie przyciąć drewno do rozsądnego rozmiaru, w którym wygodnie będzie siedzieć.

Możesz wykorzystać tyle materiału, ile możesz. Jeśli planujesz wykorzystać naturalny kikut jako podstawę swojej pracy, być może będziesz musiał również spiłować gałązki lub gałęzie.

Krok 3. Uruchom ramkę

Będziesz musiał stworzyć drewnianą ramę, jeśli planujesz zrobić siedzenie z desek. Odmierz kawałki tarcicy do tej samej długości i zbij je razem, tworząc kwadrat.

Umieść kilka desek tarcicy na ramie i przytnij je do odpowiedniego rozmiaru. Ułóż je ciasno lub dodaj trochę miejsca pomiędzy nimi. Przybij je do ramy, aby upewnić się, że siedzisko jest ustawione.

Aby uzyskać bardziej profesjonalny efekt, upewnij się, że deski są wyrównane na obu końcach. Użyj kwadratu kreślarskiego, aby uzyskać dokładność.

Kwadraty kreślarskie są łatwe w użyciu i dokładniejsze w porównaniu z kwadratami do płyt kartonowo-gipsowych lub kwadratami stolarskimi. Wywierć otwory prowadzące w drewnianych elementach, jeśli chcesz je skręcić, aby uniknąć rozłupywania. Pamiętaj, aby upewnić się, że rogi są pod kątem prostym, używając kątownika ciesielskiego.

Krok 4. Zastosuj wykończenie

Ostatnim krokiem przy tworzeniu siedziska krzesła jest przeszlifowanie drewna i nałożenie lakieru. Możesz zdecydować się na użycie papieru ściernego, klocka szlifierskiego lub małej szlifierki.

Szlifowanie ręczne może być długim i żmudnym zadaniem, ale możesz uzyskać wspaniałe rezultaty dzięki doskonałemu i wysokiej jakości papierowi ściernemu. Możesz również zdecydować się na użycie klocka szlifierskiego, który rozkłada nacisk bardziej równomiernie, dzięki czemu może zachować bardziej płaską powierzchnię.

Piaskować wzdłuż słojów drewna. Usuń głębokie rysy i plamy, ustawiając pod kątem w poprzek włókien przed pierwszym szlifowaniem, a następnie szlifuj ziarnem, aby usunąć rysy poprzeczne.

Ułóż drewno tak gładko, jak to możliwe, aż nie zostaną ostre krawędzie, aby uniknąć późniejszych obrażeń. Na wierzch nałożyć warstwę lakieru lub bejcy. W razie potrzeby możesz dodać kilka warstw, pozostawiając czas na wyschnięcie każdej warstwy.

Inne wskazówki dotyczące tworzenia siedziska na krześle

Wskazówka nr 1. Wystylizuj swoje miejsce na krześle

Po wykonaniu siedziska możesz je dowolnie stylizować. Możesz dodać poduszkę lub tapicerkę, aby zapewnić sobie trochę dodatkowego komfortu. Oprzyj go o ścianę lub obok bocznego stolika, aby stworzyć świetne miejsce do czytania.

Wskazówka 2. Poznaj zawartość wilgoci w drewnie, którego używasz

Budując z drewna, musisz znać odpowiednią wilgotność. Jeśli drewno jest po suchej stronie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie pęcznieć lub pękać. Jeśli jest zbyt wilgotny, produkt końcowy może się wypaczyć.

Dlatego przed użyciem należy znać wilgotność drewna. Możesz skorzystać z aplikacji, która pomoże Ci rozwiązać problemy z wilgocią lub skorzystać z miernika wilgotności.

Wskazówka nr 3. Utrzymuj dobrze oświetlone i uporządkowane miejsce pracy

Pamiętaj, że ze względów bezpieczeństwa musisz zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie. Jednolite oświetlenie we wszystkich obszarach roboczych umożliwia pracę pod dowolnym kątem bez rzucania cieni, co zapewnia bezpieczną i produktywną pracę. Poświęć trochę czasu na sprawdzenie oświetlenia górnego i skoncentrowanego, a także świateł na narzędziach.

Na koniec nie zapomnij posprzątać bałaganu, aby zapewnić wydajność podczas pracy. Przechowuj tylko te przedmioty, których będziesz używać, a wszystko należy umieścić w wyznaczonych miejscach, aby można je było łatwo odzyskać w razie potrzeby.

Wniosek

Wyróżnienie się poprzez nauczenie się, jak zrobić siedzisko krzesła z drewna, nadaje Twoim meblom osobowość i być może pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy, co jest plusem. Wykaż się kreatywnością podczas tworzenia siedziska na krześle i nadaj swojemu projektowi trochę charakteru.