Jak zawiązać krętlik na żyłce: 5 prostych kroków

Jak często podczas łowienia spotykasz się z krętlikiem na końcu żyłki, ale nie możesz go związać? Istnieje wiele różnych sposobów zawiązania krętlika, a w tym poście na blogu omówimy, jak zawiązać krętlik na żyłce za pomocą łatwego węzła.

Jest to świetna technika dla początkujących, ponieważ wykorzystuje węzły, których każdy nauczył się w pewnym momencie swojego życia. Jeśli nigdy wcześniej nie wiązałeś krętlika, przeczytaj ten artykuł!

Jak zawiązać krętlik na żyłce: 5 prostych kroków

Jak dbać o krętliki

Daj im dobry raz i upewnij się, że haczyki nie są wygięte ani wbite w nic, takie jak skały, drewno lub rośliny. Jeśli były używane wcześniej, najlepiej po prostu je dobrze wypłukać, ale jeśli są dla Ciebie nowe, lepiej je również wyczyścić.

Pomoże to zapobiec przedostawaniu się brudu lub innych materiałów na żyłkę i potencjalnemu uszkodzeniu krętlika.

Jak często znajdujesz się z krętlikiem na końcu linii, ale nie możesz go związać?

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest sposób wiązania krętlika. Jeśli linka się rozwiąże podczas rzucania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że węzeł się poluzuje i narobi bałaganu podczas wędkowania.

Istnieją dwa podstawowe węzły do ​​wiązania krętlika: Krwawy Węzeł, używany od czasów starożytnych; oraz węzeł ósemkowy, który jest nowszy.

Węzeł krwi

Zacznij od wzięcia jednej ze swoich linek w każdą rękę, zachowując około 46 cm odstępu między nimi. Przesuń lewą linkę nad prawą i pod, a następnie przeciągnij lewą linkę, aby zrobić pół zaczepu. Zrób to samo z twoją prawą linią u góry po lewej (pod spodem), tak aby zachodziły na siebie w „V”.

Przeciągnij każdy koniec przez tę pętlę, tak jakbyś ciągnął ze sobą dwa kawałki liny – po jednym z każdej strony. Pociągnij go mocno, aż będzie dobrze dopasowany, a następnie zawiąż prosty węzeł, aby utrzymać go na miejscu.

Węzeł ósemkowy

Weź jedną ze swoich linii w każdą rękę z odległością około 18 cali (46 cm) między nimi. Przeciągnij lewą linię pod, wokół pleców i w górę przez pętlę utworzoną przez prawą linię – tworząc kształt „X” z obu linii.

Teraz przenieś prawą linię nad i pod, a następnie ponownie, aby utworzyć drugi kształt „X” z obiema liniami. Pociągnij mocno, ale nie ciągnij tak mocno, aby ściągało pętle razem – spowoduje to powstanie zbyt dużego węzła zamiast tego, który można zawiązać ręcznie

Kroki wiązania krętlika na żyłce

Krok 1. Najpierw zawiąż pętlę na końcu linii za pomocą węzła.

Krok 2. Następnie weź jeden koniec i przełóż go przez oczko krętlika

Krok 3. Następnie podnieś ten sam koniec z powrotem od spodu, aby spotkać się z partnerem na górze, aby mieć dwa końce skierowane do siebie i w dół

Krok 4. Teraz przytrzymaj górę każdego końca i pociągnij je razem, aby zacisnąć węzeł

Krok 5. Na koniec naciśnij oba końce, jednocześnie ciągnąc na zewnątrz jedną ręką. Spowoduje to, że oba końce zbliżą się do ciebie, dopóki się nie zetkną, zanim zostaną związane na pętli

Teraz, gdy wiemy już, jak zawiązać krętlik, jak przymocować go do przynęty?

Krok 1. Krętlik mocuje się pomiędzy żyłką a przynętą. Drut, na którym musisz zawiązać pętlę, powinien być dwa razy dłuższy niż pożądana odległość od przynęty lub przynęty do drugiego końca linki. Przewlecz jeden koniec przez oczko krętlika, a następnie beznitkowy koniec przez inne oczka.

Krok 2. Następnie zawiąż pętlę na wolnym końcu i zaciągnij mocno, aby utworzyć węzeł na końcu drutu

Krok 3. Na koniec wykonaj jeden lub dwa obroty wokół przynęty, a następnie pociągnij oba końce do góry, aż spotkają się i zostaną przymocowane przez oczka po przeciwnej stronie krętlika

Najłatwiejszym sposobem mocowania krętlika do przynęty jest sposób pokazany na powyższej ilustracji: mocowanie go pomiędzy żyłką a przynętą.

Zalety wiązania krętlika na żyłce wędkarskiej

  • Poprawia działanie i prezentację przynęty
  • Może być stosowany do zapobiegania połknięciu przynęty przez ryby bez złapania
  • Zmniejsza ilość traconej linii, jeśli używasz zewnętrznej szpuli
  • Krętliki można również przymocować między żyłką a sprzętem końcowym, takim jak haki, przynęty lub ciężarki. Pętla i koraliki krętlika mogą służyć jako przypon wędkarski.
  • Za pomocą obu pętli przeciągnij jedną przez drugą, aby utworzyć oko i przymocuj je do haczyka lub przynęty
  • Krętlik na żyłce jest zwykle mocowany pomiędzy znajdującymi się w pobliżu żyłkami
  • Krętlik na żyłce jest ważny dla każdego wędkarza.
  • Krętliki są używane przez wędkarzy na całym świecie, od początkujących po doświadczonych wędkarzy
  • Krętlik na żyłce może zapobiegać połknięciu przynęty przez ryby bez złapania, a także zapobiega ruchaniu się węzłów na żyłkach
  • Krętliki są jednym z najważniejszych elementów sprzętu wędkarskiego i powinny być zawsze noszone.