Jak usunąć trwały marker z sofy z tkaniny?

Ci, którzy chcą szybko dowiedzieć się, jak szybko usunąć marker permanentny z kanapy tekstylnej, mogą sprawdzić te dwa kroki. Będziesz potrzebował trochę alkoholu, ale alternatywą może być zmywacz do paznokci bez acetonu. Fantastyczną rzeczą w przypadku sof z tkaniny jest to, że są one ogólnie kompatybilne ze składnikami, takimi jak alkohol do czyszczenia.

Jednak nauczymy Cię również, jak przetestować tkaninę, aby uniknąć blaknięcia i przenoszenia kolorów. W przypadku innych problemów związanych z atramentem zapoznaj się z tym samouczkiem, aby uzyskać wskazówki dotyczące usuwania atramentu z sofy. Pamiętaj, że różne rodzaje atramentów można usuwać za pomocą różnych składników.

Jak usunąć trwały marker z sofy z tkaniny?

Jak usunąć trwałe plamy po markerach z sofy z tkaniny?

Plamy z trwałego markera na tapicerce z tkaniny najlepiej usunąć alkoholem. Ale dlaczego alkohol rozpuszcza trwałe plamy po markerach? Według UC Santa Barbara alkohol działa na usuwanie atramentu, ponieważ atrament i alkohol są chemicznie podobne.

Krok 1. Przetestuj tkaninę alkoholem

 • Istnieją różne rodzaje tkanin obiciowych i podczas pocierania alkohol jest ogólnie bezpieczny dla tkanin; najlepiej byłoby, gdybyś nadal testował go na małej części sofy
 • Spryskaj alkoholem białą szmatkę i wytrzyj niepozorną część sofy z tkaniny
 • Sprawdź, czy na tkaninie nie ma żadnych przebarwień i poczekaj kilka minut, aż alkohol opadnie na kanapę
 • Jeśli nie ma plam ani wyblaknięcia, możesz przystąpić do osuszania plamy markera

Krok 2. Zetrzyj plamę z markera

 • Zwilż miękką ściereczkę alkoholem, upewniając się, że nie kapie podczas wycierania sofy z tkaniny
 • Wytrzyj plamy z trwałego markera, zaczynając od zewnątrz, kierując się do środka
 • Nie pocieraj ani nie dociskaj tkaniny zbyt dużym naciskiem, aby uniknąć rozlania plamy
 • Ściereczka uniesie i nasiąknie markerem, więc pamiętaj, aby wymienić go na nowy, jeśli się nasiąknie
 • Po usunięciu markera permanentnego z tapicerki materiałowej zetrzyj pozostałości z leczonego miejsca
 • Wysusz drugą szmatką i pozwól sofie wyschnąć przed użyciem
 • Możesz również skorzystać z tej okazji, aby dokładnie wyczyścić kanapę roztworem mydła do naczyń i wody

Jak usunąć ostre przedmioty z mebli?

Najlepszą metodą usuwania Sharpie z mebli jest użycie destylowanego białego octu. Sprawdza się bezpiecznie w przypadku większości rodzajów tapicerki, ale uważaj na inne materiały, takie jak skóra. Na przykład plamy z atramentu ze skórzanej sofy najlepiej jest usuwać za pomocą środka do czyszczenia skóry, aby zapobiec pękaniu.

 • Jeśli znak Sharpie jest świeży, usuń go, aby usunąć nadmiar atramentu
 • Spryskaj dotknięte miejsce białym octem i zetrzyj je
 • Powtarzaj aż usuniesz przebarwienie
 • Wyczyść meble jak zwykle lub zanurz ściereczkę w mydlinach zrobionych z płynu do naczyń i wody
 • Wypłucz kanapę wilgotną czystą szmatką i wytrzyj do sucha
 • Dodaj wentylator w okolicy, aby ułatwić suszenie sofy
 • Czy nadtlenek wodoru usuwa Sharpie?

  Nadtlenek wodoru powinien usunąć plamy Sharpie i inne trwałe plamy po markerach. Jednak zawsze przetestuj niewielką ilość wody utlenionej na ukrytej części kanapy przed użyciem jej do czyszczenia. Sprawdź, czy nie ma transferu koloru podczas wycierania obszaru białą szmatką lub poczekaj chwilę, jeśli spowoduje to blaknięcie.

  Gdy potwierdzisz kompatybilność mebla z nadtlenkiem wodoru, spryskaj go odrobiną na znakach Sharpie. Osuszyć i powtarzać, aż materiał będzie czysty i natychmiast spłukać szmatką nasączoną zimną wodą. Pozwól sofie wyschnąć i gotowe.

  Jak usunąć wysuszony trwały marker?

  Produkty alkoholowe i na bazie alkoholu, takie jak lakier do włosów, powinny podnosić i rozpuszczać zaschnięte plamy po markerach permanentnych. Ale jeśli uznasz te rozwiązania za ryzykowne, możesz zmieszać dwie szklanki zimnej wody, łyżkę mydła do naczyń i łyżkę białego octu. Następnie przetrzyj wysuszoną plamę mieszanką czyszczącą, pozwalając plamie nasiąkać przez pięć minut przed powtórzeniem.

  Jeśli nadal zauważysz zaschniętą plamę z markera permanentnego, zrób pastę z sodą oczyszczoną i zimną wodą. Rozetrzyj plamę okrężnymi ruchami i pozostaw pastę na 15 minut. Następnie umyj tapicerkę jak zwykle, zwykle mydłem do naczyń i wodą.

  Jak uzyskać trwały marker z kanapy z mikrofibry?

  Przede wszystkim sprawdź etykietę do czyszczenia na swojej kanapie z mikrofibry. Będzie posiadał kod odpowiadający idealnym procedurom czyszczenia i produktom dla typu mikrofibry. Na przykład, jeśli sofa z mikrofibry pozwala na czyszczenie wodą, trwałe plamy po markerach można usunąć octem, płynem do naczyń i zimną wodą.

  Niektóre sofy z mikrofibry mogą wymagać użycia rozpuszczalników lub tylko czyszczenia na sucho, więc upewnij się, że używasz odpowiednich produktów. Przeczytaj ten artykuł o tym, jak czyścić sofę z mikrofibry, aby dowiedzieć się więcej o zalecanych praktykach.

  Wniosek

  Nie obawiaj się trwałych plam po markerach na meblach. W tym artykule omówiliśmy, jak usunąć marker permanentny z kanapy tekstylnej w dwóch krokach. Najskuteczniejszym produktem jest alkohol do nacierania, ale ocet, woda i płyn do naczyń mogą również działać w przypadku innych materiałów.

  Wystarczy zmyć plamę z rynku wybranym roztworem, a następnie spłukać powierzchnię. Nigdy nie nasycaj sofy i zawsze najpierw przetestuj ją pod kątem jakichkolwiek przebarwień.