Jak przenieść pacjenta z łóżka na krzesło: 4-stopniowy przewodnik naprawczy

Poznanie właściwych sposobów przenoszenia pacjenta z łóżka na krzesło, nawet w domu, oznacza mniejsze ryzyko urazów zarówno dla Ciebie, jak i dla pacjenta. A kiedy mówimy prawidłowo, oznacza to każdy ostrożny i poprawny krok, ponieważ bezpieczeństwo pacjenta jest na pierwszym miejscu.

Istnieje kilka powodów, dla których warto przenieść pacjenta na krzesło lub wózek inwalidzki. Na przykład od czasu do czasu konieczne jest przenoszenie i przemieszczanie pacjenta po udarze, ponieważ może on rozciągać się i ćwiczyć ruch. Może również oddychać świeżym powietrzem, wędrując po ogrodzie lub sali szpitalnej.

Jak przenieść pacjenta z łóżka na krzesło: 4-stopniowy przewodnik naprawczy

Chociaż tacy pacjenci powinni pozostać w łóżku, aby uniknąć nieoczekiwanych obrażeń, dobrze jest również zmienić otoczenie. Ponadto przypadki takie jak pilne przenoszenie pacjentów mogą być głównym powodem przeniesienia pacjenta z łóżka na wózek inwalidzki. Niemniej jednak podajemy tutaj odpowiednie kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo Tobie i Twojemu pacjentowi.

Przenoszenie pacjenta z łóżka na krzesło

Krok 1. Aktywność przed przeniesieniem

Przede wszystkim upewnij się, że krzesło, na które będziesz przenosił pacjenta, jest stabilne i pewnie stoi. W przypadku wózka inwalidzkiego sprawdź, czy hamulce są włączone i złóż podnóżki. Usuń wszelkie śliskie dywaniki z powierzchni podłogi.

Ustaw krzesło blisko łóżka i wyrównaj z nim. Musi być lekko skierowany w stronę wezgłowia łóżka.

Następnie przygotuj pacjenta do przeniesienia, sadzając go na brzegu łóżka. Przed wykonaniem tego, najpierw musisz porozumieć się z pacjentem i wyjaśnić, dlaczego i jak go przeniesiesz. Daj mu znać o każdym ruchu, który oboje musicie wykonać, aby pomyślnie przydzielić.

Możesz teraz przystąpić do siadania leżącego pacjenta. Pomóż pacjentowi ułożyć się na boku, twarzą do siebie i krzesła.

Aby usiąść pacjenta, umieść prawe przedramię na tylnych ramionach pacjenta, a lewe przedramię na jego plecach, kolanach lub udach. Podnoś go powoli, gdy każesz mu usiąść.

Trzymając jedną rękę i ramię na tylnych kolanach pacjenta, ostrożnie przesuń jego stopy z boku łóżka. Upewnij się, że w tym konkretnym kroku zginasz i obniżasz kolana, aby w pełni podeprzeć jego tułów i ramiona.

Krok 2. Pacjent stojący

Teraz nadszedł czas, aby przygotować go do wstania. Najpierw poproś pacjenta, aby po założeniu antypoślizgowych butów lub skarpet położył stopy płasko na podłodze.

Następnie owinąć lekko ramiona wokół jego tułowia, podczas gdy on trzyma się w talii, a nie na ramionach. Ustaw jedną nogę (jedną najdalej od krzesła) pacjenta pomiędzy nogami. Zapewni to stabilność nogi i kolan pacjenta oraz zapobiegnie poślizgnięciu się podczas przenoszenia.

Ostrożnie podnieś go do pozycji stojącej, utrzymując zgięte kolano, ale prostując plecy.

Krok 3. Przenoszenie

Przed wykonaniem przeniesienia poinstruuj pacjenta, aby sięgnął i szukał wsparcia z podłokietnika podczas ostrożnego przenoszenia. Następnie obróć go płynnie w stronę krzesła.

Krok 4. Siedząc pacjenta

Pomóż pacjentowi w wygodnej pozycji siedzącej. Upewnij się, że siedzi na środku i że jego ciało jest całkowicie oparte na środkowym siedzeniu i oparciu krzesła.

Podczas asystowania musisz również przesunąć ciężar ciała z tyłu na przód z lekko ugiętymi łokciami i kolanami. Zmień położenie podnóżków i połóż na nich stopy pacjenta.

Jak przenieść pacjenta za pomocą pasa chodu?

Proces jest prawie taki sam z krokami wprowadzonymi bez użycia pomocniczych urządzeń medycznych. Jedyną różnicą jest zauważalne użycie pasa chodu.

Po przygotowaniu pacjenta do przeniesienia załóż pas chodu wokół jego talii. Należy jednak zwrócić uwagę na konkretne obszary górnej części ciała, w których nie wolno zakładać pasa chodu.

Następnie chwyć tył pasa, aby trzymać pacjenta stojącego i przenosząc go na krzesło. Następnie zdejmij pas chodu, pomagając mu na siedzeniu.

Jakie są najlepsze urządzenia wspomagające do przenoszenia pacjentów?

Chociaż możliwe jest wykonanie przeniesienia bez żadnego urządzenia, różne z nich mogą być wykorzystane do pomocy pomocnikowi w przenoszeniu pacjenta z łóżka na krzesło. Oprócz pasa do chodzenia, na powierzchni łóżka i krzesła umieszczona jest wysuwana deska. Pacjent może bez problemu ślizgać się po desce.

Kolejnym pomocnym urządzeniem jest dysk transferowy, który wspiera pacjentów, którzy mają trudności z obracaniem się podczas przenoszenia na krzesło lub łóżko. Istnieje również cierpliwy obracający się, który jest bardziej pomocny dla osób z problemami z obracaniem się w osi obrotu.

Wreszcie, urządzenie zwane ślizganiem się w jedną stronę pomaga wygodnie i wygodnie przenieść pacjentów na miejsce.

Wniosek

Postępując zgodnie z instrukcjami przenoszenia pacjenta z łóżka na krzesło, musisz być bardzo ostrożny. Ponadto przed przeniesieniem pacjenta upewnij się, że wyposażyłeś się w wiedzę. Chociaż ten przewodnik może być pomocny w zwykłym gospodarstwie domowym, nadal najlepiej jest zwrócić się o pomoc do personelu medycznego.