Jak przechowywać rower na zewnątrz | Przewodnik dla początkujących po pielęgnacji i przechowywaniu rowerów

Niezależnie od tego, czy chodzi o poprawę zdrowia, czy o zmniejszenie śladu węglowego, jazda na rowerze może być jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla siebie. Jeśli masz już rower, wiesz, że to znaczna inwestycja. Niezbędne jest nauczenie się właściwych metod pielęgnacji i przechowywania, aby utrzymać rower w doskonałym stanie przez wiele lat. Musisz wiedzieć, jak przechowywać rower na zewnątrz, przechowywać zimą i chronić go przed rdzewieniem.

Różne rodzaje miejsc do przechowywania rowerów

Jedną z największych wad posiadania roweru jest znalezienie odpowiedniego miejsca do przechowywania. Dla niektórych mają przestronne garaże lub szopy, ale nie każdy ma taki luksus. Jeśli szukasz różnych sposobów przechowywania rowerów, oto kilka opcji, które powinieneś sprawdzić:

Jak przechowywać rower na zewnątrz | Przewodnik dla początkujących po pielęgnacji i przechowywaniu rowerów

Półki

Postawienie roweru na wykonanej na zamówienie półce jest idealne dla osób, które chcą gustownie przechowywać rowery w domu. Półka umożliwia zawieszenie roweru na ścianie, dzięki czemu stanie się wyrazistym elementem Twojej kuchni lub salonu.

Półki na rowery są dostępne w różnych kolorach, rozmiarach i wzorach. Niektóre półki pozwalają nawet na przechowywanie książek i innych przedmiotów, takich jak klucze czy portfele. Możesz wybrać mniejszą i mniej uciążliwą półkę dla minimalistów, która ma wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie roweru. Wadą półek rowerowych jest to, że kierownica i pedały często odstają, ale jeśli jest to jedyny sposób na przechowywanie roweru, to jest to kompromis, na który trzeba pójść.

Pokrowce na rowery

Ta opcja przechowywania to jeden z najtańszych sposobów przechowywania i ochrony roweru przed czynnikami zewnętrznymi. Możesz trzymać rower na zewnątrz, nie martwiąc się o deszcz i śnieg. Jedyny problem z osłonami polega na tym, że nie są one wyposażone w zamek, więc nie są chronione przed złodziejami. Możesz także użyć pokrowców, nawet jeśli przechowujesz rower w domu lub w garażu. Dzięki temu Twój rower będzie czysty, wolny od kurzu i nie tylko.

Blokowanie magazynów

Jeśli obawiasz się, że ktoś może ukraść lub uszkodzić Twój rower, możesz zainwestować w zamykany schowek. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie mają wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie rowerów w domu lub garażu. Zamiast polegać na małej blokadzie rowerowej i łańcuchu, aby odstraszyć złodziei, wysokiej jakości schowek z blokadą chroni Twój rower przed żywiołami, a także przed ludźmi o złych intencjach. Podczas gdy bezpieczeństwo i ochrona są ważne dla każdego roweru, schowek z zamkiem przydaje się, jeśli masz bardzo drogie lub wykonane na zamówienie rowery.

Stojaki do przechowywania

Stojaki magazynowe wyglądają identycznie jak stojaki rowerowe spotykane w wielu parkach i miastach. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które posiadają wiele rowerów i musisz przechowywać je wszystkie naraz. Wszystko, co musisz zrobić, to włożyć rower do stojaka i pochyla się w odpowiedniej pozycji, dopóki nie użyjesz go ponownie. Jednak stojaki magazynowe zajmują dużo miejsca. Może to nie działać w przypadku osób, które nie mają wystarczającej ilości miejsca na werandach lub garażach.

Namioty

Jeśli jest namiot na biwak, jest też namiot na rower. Namioty chronią Twój rower przed deszczem i śniegiem, zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu. Nie jest to jednak rozwiązanie do trwałego przechowywania, chyba że przechowujesz już rowery w domu lub garażu. Przydaje się podczas wędrówek lub biwakowania. Namioty rowerowe mają wysuwaną ramę i gruby, wodoodporny materiał, który może rozciągać się na ramie, aby Twój rower był czysty i suchy. Namiotów rowerowych można używać do przechowywania roweru zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca do przechowywania roweru

Dzięki kilku opcjom przechowywania rowerów wybór takiego, który pasuje do Twojej przestrzeni, może być przytłaczający. Jeśli szukasz sposobów na przechowywanie roweru, oto kilka czynników, które musisz wziąć pod uwagę:

Przestrzeń dyskowa

Nie możesz wybrać miejsca na dane bez rozważenia miejsca. W idealnym przypadku najlepsza opcja przechowywania rowerów zależy od dostępnej przestrzeni, niezależnie od tego, czy jest to garaż, weranda, dom, mieszkanie czy szopa.

Każda opcja ma inne zastosowanie, ale jeśli brakuje Ci miejsca, możesz przechowywać rowery pionowo przy ścianie lub zawiesić je na suficie. Jak wspomniano, półki działają dobrze, jeśli masz wystarczająco dużo miejsca na ścianie. Jeśli zamontujesz rower wystarczająco wysoko lub jeśli masz wysoki sufit, rower na ścianie może nie kolidować z innym wystrojem salonu. Jeśli masz więcej niż jeden rower, innymi opcjami są wyższe stojaki pionowe, które opierają się o ścianę lub wolnostojące. Większość bagażników pozwala na ułożenie dwóch rowerów jednocześnie.

Rowerzyści z większymi domami, szopami ze sprzętem lub garażami mogą skorzystać z bardziej wyszukanych opcji, takich jak zamykane szopy, namioty rowerowe i stojaki do przechowywania.

Ponadto nie zapomnij wziąć pod uwagę wolnej przestrzeni, którą potrzebujesz, aby obejść rower lub otworzyć drzwi. Możesz wybrać uchwyty ze wspornikami, które składają się płasko na ścianie, dzięki czemu nie odstają, gdy nie są używane. To świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca na krótkich dystansach.

Waga roweru

Jeśli zdecydujesz się zamontować bagażnik na ścianie lub zawiesić go pod sufitem, zwróć uwagę na wagę swojego roweru, a także jakość ściany. W przeciwnym razie Twój rower może być zbyt ciężki i ryzykujesz zrujnowaniem ścian i skrzywdzeniem ludzi mieszkających w domu.

Jeśli jesteś najemcą, być może będziesz musiał poprosić właściciela o pozwolenie. Niektórzy właściciele nie pozwalają najemcom wieszać czegoś na suficie lub ścianach. W takim przypadku może być konieczne poszukanie innych sposobów przechowywania roweru.

Bezpieczeństwo

Gdzie będziesz przechowywać swój rower? Czy inne osoby będą miały do ​​niego dostęp? Uchwyty ścienne, namioty rowerowe, schowki na zamki i stojaki często są wyposażone w zamek zapewniający dodatkowe bezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne, jeśli przechowujesz rower w miejscu, w którym jest bardziej narażony na kradzież.

Chroń ściany i podłogi

Jeśli przechowujesz rowery w salonie, możesz rozważyć opcje przechowywania, które zapewniają pewien poziom ochrony ścian i podłóg. Brud i tłuszcz z roweru mogą łatwo poplamić podłogi i ściany, zwłaszcza w deszczową pogodę.

Możesz wybrać bagażniki z małymi plastikowymi obudowami, które zakrywają oba koła. Namioty rowerowe to kolejna opcja przechowywania, która utrzyma ściany i podłogi w czystości przed zabrudzeniem rowerowym.

Rozmiar kół

Ważne jest, aby upewnić się, że wybrana opcja przechowywania może pomieścić koła roweru. Jeśli chcesz przechowywać rower na stojaku podłogowym, sprawdź, czy koła idealnie pasują do bagażnika. Powinien być w stanie dopasować się do szerokości opony. To samo dotyczy rowerów z kołami 29er. Niezależnie od tego, czy używasz stojaków ściennych, czy podłogowych, przed zakupem weź pod uwagę rozmiar kół.

Materiał

Istnieją dwa główne rodzaje materiałów używanych do przechowywania rowerów: metal i drewno.

Jeśli trwałość jest ważniejsza niż estetyka, lepszym rozwiązaniem jest metalowy bagażnik na rowery lub schowek. Opcje przechowywania wykonane z metalu są bardzo trwałe i mogą wytrzymać zużycie bez uszkodzenia. Jednak metal może wyglądać nie na miejscu, jeśli zamierzasz wyeksponować swój rower w domu, chyba że masz dom o tematyce przemysłowej. W takim przypadku metal będzie idealnie pasował do reszty Twojego wnętrza.

Drewniana przechowalnia rowerów jest bardziej estetyczna niż jej metalowy odpowiednik. Jeśli umieszczasz go w domu, Twój bagażnik i rower zmienią się w dzieło sztuki. Drewniane schowki na rowery są zazwyczaj wykonywane ręcznie. Oznacza to, że każdy egzemplarz jest wyjątkowy i będzie pięknie wyglądał w każdym domu. Jednak ważne jest, aby wybrać miejsce, w którym pozyskujesz drewno do przechowywania. Wybieraj tylko te wysokiej jakości i upewnij się, że są wystarczająco wytrzymałe, aby Twój rower nie upadł ani nie przechylił się podczas montażu.

Jak przygotować rower do przechowywania na zimę

Nikt nie chce jeździć na rowerze w mroźne dni. W rezultacie wielu rowerzystów popełnia błąd, zostawiając zimą rower na zewnątrz. Pozostawienie roweru na kilka dni to nic wielkiego. Ale po tygodniu lub dwóch zaczniesz widzieć widoczne zmiany – łańcuchy zaczną rdzewieć lub kolory zaczną blaknąć, zwłaszcza jeśli mieszkasz w miejscu o ekstremalnych warunkach pogodowych. Mając to na uwadze, ważne jest, aby przygotować rower do długoterminowego przechowywania.

Jeśli planujesz przechowywać rower przez cały sezon zimowy, musisz przestrzegać odpowiednich metod przechowywania, aby przedłużyć jego żywotność.

Znajdź miejsce przechowywania

Pierwszym krokiem do schowania roweru na zimę jest znalezienie odpowiedniego miejsca na jego przechowanie. Niezależnie od tego, czy jest to garaż, piwnica czy salon, upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca na rower. Jeśli wyczerpałeś wszystkie opcje i nadal nie możesz znaleźć miejsca do przechowywania roweru, są sklepy rowerowe, które są skłonne przechowywać go dla Ciebie za odpowiednią cenę.

Przechowywanie roweru na zimę wymaga dużo pracy. Kuszące jest po prostu przykrycie go pokrowcami na rowery i pozostawienie go na zewnątrz, ale spowoduje to tylko więcej problemów, gdy nadejdzie wiosna. Na przykład, możesz potrzebować więcej czynności konserwacyjnych i napraw z powodu wewnętrznej lub zewnętrznej rdzy.

Wyczyść i przetrzyj ramkę

Spryskanie roweru wężem to kolejny częsty błąd większości właścicieli rowerów. Wlanie go w wodę może spowodować, że woda dostanie się do różnych części roweru, powodując rdzewienie niektórych metalowych elementów. Lepiej je wytrzeć czystą szmatką.

Możesz się zastanawiać, dlaczego rozpryskiwanie wody, gdy większość ludzi jeździ na rowerach w deszczu, jest wielkim nie do przyjęcia. Podczas spuszczania wody woda może wpływać pod innym kątem. Oznacza to, że wilgoć może dostać się do obszarów, które normalnie nie zamoczą się podczas jazdy na rowerze w deszczu.

Deszcz na rowerze bez odpowiedniej opieki może również spowodować uszkodzenie roweru. A nawet jeśli nie podłączasz roweru do węży, nadal musisz go dokładnie wyczyścić przed przechowywaniem. Możesz czyścić koła i ramę roweru za pomocą miękkiej szczotki. Ma to na celu usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, które utknęły w szczelinach, takich jak zaschnięte błoto, trawa, kurz i inne.

Zetrzyj wszystko tak bardzo, jak tylko możesz, a kiedy przejdziesz przez każdy zakamarek, weź wilgotną szmatkę i wytrzyj rower. Nacisk na wycieranie, a nie spryskiwanie. Spowoduje to rozluźnienie brudu i brudu, których nie można usunąć szczotką.

Sprawdź ramkę pod kątem problemów przed zapisaniem

Sprawdź integralność strukturalną swojego roweru, szczotkując i wycierając rower. Poszukaj pęknięć, wygiętych części ramy lub czegokolwiek, co wygląda podejrzanie. Zwróć szczególną uwagę na spawane obszary (miejsce, w którym łączy się metal), a także na suport. Obszary te są narażone na największe obciążenia podczas jazdy na rowerze, więc pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu tych części. Nie chciałbyś, aby Twój rower się rozpadał, kiedy używasz go wiosną.

Pielęgnacja i konserwacja opon

Pielęgnacja opon – czyszczenie, pompowanie i kontrola – to kolejny krok w przygotowaniu roweru do przechowywania. Pamiętaj, aby napompować opony i sprawdzić, czy wszystko jest w pełni nienaruszone. Sprawdź, czy nie ma przebitych opon, nacięć na ścianie bocznej, a także szprych na kołach. Czy któryś z nich wygląda na złamany lub luźny? Następnie delikatnie obracaj kołem, obserwując szprychy i koło. Czy koło się chwieje? Czy kręci się pod kątem?

Po kołach kolejną rzeczą, którą musisz zrobić, jest sprawdzenie, czy klocki hamulcowe są w dobrym stanie. Nie powinien ocierać się o koło; zamiast tego powinien znajdować się pod kątem od opon. Podkładki nie powinny być luźne. Zmień klocki hamulcowe, jeśli już wyglądają na zużyte, zanim je schowasz na zimę.

Gdy wszystko będzie dobrze wyglądać, wyczyść opony i dobrze je wytrzyj, aby pozbyć się gruzu, który utknął między pęknięciami.

Wyczyść i nasmaruj układ napędowy

Następnym krokiem jest to, że wszystko staje się brudne i tłuste. Czyszczenie korby, kasety i łańcucha rowerowego to najmniej efektowne elementy czyszczenia roweru, ale jest to coś, czego nie powinieneś przeoczyć. W końcu napęd jest tym, co pozwala Twojemu motocyklowi jechać do przodu. Prawidłowo czyszcząc te trzy główne części, możesz pozbyć się resztek gruzu, które mogą pomóc w zapobieganiu rdzewieniu roweru.

Czas zmienić łańcuch, jeśli już wygląda na zużyty lub jeździłeś nim przez dwa do trzech tysięcy mil. W tym momencie łańcuch zaczyna się rozciągać, ale zwykle zależy to od osoby jeżdżącej na rowerze. Zależy to również od tego, jak często czyścisz rower, jak dobrze o niego dbasz, a także od twoich wzorców jazdy (kolarstwo rekreacyjne, kolarstwo górskie, kolarstwo szosowe itp.).

Niektórzy ludzie nadal korzystają z rowerów, nawet z naciągniętym łańcuchem. Ale jeśli twój łańcuch jest zużyty, ostatecznie wpłynie to na kasetę. Jeśli tak się stanie, trudniej będzie ci założyć nowy łańcuch. W pewnym momencie może zajść potrzeba wymiany zarówno łańcucha, jak i kasety.

Sprawdź i nasmaruj kable

Należy również zwrócić uwagę na kable, ponieważ one też łatwo rdzewieją. Musisz sprawdzić kabel i poszukać pęknięć i innych potencjalnych problemów, aby zapewnić bezpieczeństwo jazdy na rowerze.

Jeśli kable wyglądają na postrzępione, możesz spróbować je naprawić, szczególnie jeśli pęknięcia znajdują się na końcu kabla. Jeśli nie możesz tego zrobić, możesz zanieść rower do sklepu i zlecić naprawę profesjonaliście, aby uniknąć dalszych uszkodzeń.

Jeśli nie ma żadnych przetarć, możesz następnie nasmarować kable. Smarowanie jest ważne, ponieważ zapobiega tworzeniu się rdzy niszczącej kable. Wszystko, co musisz zrobić, to nałożyć trochę smaru na szmatkę i pocierać nią o odsłoniętą część kabla. Upewnij się, że cały kabel jest nasmarowany.

Wytrzyj i wyczyść uchwyty i siodełko lub wymień, jeśli to konieczne

Ta część bardziej wpływa na estetykę Twojego roweru niż na jego funkcjonalność. Podczas sprawdzania i wycierania roweru czyszczenie uchwytów i siodełka nie zaszkodzi. Jeśli siodełko lub chwyty roweru są zużyte lub chcesz je wymienić, najlepiej to zrobić przed schowaniem. W ten sposób będziesz gotowy do pracy, gdy nadejdzie wiosna.

Wyjmij baterie przed przechowywaniem roweru

Ważne jest, aby wyjąć baterie z migaczy, świateł, reflektorów itp., Aby zapobiec wyciekom. Jeśli nie możesz wyjąć akumulatora, przed schowaniem roweru upewnij się, że wszystko jest w pełni naładowane.

Sprawdź torby i uchwyty rowerowe

Usuń i wyczyść sakwy i torby bagażowe przed ich przechowywaniem. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest znalezienie spleśniałej kanapki lub pół batona energetycznego z zeszłego roku. W przeciwnym razie odwiedzą cię mrówki, myszy i inne owady i stworzenia. Ponadto pamiętaj, aby usunąć również butelki z wodą z roweru. Trzymaj je schowane w szafce, aż znów będziesz jeździć na rowerze.

Jak przechowywać rower na świeżym powietrzu

Jest to całkowicie w porządku, jeśli musisz zostawić rower na zewnątrz na kilka dni lub zablokować go na zewnątrz, gdy jesteś w pracy. Jednak pozostawienie roweru na zewnątrz na dłużej niż tydzień spowoduje korozję i uszkodzenie elementów roweru. Intensywne upały, śnieg, deszcz i wilgoć to najczęstsze przyczyny degradacji roweru. Jeśli tak będzie dalej, Twój rower w końcu zardzewieje i stanie się bezużyteczny.

Zastanawiasz się, co stanie się z Twoim rowerem, jeśli zostawisz go na zewnątrz na dłuższy czas bez ochrony? Oto niektóre z typowych problemów, które możesz napotkać:

Stalowe ramy rowerowe

Ogólnie rzecz biorąc, żaden materiał ramy nie radzi sobie dobrze z deszczem i wilgocią. Jednak rdza może tworzyć się szybciej, jeśli masz stalową ramę roweru. Nawet jeśli wygląd zewnętrzny wydaje się idealny, rama może zacząć rdzewieć od wewnątrz, przez co jest mniej bezpieczna w użytkowaniu.

Uszczelki

Po latach uszczelnienia stają się mniej skuteczne. W takim przypadku woda i wilgoć dostaną się do wnętrza Twojego roweru. Wpłynie to na łożyska sterów i piast kół oraz inne części układu napędowego, takie jak przerzutki tylne i manetki.

Śruby

Najczęściej metal używany na śrubach różni się od metalu w innych częściach roweru. Ale mostek i śruby mostka Twojego roweru są wykonane z tego samego metalu. Jeśli trzpień i śruby zaczną korodować z powodu deszczu lub wilgoci, zatrzasną się i utkną, co utrudni ich usunięcie, gdy zajdzie potrzeba wymiany lub usunięcia określonej części.

Kable

Jeśli stalowe linki są odsłonięte na zewnątrz ramy roweru, woda i wilgoć utlenia je, wpływając na zmianę biegów i hamowanie oraz zagrażając bezpieczeństwu podczas jazdy.

Łańcuch

W droższych rowerach łańcuchy ze stali nierdzewnej rdzewieją wolniej w porównaniu z rowerami z niższej półki. Jeśli pozwalają na to Twoje finanse, najlepiej wcześnie zainwestować w wysokiej jakości rower.

Guma i plastik

Oprócz uszczelek gumowe i plastikowe części są bardziej podatne na topienie się lub pękanie w wyniku długotrwałego wystawienia na działanie słońca i wilgoci. Ciepło słoneczne ma zwykle wpływ na obudowę kabla. Może to stanowić problem, gdy pogoda zmieni się na zimną i deszczową. Dodatkowo osłony hamulców, opony oraz guma i plastik siedzeń mogą łatwo ulec zniszczeniu w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Jak prawidłowo konserwować rower, jeśli przechowujesz go na zewnątrz

Chociaż nie możesz dokładnie określić, ile czasu zajmie korozja roweru, w dużej mierze zależy to od tego, gdzie mieszkasz. Na przykład może minąć miesiąc, zanim komponenty rdzewieją lub korodują, jeśli mieszkasz w klimacie deszczowym lub wilgotnym. Z drugiej strony, jeśli mieszkasz w łagodniejszym klimacie, gdzie wilgoć nie występuje przez cały czas, może to potrwać kilka miesięcy.

Nie musisz czekać, aż rower zacznie korodować, zanim coś z tym zrobisz. Aby przedłużyć żywotność roweru, najlepiej jest przedsięwziąć jak najwięcej środków ostrożności. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo dbać o rower, jeśli musisz go przechowywać na zewnątrz:

Zainwestuj w szopę

Jeśli masz trochę miejsca na swoim patio, możesz rozważyć zainwestowanie w szopę, aby chronić swój rower przed żywiołem.

Użyj plandeki

Jeśli zbudowanie szopy nie jest możliwe, możesz spróbować użyć plandeki. Nie chciałbyś zakryć swojego roweru plandeką; w przeciwnym razie utworzysz kieszenie wilgoci. Zamiast tego możesz stworzyć na nim dach, aby chronić go przed deszczem i upałem. Po zainstalowaniu możesz kupić wodoodporny pokrowiec na rower dla dodatkowej ochrony.

Regularnie sprawdzaj swoje pieczęcie

Ważne jest, aby regularnie sprawdzać uszczelki swojego roweru, zwłaszcza jeśli używasz go przez ponad pięć lat lub jeśli był narażony na działanie warunków atmosferycznych. Co więcej, bardziej sensowne jest kupowanie nowych uszczelek do roweru. Pomaga to zapobiegać przedostawaniu się deszczu do wnętrza ramy i innych części.

Usuń rdzę

Jeśli zaczniesz dostrzegać oznaki rdzy, nie zwlekaj i pamiętaj, aby usunąć ją tak szybko, jak to możliwe, aby nie rozprzestrzeniła się na inne części. Możesz użyć WD-40 i innych olejów lub możesz zeskrobać rdzę cienkim arkuszem folii aluminiowej.

Nasmaruj kable i śruby

Regularne smarowanie linek i śrub opóźnia i zapobiega korozji, zapewniając bezpieczeństwo użytkowania roweru.

Weź pod uwagę wieszak na rower wewnętrzny

Wieszaki do rowerów wewnętrznych umożliwiają przechowywanie rowerów w domu, nawet jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu. Możesz zawiesić swój drogi rower na ścianach zamiast malować i rysować.

Zainwestuj w namiot rowerowy

Jeśli masz stojak, nóżkę lub stojak podłogowy, możesz sprawdzić namioty rowerowe. Te namioty są zwykle kompaktowe (nieco większe niż twój rower) i przenośne. To świetna opcja, jeśli potrzebujesz przechowywania zarówno w domu, w pracy, jak i na świeżym powietrzu. Z namiotów rowerowych możesz korzystać zawsze i wszędzie.

Wskazówki, jak zapobiec rdzewieniu roweru

Jak wspomniano, rdza i korozja mogą skrócić żywotność Twojego roweru. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić swój rower przed rdzą i korozją:

Chroń swoją nową jazdę, instalując błotniki i ochronę ramy

Podczas jazdy na rowerze opony rzucają brud i kamienie na ramę. Błoto i brud dostają się również do układu napędowego i zawieszenia. Dzięki błotnikom i ochronie ramy zmniejsza siłę uderzenia, jaką rower wywiera na żywioły podczas jazdy.

Błotniki mogą skutecznie odbijać brud i błoto z dala od wrażliwych części roweru. Z drugiej strony ochrona ramy może zapobiegać uderzaniu kamieni i innych zanieczyszczeń w ramę. W przeciwnym razie zanieczyszczenia mogą spowodować odpryskiwanie farby, a wystawienie go na działanie elementów metalowych może prowadzić do rdzy.

Błotniki i ochrona ramy nie generują dużych pieniędzy. Najlepiej zainwestować w to wcześnie, aby obniżyć koszty konserwacji i wydłużyć żywotność roweru.

Trzymaj rower z dala od żywiołów

Oprócz deszczu, ciepła i wilgoci, brud i pot mogą powodować rdzę i korozję, jeśli pozostaną na rowerze przez dłuższy czas. Twój pot może przedrzeć się przez przezroczystą powłokę ramy, a brud może uszkodzić zawieszenie i układ napędowy. Powinieneś dokładnie wyczyścić swój rower przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli jeździsz w mokrych warunkach, może być konieczne częstsze czyszczenie.

Czyszczenie roweru chroni go przed rdzą i korozją. Pozwala również sprawdzić, czy nie ma oznak zużycia. Nie zapomnij jak najdokładniej wytrzeć i wysuszyć rower. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc można użyć sprężonego powietrza.

Nasmaruj swój rower

Najlepszym sposobem zapobiegania powstawaniu rdzy i korozji jest smarowanie roweru. Smary zapewniają płynną pracę roweru i chronią go przed żywiołami. Regularnie smaruj tuleje i łożyska oraz utrzymuj smarowanie łańcucha, jeśli chcesz, aby Twój rower służył jak najdłużej.

Podczas smarowania części sprawdzaj, czy nie ma śladów rdzy i korozji. Dodatkowo, zawsze smaruj łańcuch po każdym myciu roweru. Twoje kłonice i uszczelki amortyzatorów również powinny być nasmarowane, aby zapobiec ich pękaniu.

Dostosuj dwa razy w roku

Dostrajanie polega na rozmontowaniu roweru, wyczyszczeniu części i nasmarowaniu tulei, łożysk i układu napędowego. Idealnie byłoby, gdyby dostrajanie odbywało się co sześć miesięcy w celu sprawdzenia oznak korozji lub rdzy i zapobieżenia nieodwracalnym uszkodzeniom.

Możesz dokonać regulacji samodzielnie lub zlecić to zaufanemu mechanikowi. Tak czy inaczej, sprawdź wnętrze ramy i felgi. Nyple ze stopu i mosiądzu mogą korodować, jeśli woda dostanie się do taśmy obręczy. Może korodować jeszcze szybciej, jeśli chemikalia zawarte w niektórych uszczelniaczach opon są narażone na kontakt ze sutkami.

Strojenie wymagają dużo pracy, a jeśli zdecydujesz się na serwis, może to kosztować co najmniej 100 USD. Jednak to część bycia odpowiedzialnym właścicielem roweru. Poza tym dostrojenie mogą zapobiec poważnym uszkodzeniom roweru. Jeśli chcesz, aby Twoja inwestycja przetrwała lata, nie zapomnij zaplanować regularnych ulepszeń co sześć miesięcy.

Ostatnie myśli

Kolarstwo to fajne hobby, które lubi wielu ludzi. Jednak niewiele osób poświęca czas, aby dowiedzieć się, jak właściwie dbać o swoje rowery.

Jak wspomniano, rowery to znaczna inwestycja. W ogóle nie są tanie. Aby zachować inwestycję i wydłużyć jej żywotność, ważne jest, aby wiedzieć, jak przechowywać rower na zewnątrz, czyścić go i konserwować. To dużo pracy, ale spodoba ci się też dobrze utrzymany rower.

Możesz użyć stojaków do parkowania rowerów do przechowywania i bezpiecznego zablokowania roweru oraz przykrycia go namiotem o odpowiednim rozmiarze. Dałoby to pewność, że Twoja inwestycja jest bezpieczna i gotowa służyć Ci przez następny sezon.