Jak przechowywać rower na zewnątrz | Poradnik dla początkujących dotyczący pielęgnacji i przechowywania rowerów

Niezależnie od tego, czy chodzi o poprawę zdrowia, czy zmniejszenie śladu węglowego, jazda na rowerze może być jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić dla siebie. Jeśli posiadasz już rower, to wiesz, że to spora inwestycja. Niezbędne jest poznanie właściwych metod pielęgnacji i przechowywania, aby utrzymać rower w doskonałym stanie przez wiele lat. Musisz wiedzieć, jak przechowywać rower na zewnątrz, przechowywać w zimie i chronić go przed rdzewieniem.

Różne rodzaje schowków na Twój rower

Jedną z największych wad posiadania roweru jest znalezienie odpowiedniego miejsca do przechowywania. Dla niektórych mają przestronne garaże lub szopy, ale nie każdy ma ten luksus. Jeśli szukasz różnych sposobów przechowywania rowerów, oto kilka opcji, które powinieneś sprawdzić:

Jak przechowywać rower na zewnątrz | Poradnik dla początkujących dotyczący pielęgnacji i przechowywania rowerów

Półki

Postawienie roweru na wykonanej na zamówienie półce jest idealne dla osób, które chcą gustownie przechowywać rowery w domu. Półka umożliwia powieszenie roweru na ścianie, dzięki czemu będzie ozdobą Twojej kuchni lub salonu.

Półki rowerowe występują w różnych kolorach, rozmiarach i wzorach. Niektóre półki pozwalają nawet przechowywać książki i inne przedmioty, takie jak klucze czy portfele. Dla minimalistów możesz wybrać mniejszą i mniej rzucającą się w oczy półkę, która ma tylko miejsce na przechowywanie roweru. Wadą półek rowerowych jest to, że kierownica i pedały często wystają, ale jeśli to jedyny sposób na przechowywanie roweru, to jest to kompromis, na który musisz pójść.

Pokrowce na rowery

Ta opcja przechowywania to jeden z najtańszych sposobów przechowywania i ochrony roweru przed czynnikami zewnętrznymi. Możesz trzymać swój rower na zewnątrz, nie martwiąc się o deszcz i śnieg. Jedyny problem z pokrowcami polega na tym, że nie jest wyposażony w zamek, więc nie jest chroniony przed złodziejami. Możesz również użyć osłon, nawet jeśli przechowujesz rower w domu lub w garażu. Dzięki temu Twój rower będzie czysty i wolny od kurzu i nie tylko.

Blokowanie pamięci

Jeśli obawiasz się, że ktoś może ukraść lub uszkodzić Twój rower, możesz zainwestować w zamykany schowek. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które nie mają wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie rowerów w domu lub garażu. Zamiast polegać na małej blokadzie rowerowej i łańcuchu, aby powstrzymać złodziei, wysokiej jakości schowek z blokadą zapewnia bezpieczeństwo i ochronę roweru przed żywiołami, a także przed ludźmi o złych zamiarach. Podczas gdy bezpieczeństwo i ochrona są ważne dla każdego roweru, zamykany schowek przydaje się, jeśli masz bardzo drogie lub wykonane na zamówienie rowery.

Stojaki do przechowywania

Stojaki do przechowywania wyglądają identycznie jak stojaki na rowery spotykane w wielu parkach i miastach. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które posiadają kilka rowerów i musisz przechowywać je wszystkie naraz. Wszystko, co musisz zrobić, to wjechać rowerem na stojak, a on pochyla się w odpowiedniej pozycji, dopóki nie użyjesz go ponownie. Jednak stojaki do przechowywania zajmują dużo miejsca. To może nie działać dla osób, które nie mają wystarczającej ilości miejsca na werandach lub garażach.

Namioty

Jeśli jest namiot na biwak, jest też namiot na rower. Namioty chronią Twój rower przed deszczem i śniegiem, zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu na zewnątrz. Nie jest to jednak stałe rozwiązanie do przechowywania, chyba że przechowujesz już rowery w domu lub garażu. Przydaje się podczas wędrówek lub biwakowania. Namioty rowerowe mają wysuwaną ramę i gruby, wodoodporny materiał, który może rozciągać się na ramie, aby Twój rower był czysty i suchy. Możesz używać namiotów rowerowych do przechowywania roweru w domu, a także na zewnątrz.

Czynniki do rozważenia przy wyborze miejsca na rower

Mając do wyboru kilka opcji przechowywania rowerów, wybór takiego, który pasuje do Twojej przestrzeni, może być przytłaczający. Jeśli szukasz sposobów na przechowywanie swojego roweru, oto kilka czynników, które musisz wziąć pod uwagę:

Przestrzeń do przechowywania

Nie możesz wybrać miejsca do przechowywania bez rozważenia swojej przestrzeni. Idealnie, najlepsza opcja przechowywania rowerów zależy od dostępnej przestrzeni, niezależnie od tego, czy jest to garaż, ganek, dom, mieszkanie czy szopa.

Każda opcja ma inne zastosowania, ale jeśli brakuje Ci miejsca, możesz przechowywać rowery pionowo przy ścianie lub zawiesić je na suficie. Jak wspomniano, półki działają dobrze, jeśli masz wystarczająco dużo miejsca na ścianie. Jeśli zamontujesz rower wystarczająco wysoko lub jeśli sufit jest wysoki, rower na ścianie może nie kolidować z innym wystrojem salonu. Jeśli masz więcej niż jeden rower, innymi opcjami są wyższe stojaki pionowe, które opierają się o ścianę lub wolnostojące. Większość stojaków pozwala na ustawienie dwóch rowerów na raz.

Dla rowerzystów z większymi domami, szopami na sprzęt lub garażami możesz skorzystać z bardziej wyszukanych opcji, takich jak zamykane szopy, namioty rowerowe i stojaki do przechowywania.

Dodatkowo nie zapomnij wziąć pod uwagę miejsca potrzebnego do obchodzenia roweru lub otwierania drzwi. Możesz wybrać uchwyty ze wspornikami, które składają się płasko na ścianę, dzięki czemu nie odstają, gdy nie są używane. To świetny sposób na zaoszczędzenie miejsca w ciasnych pomieszczeniach.

Waga roweru

Jeśli zdecydujesz się zamontować bagażnik na ścianie lub zawiesić go pod sufitem, zwróć uwagę na wagę roweru, a także jakość ściany. W przeciwnym razie Twój rower może być zbyt ciężki, a Ty ryzykujesz zniszczenie ścian i krzywdzenie ludzi mieszkających w domu.

Jeśli jesteś najemcą, być może będziesz musiał poprosić właściciela o pozwolenie. Niektórzy właściciele nie pozwalają najemcom na wieszanie czegoś na suficie lub ścianach. W takim przypadku może być konieczne poszukanie innych sposobów przechowywania roweru.

Bezpieczeństwo

Gdzie przechowasz swój rower? Czy inne osoby będą miały do ​​niego dostęp? Uchwyty ścienne, namioty rowerowe, schowki na zamki i stojaki często są wyposażone w zamek dla większego bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne, jeśli przechowujesz rower w miejscu, gdzie jest bardziej podatny na kradzież.

Chroń ściany i podłogi

Jeśli przechowujesz rowery w salonie, możesz rozważyć opcje przechowywania, które zapewniają pewien poziom ochrony ścian i podłóg. Brud rowerowy i tłuszcz mogą łatwo poplamić podłogi i ściany, szczególnie w deszczową pogodę.

Możesz wybrać bagażniki, które są dostarczane z małymi plastikowymi obudowami, które zakrywają oba koła. Namioty rowerowe to kolejna opcja przechowywania, która utrzyma ściany i podłogi w czystości przed brudem rowerowym.

Rozmiar koła

Ważne jest, aby upewnić się, że wybrana przez Ciebie opcja przechowywania pomieści koła Twojego roweru. Jeśli chcesz przechowywać rower na stojaku podłogowym, sprawdź, czy koła idealnie pasują do bagażnika. Powinien być w stanie dopasować się do szerokości opony. To samo dotyczy rowerów z kołami 29-calowymi. Niezależnie od tego, czy używasz stojaków ściennych, czy podłogowych, pamiętaj o rozważeniu rozmiaru kół przed zakupem.

Materiał

Istnieją dwa główne rodzaje materiałów używanych do przechowywania rowerów: metal i drewno.

Jeśli trwałość jest ważniejsza niż estetyka, lepszym rozwiązaniem jest metalowy bagażnik lub schowek na rowery. Opcje przechowywania wykonane z metalu są bardzo trwałe i mogą wytrzymać zużycie bez uszkodzenia. Jednak metal może wyglądać nie na miejscu, jeśli zamierzasz wystawić swój rower w swoim domu, chyba że masz dom w stylu industrialnym. W takim przypadku metal będzie idealnie komponował się z resztą Twojego wnętrza.

Drewniany schowek na rower jest bardziej estetyczny niż jego metalowy odpowiednik. Jeśli umieścisz go w domu, Twój stojak na rowery i rower zamienią się w dzieło sztuki. Drewniane opcje przechowywania rowerów są zazwyczaj wykonywane ręcznie. Oznacza to, że każdy egzemplarz jest niepowtarzalny i będzie pięknie prezentował się w każdym domu. Jednak ważne jest, aby wybrać, gdzie pozyskujesz drewniane przechowywanie. Wybieraj tylko te wysokiej jakości i upewnij się, że jest wystarczająco wytrzymały, aby Twój rower nie spadł ani nie przewrócił się podczas jego montażu.

Jak przygotować rower do przechowywania na zimę

Nikt nie chce jeździć na rowerze w mroźne dni. W rezultacie wielu rowerzystów popełnia błąd, zostawiając rower na dworze zimą. Zostawienie roweru na kilka dni to nic wielkiego. Ale po tygodniu lub dwóch zaczniesz dostrzegać widoczne zmiany – łańcuchy zaczynają rdzewieć lub kolory zaczynają blaknąć, zwłaszcza jeśli mieszkasz w miejscu o ekstremalnych warunkach pogodowych. Mając to na uwadze, ważne jest, aby przygotować rower do długotrwałego przechowywania.

Jeśli planujesz przechowywać swój rower przez cały sezon zimowy, musisz przestrzegać odpowiednich metod przechowywania, aby przedłużyć jego żywotność.

Znajdź miejsce do przechowywania

Pierwszym krokiem do przechowania roweru na zimę jest znalezienie miejsca do jego przechowania. Niezależnie od tego, czy znajdujesz się w garażu, piwnicy czy w salonie, upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca na Twój rower. Jeśli wyczerpałeś wszystkie możliwości i nadal nie możesz znaleźć miejsca na przechowanie roweru, istnieją sklepy rowerowe, które chętnie przechowają go dla Ciebie po odpowiedniej cenie.

Przechowywanie roweru na zimę wymaga dużo pracy. Kuszące jest przykrycie go pokrowcem na rower i pozostawienie go na zewnątrz, ale spowoduje to tylko więcej problemów, gdy nadejdzie wiosna. Na przykład możesz potrzebować więcej konserwacji i napraw z powodu rdzewienia wewnętrznego lub zewnętrznego.

Wyszczotkuj i wytrzyj ramkę

Spryskiwanie roweru wężem to kolejny powszechny błąd popełniany przez większość właścicieli rowerów. Spryskiwanie go może spowodować, że woda dostanie się do różnych części roweru, powodując rdzewienie niektórych metalowych elementów. Lepiej przetrzeć je czystą szmatką.

Możesz się zastanawiać, dlaczego nie można spryskiwać wodą, gdy większość ludzi jeździ na rowerze w deszczu. Podczas spłukiwania woda może dostać się pod innymi kątami. Oznacza to, że wilgoć może dostać się do obszarów, które zwykle nie są mokre podczas jazdy na rowerze w deszczu.

Deszcz na Twoim rowerze bez odpowiedniej pielęgnacji może również uszkodzić Twój rower. A nawet jeśli nie posmarujesz roweru wodą, nadal musisz go dokładnie wyczyścić przed odłożeniem do przechowywania. Koła i ramę roweru można czyścić za pomocą szczotki o miękkim włosiu. Ma to na celu usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, które utknęły w szczelinach, takich jak wysuszone błoto, trawa, kurz i inne.

Wyszczotkuj wszystko tak bardzo, jak tylko możesz, a kiedy już przejdziesz przez każdy zakamarek, weź wilgotną szmatkę i wytrzyj swój rower. Nacisk na wycieranie, a nie spryskiwanie. Spowoduje to poluzowanie brudu i brudu, których nie można usunąć szczotkowaniem.

Przed zapisaniem sprawdź ramkę pod kątem problemów

Sprawdź integralność strukturalną roweru podczas szczotkowania i wycierania. Poszukaj pęknięć, wygiętych części ramy lub czegokolwiek, co wydaje Ci się podejrzane. Zwróć szczególną uwagę na spawane obszary (miejsce łączenia metalu), a także na suport. Te obszary są najbardziej obciążone podczas jazdy na rowerze, więc pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić te części. Nie chciałbyś, żeby Twój rower się rozpadł, gdy będziesz go używać na wiosnę.

Pielęgnacja i konserwacja opon

Pielęgnacja opon – czyszczenie, pompowanie i kontrola – to kolejny krok w przygotowaniu roweru do przechowywania. Pamiętaj, aby napompować opony i sprawdzić, czy wszystko jest nienaruszone. Sprawdź, czy nie ma przebitych opon, nacięć na ścianie bocznej, a także szprych na kołach. Czy któryś z nich wygląda na uszkodzony lub luźny? Następnie delikatnie zakręć kołem, obserwując szprychy i koło. Czy koło się chwieje? Czy kręci się pod kątem?

Po kołach następną rzeczą, którą musisz zrobić, to sprawdzić, czy klocki hamulcowe są w dobrym stanie. Nie powinien ocierać się o koło; zamiast tego powinien znajdować się pod kątem od opon. Opuszki nie powinny być luźne. Wymień klocki hamulcowe, jeśli już wyglądają na zużyte, zanim przechowasz je na zimę.

Gdy wszystko wygląda dobrze, umyj opony i dobrze je wytrzyj, aby pozbyć się zanieczyszczeń, które utknęły między pęknięciami.

Oczyść i nasmaruj układ napędowy

Następnym krokiem jest to, że wszystko staje się brudne i tłuste. Czyszczenie korby, kasety i łańcucha rowerowego to najmniej efektowne elementy czyszczenia roweru, ale jest to coś, czego nie należy przeoczyć. W końcu układ napędowy napędza Twój rower do przodu. Odpowiednio czyszcząc te trzy główne części, możesz pozbyć się resztek, które mogą zapobiec rdzewieniu roweru.

Czas zmienić łańcuch, jeśli już wygląda na zużyty lub jeśli przejechałeś nim od dwóch do trzech tysięcy mil. W tym momencie łańcuch zaczyna się rozciągać, ale zwykle zależy to od osoby jadącej na rowerze. Zależy to również od tego, jak często czyścisz swój rower, jak dobrze o niego dbasz, a także od Twoich wzorców jazdy (rower rekreacyjny, kolarstwo górskie, kolarstwo szosowe itp.).

Niektórzy nadal jeżdżą na rowerach, nawet z rozciągniętym łańcuchem. Ale jeśli twój łańcuch jest zużyty, w końcu wpłynie to na kasetę. Jeśli tak się stanie, będzie ci trudniej założyć nowy łańcuszek. W pewnym momencie może być konieczna wymiana zarówno łańcucha, jak i kasety.

Sprawdź i nasmaruj kable

Należy również zwrócić uwagę na kable, ponieważ one również łatwo rdzewieją. Musisz sprawdzić kabel i poszukać przetarć i innych potencjalnych problemów, aby zapewnić bezpieczeństwo jazdy na rowerze.

Jeśli twoje kable wyglądają na postrzępione, możesz spróbować je naprawić, szczególnie jeśli postrzępione są na końcu kabla. Jeśli nie możesz tego zrobić, możesz oddać rower do sklepu i oddać go do naprawy przez profesjonalistę, aby uniknąć dalszych uszkodzeń.

Jeśli nie ma żadnych strzępów, możesz nasmarować kable. Smarowanie jest ważne, aby zapobiec tworzeniu się rdzy, niszczącej kable. Wystarczy nałożyć odrobinę smaru na szmatkę i natrzeć nią odsłoniętą część kabla. Upewnij się, że cały kabel jest nasmarowany.

Wytrzyj i wyczyść uchwyty i siodełko lub wymień, jeśli to konieczne

Ta część bardziej wpływa na estetykę Twojego roweru niż na funkcjonalność. Podczas sprawdzania i wycierania roweru czyszczenie uchwytów i siodełka również nie zaszkodzi. Jeśli siodełko lub chwyty roweru są zużyte lub chcesz je wymienić, najlepiej zrobić to przed schowaniem. W ten sposób będziesz gotowy do pracy, gdy nadejdzie wiosna.

Wyjmij baterie przed przechowywaniem roweru

Ważne jest, aby wyjąć baterie z migaczy, świateł, reflektorów itp., aby zapobiec wyciekom. Jeśli nie możesz wyjąć akumulatora, upewnij się, że wszystko jest w pełni naładowane przed odłożeniem roweru.

Sprawdź torby i uchwyty rowerowe

Wyjmij i wyczyść sakwy i torby do bagażnika przed ich schowaniem. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, to znaleźć spleśniałą kanapkę lub pół batona energetycznego z zeszłego roku. W przeciwnym razie możesz odwiedzić mrówki, myszy i inne owady i zwierzęta. Ponadto pamiętaj o wyjęciu z roweru również butelek z wodą. Trzymaj je schowane w swojej szafce, aż znów będziesz jeździć na rowerze.

Jak przechowywać rower na zewnątrz

Nie ma problemu, jeśli musisz zostawić rower na kilka dni na zewnątrz lub zamknąć go na zewnątrz, gdy jesteś w pracy. Ale pozostawienie roweru na zewnątrz na dłużej niż tydzień spowoduje korozję i uszkodzenie komponentów roweru. Intensywne upały, śnieg, deszcz i wilgoć to najczęstsze powody, dla których Twój rower zaczyna się pogarszać. Jeśli to się utrzyma, Twój rower w końcu zardzewieje i stanie się bezużyteczny.

Zastanawiasz się, co stanie się z Twoim rowerem, jeśli zostawisz go na zewnątrz na dłuższy czas bez ochrony? Oto niektóre z typowych problemów, które możesz napotkać:

Stalowe ramy rowerowe

Ogólnie rzecz biorąc, żaden materiał ramy nie będzie dobrze radził sobie z deszczem i wilgocią. Jednak rdza może tworzyć się szybciej, jeśli masz stalową ramę rowerową. Nawet jeśli wygląd zewnętrzny wydaje się idealnie w porządku, rama może zacząć rdzewieć od wewnątrz, co czyni ją mniej bezpieczną w użyciu.

Uszczelki

Po latach uszczelnienia stają się mniej skuteczne. Jeśli tak się stanie, do wnętrza Twojego roweru dostanie się woda i wilgoć. Wpłynie to na łożyska sterów i piast kół oraz inne części układu napędowego, takie jak przerzutki tylne i manetki.

Śruby

Najczęściej metal użyty do twoich śrub nie jest taki sam jak metal w innych częściach twojego roweru. Ale wspornik kierownicy i śruby wspornika są wykonane z tego samego metalu. Jeśli trzpień i śruby zaczną korodować z powodu deszczu lub wilgoci, zakleszczą się i utkną, co utrudni demontaż, gdy zajdzie potrzeba wymiany lub usunięcia określonej części.

Kable

Jeśli stalowe linki wystają poza ramę roweru, woda i wilgoć będą je utleniać, wpływając na zmianę biegów i hamowanie oraz zagrażając bezpieczeństwu podczas jazdy.

Łańcuch

W droższych rowerach łańcuchy ze stali nierdzewnej rdzewieją wolniej w porównaniu z rowerami z niższej półki. Jeśli pozwalają na to Twoje finanse, najlepiej jak najszybciej zainwestować w wysokiej jakości rower.

Guma i plastik

Oprócz uszczelek, części gumowe i plastikowe są bardziej podatne na topienie lub pękanie pod wpływem długotrwałego narażenia na słońce i wilgoć. Obudowa kabla jest zwykle pod wpływem ciepła słonecznego. Może to stanowić problem, gdy pogoda zmieni się na zimną i deszczową. Ponadto osłony hamulców, opony oraz guma i plastik na siedzeniach mogą łatwo ulec zniszczeniu w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Jak właściwie konserwować rower, jeśli przechowujesz go na zewnątrz

Chociaż nie możesz dokładnie określić, ile czasu zajmuje rowerowi korodowanie, w dużej mierze zależy to od tego, gdzie mieszkasz. Na przykład, jeśli mieszkasz w deszczowym lub wilgotnym klimacie, może upłynąć miesiąc, zanim twoje komponenty zardzewieją lub zardzewieją. Z drugiej strony może to zająć kilka miesięcy, jeśli mieszkasz w łagodniejszym klimacie, gdzie wilgoć nie jest obecna przez cały czas.

Nie musisz czekać, aż rower zacznie korodować, zanim coś z tym zrobisz. Aby przedłużyć żywotność roweru, najlepiej podjąć jak najwięcej środków ostrożności. Oto kilka wskazówek dotyczących prawidłowej konserwacji roweru, jeśli zajdzie potrzeba przechowywania go na zewnątrz:

Zainwestuj w szopie

Jeśli masz trochę miejsca na swoim patio, możesz rozważyć zainwestowanie w szopę, aby chronić rower przed żywiołami.

Użyj plandeki

Jeśli zbudowanie szopy nie jest możliwe, możesz spróbować użyć plandeki. Nie chciałbyś zakrywać roweru plandeką; w przeciwnym razie utworzysz kieszenie wilgoci. Zamiast tego możesz stworzyć na nim dach, aby chronić go przed deszczem i upałem. Po zainstalowaniu możesz kupić wodoodporny pokrowiec na rower dla dodatkowej ochrony.

Regularne sprawdzanie plomb

Ważne jest, aby regularnie sprawdzać uszczelnienia roweru, zwłaszcza jeśli używasz go od ponad pięciu lat lub jeśli był wystawiony na działanie czynników atmosferycznych. Co więcej, bardziej sensowne jest kupowanie nowych uszczelek do swojego roweru. Pomaga to zapobiegać przedostawaniu się deszczu do wnętrza ramy i innych części.

Usuń rdzę

Jeśli zaczniesz widzieć ślady rdzy, nie zwlekaj i upewnij się, że usuniesz ją tak szybko, jak to możliwe, aby nie rozprzestrzeniła się na inne części. Możesz użyć WD-40 i innych olejów lub zeskrobać rdzę cienką folią aluminiową.

Smarowanie kabli i śrub

Regularne smarowanie kabli i śrub opóźnia i zapobiega korozji, zapewniając bezpieczeństwo użytkowania roweru.

Rozważ wieszak na rower wewnętrzny

Wieszaki na rowery wewnętrzne umożliwiają przechowywanie rowerów w domu, nawet jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu. Możesz powiesić swój drogi rower na ścianach zamiast malować i obrazować.

Zainwestuj w namiot rowerowy

Jeśli masz bagażnik, podpórkę lub stojak podłogowy, możesz sprawdzić namioty rowerowe. Te namioty są zwykle kompaktowe (nieco większe niż Twój rower) i przenośne. To świetna opcja, jeśli potrzebujesz przechowywania zarówno w domu, w pracy, jak i na świeżym powietrzu. Z namiotów rowerowych możesz korzystać zawsze i wszędzie.

Wskazówki, jak zapobiec rdzewieniu roweru

Jak wspomniano, rdza i korozja mogą skrócić żywotność Twojego roweru. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić swój rower przed rdzą i korozją:

Chroń swoją nową jazdę, instalując błotniki i ochronę ramy

Kiedy jeździsz na rowerze, opony rzucają brud i kamienie na ramę. Błoto i brud dostaną się również do układu napędowego i zawieszenia. Dzięki błotnikom i ochronie ramy zmniejsza wpływ warunków atmosferycznych na Twój rower podczas jazdy.

Błotniki mogą skutecznie odbijać brud i błoto od wrażliwych części roweru. Z drugiej strony ochrona ramy może zapobiegać uderzaniu o ramę kamieni i innych zanieczyszczeń. W przeciwnym razie zanieczyszczenia mogą powodować odpryski farby, a w przypadku wystawienia gołego metalu na działanie elementów może to prowadzić do rdzy.

Błotniki i ochrona ramy nie przynoszą dużych pieniędzy. Najlepiej zainwestować w nie jak najwcześniej, aby obniżyć koszty konserwacji i przedłużyć żywotność roweru.

Trzymaj rower z dala od elementów

Poza deszczem, upałem i wilgocią, brud i pot mogą powodować rdzę i korozję, jeśli pozostaną na rowerze przez dłuższy czas. Twój pot może przebić się przez przezroczystą warstwę ramy, a brud może uszkodzić zawieszenie i układ napędowy. Rower należy dokładnie czyścić przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli jeździsz w mokrych warunkach, konieczne może być częstsze czyszczenie.

Czyszczenie roweru chroni go przed rdzą i korozją. Pozwala również sprawdzić oznaki zużycia. Nie zapomnij jak najdokładniej wytrzeć i wysuszyć rower. Możesz użyć sprężonego powietrza do czyszczenia trudno dostępnych miejsc.

Smaruj swój rower

Najlepszym sposobem na zapobieganie powstawaniu rdzy i korozji jest smarowanie roweru. Smary zapewniają płynną pracę roweru i chronią go przed żywiołami. Regularnie smaruj tuleje i łożyska oraz smaruj łańcuch, jeśli chcesz, aby Twój rower służył przez długi czas.

Podczas smarowania części sprawdzaj, czy nie ma śladów rdzy i korozji. Dodatkowo zawsze smaruj łańcuch po każdym myciu roweru. Twoje kłonice i uszczelki amortyzatorów również powinny być nasmarowane, aby zapobiec ich pękaniu.

Dostrój dwa razy w roku

Ulepszenia polegają na demontażu roweru, czyszczeniu części oraz smarowaniu tulei, łożysk i układu napędowego. Idealnie, tuning powinien odbywać się co sześć miesięcy, aby sprawdzić, czy nie ma śladów korozji lub rdzy i zapobiec nieodwracalnym uszkodzeniom.

Możesz dokonać tuningu samodzielnie lub zlecić to zaufanemu mechanikowi. Tak czy inaczej, sprawdź wnętrze ramy i felgi. Nyple ze stopu i mosiądzu mogą korodować, jeśli woda dostanie się do taśmy obręczy. Może korodować jeszcze szybciej, jeśli chemikalia zawarte w niektórych uszczelniaczach do opon zetkną się ze smoczkami.

Dostrajanie jest bardzo pracochłonne, a jeśli zdecydujesz się na jego serwis, może kosztować co najmniej 100 USD. Jednak to część bycia odpowiedzialnym właścicielem roweru. Poza tym modyfikacje mogą zapobiec poważnym uszkodzeniom roweru. Jeśli chcesz, aby Twoja inwestycja przetrwała lata, nie zapomnij zaplanować regularnych aktualizacji co sześć miesięcy.

Ostateczne myśli

Jazda na rowerze to zabawne hobby, które wielu ludzi wydaje się lubić. Jednak niewiele osób poświęca czas, aby nauczyć się, jak prawidłowo dbać o swoje rowery.

Jak wspomniano, rowery to znaczna inwestycja. Wcale nie są tanie. Aby zachować inwestycję i wydłużyć jej żywotność, ważne jest, aby wiedzieć, jak przechowywać rower na zewnątrz, czyścić go i konserwować. To dużo pracy, ale spodoba ci się też dobrze utrzymany rower.

Możesz użyć stojaków do parkowania rowerów, aby przechowywać i bezpiecznie zablokować swój rower i przykryć go namiotem o odpowiednim rozmiarze. Dałoby Ci to pewność, że Twoja inwestycja jest bezpieczna i gotowa służyć Ci na kolejny sezon.