Jak prać poduszki na sofę? Kompletny przewodnik w 5 krokach

Jeśli nie masz pewności, jak prać poduszki na sofę, zapoznaj się z tymi pięcioma krokami. Najpierw określ zalecane praktyki pielęgnacji poduszek i przetestuj posiadany środek czyszczący. Stamtąd możesz usunąć plamy, wyprać wkładkę lub wyczyścić poduszkę na sucho.

Aby uzyskać inne wskazówki, które mogą nie być zawarte w tym artykule, zapoznaj się z tym przewodnikiem dotyczącym czyszczenia poduszki do rzucania. Istnieją różne rodzaje poduszek dekoracyjnych, dlatego warto znać różne praktyki czyszczenia dla każdej z nich. Więc bez zbędnych ceregieli zacznijmy!

Jak prać poduszki na sofę? Kompletny przewodnik w 5 krokach

Jak prać poduszki na sofę w domu

Krok 1. Określ typ poduszki

Przed praniem poduszek na sofę określ rodzaj materiału, z którego są wykonane, i sprawdź, czy na metce znajdują się szczegółowe instrukcje. Zapoznaj się z symbolami prania, ponieważ wskażą Ci one, czy potrzebujesz prać, czyścić chemicznie, czy może tylko odkurzyć poduszkę do czyszczenia.

Pamiętaj, że pranie poduszek na sofę może być również prane ręcznie lub w pralce. Delikatne poduszki, takie jak puchowe lub jedwabne, lepiej czyścić chemicznie niż bawełniane i poliestrowe materiały wypełniające. Co więcej, przeczytanie etykiety dotyczącej pielęgnacji wskaże Ci idealne produkty, a nawet temperaturę, której musisz przestrzegać podczas czyszczenia poduszek sofowych.

Krok 2. Przetestuj materiał poduszki

Po zapoznaniu się z zalecanymi praktykami i produktami dla swoich poduszek, nadal lepiej przetestować je przed zabiegiem punktowym lub praniem. Ma to zastosowanie niezależnie od tego, czy korzystasz ze środków czyszczących kupionych w sklepie, czy środków czyszczących dla majsterkowiczów, takich jak ocet lub alkohol do nacierania. Użyj szmatki i delikatnie nanieś środek czyszczący na niewielką powierzchnię poduszki sofy.

Zdejmij szmatkę po 30 sekundach i sprawdź, czy nie ma transferu koloru. Następnie pozostaw środek czyszczący do wyschnięcia na poduszce, aby sprawdzić, czy nie ma przebarwień, takich jak blaknięcie lub plamy. Jeśli nie ma reakcji, możesz przystąpić do punktowego leczenia plam.

Krok 3. Punktowe usuwanie plam

Pranie poduszek na sofę nie oznacza od razu wrzucenia ich do pralki. Niektóre poduszki są nawet nie do zmoczenia i nasączone wodą, więc musisz wiedzieć, jak je traktować. Następnie wystarczy użyć zalecanego detergentu lub łagodnego mydła i gąbki.

Plamy przetrzyj wilgotną gąbką bez pocierania i wywierania silnego nacisku. Plama powinna przenieść się na gąbkę. Następnie spłucz pozostałości mydła innym wilgotnym ręcznikiem i pozostaw poduszkę sofy do wyschnięcia.

Krok 4. Umyj wkładki

Zmywalne poduszki do sof to zazwyczaj te, które wykorzystują wyjmowane wkładki. Wręcz przeciwnie, te z nadzieniem są podatne na zbrylanie i lepiej nadają się do czyszczenia miejscowego. Jeśli poduszki na kanapę są wykonane z twardej pianki, należy je prać ręcznie, aby uniknąć ich deformacji podczas potrząsania pralką.

Zdejmij poszewkę na poduszkę sofy i wypierz ją odpowiednio, zwykle w pralce z łagodnym detergentem i zimną wodą. Do wkładki piankowej użyj wanny wypełnionej ciepłą wodą i łagodnym detergentem. Namoczyć i przesunąć piankę, wymienić wodę do płukania i wycisnąć nadmiar płynu na piankę przed wyschnięciem na powietrzu.

Krok 5. Wyczyść poduszki na sucho

A jeśli poduszki na sofie można czyścić tylko chemicznie? Na rynku dostępne są rozwiązania do czyszczenia na sucho i wystarczy postępować zgodnie z ich instrukcjami. Zwykle przecierasz poduszkę gąbką zamoczoną w roztworze do czyszczenia na sucho.

Nadmiar wilgoci na poduszce usuń ręcznikiem i pozostaw do wyschnięcia. Nigdy nie przesycaj poduszki, a jeśli masz wątpliwości, jak ją wyprać, używaj poszewek na poduszki, aby utrzymać ją w czystości. Następnie będziesz odkurzać co tydzień, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu, i wyprać poszewkę na poduszkę sofy w pralce.

Jak prać poduszki na sofę w pralce

Jeśli poduszki do sofy można prać w pralce, pamiętaj, aby oddzielić pokrowce i odpowiednio je wyprać. Najlepiej byłoby użyć myjki ładowanej od przodu, ponieważ nie ma ona mieszadła, które może zniszczyć wkładki lub osłony. Następnie pamiętaj, aby wcześniej potraktować ich plamy, nawet pastą z sody oczyszczonej i wody.

Używaj delikatnego cyklu z ciepłą wodą i łagodnym detergentem. Po praniu i płukaniu sprawdź, czy możesz użyć suszarki, aby pomóc w spulchnianiu wkładek. Następnie użyj ustawienia bez ciepła i wyjmij je wilgotne, aby zakończyć suszenie na powietrzu.

Jak często należy prać poduszkę na sofę?

Częstotliwość prania poduszek na sofę zależy od sposobu użytkowania i stylu życia. Jeśli się zabrudzą, musisz się do nich natychmiast zaadresować. Poszewki na poduszki zazwyczaj wymagają prania co miesiąc, a wkładki można prać co drugi miesiąc.

Wniosek

Poduszki na sofę wymagają regularnej konserwacji, podobnie jak poduszki do sypialni. W tym artykule omówiliśmy, jak prać poduszki na sofę we wszystkich sytuacjach. Ale najpierw musisz sprawdzić materiał i przeczytać metkę poduszki, aby uzyskać wskazówki dotyczące czyszczenia.

Przetestuj środek czyszczący i przystąp do usuwania plam. Następnie możesz odkurzyć poduszkę, jeśli nie daje się prać, użyć pralki lub wyprać poduszkę ręcznie lub wyczyścić poduszkę chemicznie. Omówiliśmy wszystkie sytuacje, abyś mógł wybrać odpowiednią metodę.

Następnie przeczytaj ten przewodnik, jak prać pokrowce na sofy, aby zapewnić swojej kanapie pełną TLC, na jaką zasługuje!