Jak pokryć skórzaną sofę tkaniną: 2 kroki

Jeśli chcesz wiedzieć, jak pokryć skórzaną sofę tkaniną, wystarczy wykonać dwa kroki. Najpierw omówimy prawidłowe zdejmowanie tapicerki, a następnie sposób montażu nowego pokrowca z tkaniny. W tym artykule poruszono również niektóre często zadawane pytania dotyczące skórzanych sof i potencjalnych sztuczek, aby przywrócić je za pomocą pokrowców.

Zanim jednak zaczniemy, zachęcamy do sprawdzenia aktualnej tapicerki skórzanej. Być może pokrycie tego jest niepotrzebne. Jeśli masz do czynienia tylko z niewielkimi uszkodzeniami, wypróbuj ten poradnik, jak naprawić rozdarcie skórzanej sofy.

Jak pokryć skórzaną sofę tkaniną: 2 kroki

Jak pokryć skórzaną sofę tkaniną w najłatwiejszy sposób

Krok 1. Zdejmij bieżącą skórzaną tapicerkę

 • Usuń wszystkie akcesoria i inne przedmioty ze skórzanej sofy
 • Oceń swoją skórzaną sofę, aby dowiedzieć się, jak zamontowana jest jej tapicerka
 • Przygotuj narzędzia potrzebne do poprzedniego usunięcia tapicerki, takie jak ściągacze zszywek lub ściągacze pinezek
 • Zdejmij dolną pokrywę i zacznij usuwać zszywki, które ostrożnie przytrzymują skórę  
 • Nie spiesz się, usuwając obecny materiał skórzany, ponieważ niektóre sofy mogą mieć kilka warstw
 • Użyj usunięcia jako okazji, aby dowiedzieć się, gdzie skóra przyczepia się do kanapy, ponieważ miejsca docelowe mogą Cię później poprowadzić
 • O ile to możliwe, nie rozdzieraj skórzanego materiału, ponieważ możesz użyć go jako szablonu do nowego pokrycia sofy z tkaniny

Krok 2. Przygotuj i zainstaluj nową osłonę z tkaniny

 • Wytnij nową tkaninę zgodnie z wymiarami i kształtem usuniętej skóry
 • Przymocuj nową tkaninę do sofy, korzystając ze wskazówek, które zapamiętałeś do jej umieszczenia podczas zdejmowania skórzanej tapicerki
 • Pociągnij mocno tkaninę podczas instalacji, aby upewnić się, że wykończenie nie będzie pomarszczone
 •  Po zakończeniu zszywania nowego pokrowca z tkaniny ponownie zamocuj osłonę przeciwkurzową pod sofą

Czy możesz odzyskać skórzaną sofę za pomocą tkaniny?

Istnieje możliwość odzyskania skórzanej sofy z tkaniną, jeśli chcesz odnowić zniszczone meble. Ci, którzy nie chcą używać zestawu naprawczego do skóry, mogą użyć tkanin winylowych, płóciennych i dżinsowych podczas łatania skórzanej sofy. Lepiej jednak całkowicie wymienić tapicerkę, jeśli uszkodzenia są zbyt duże, ponieważ plamy na tkaninie staną się zbyt widoczne.

Innym sposobem wykorzystania kawałków tkaniny do odzyskania skórzanej sofy jest nie wymiana tapicerki. Zamiast tego przykryj kanapę nienaruszoną skórą. Kluczem jest użycie odpowiednich materiałów i akcesoriów, aby pokrowiec nie ślizgał się na skórze.

Czym mogę przykryć skórzaną kanapę?

Bawełna

Bawełna to doskonały wybór na pokrycie skórzanej kanapy. W przeciwieństwie do innych materiałów bawełna będzie się marszczyć, mechacić lub blaknąć po długim czasie. Mimo to musisz sprawdzić jakość splotu, aby zapewnić trwałość na zużycie.

Winyl

Bardziej powszechnym zamiennikiem tkaniny do skórzanych sof jest tkanina winylowa. Ci, którzy zawsze mają gości lub mają dzieci i zwierzęta, mogą rozważyć winyl na swojej sofie. Winyl jest łatwy w utrzymaniu, ale jakość nadal zależy od rodzaju, jaki otrzymasz.

Wełna mieszana

Możesz być zaskoczony, ale wełna jest również dobrym pokryciem skórzanej sofy. Producenci tkanin oferują mieszanki wełniane, które są odporne na zabrudzenia, mechacenie i filcowanie. Niektóre tkaniny wełniane mogą być nawet czyste, co ułatwia ich konserwację.

Mieszany poliester

Tańszą alternatywą dla tkaniny jest mieszany poliester. Niektóre materiały z mikrofibry są odporne na zużycie i plamy. Możesz również wybrać mikrofibrę, jeśli chcesz, aby Twoja kanapa była aksamitna.

Olefina

Być może najtrwalszym materiałem, którym można pokryć meble, jest olefina. Jeśli masz sofę na zewnątrz, olefina jest również odporna na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV. Materiał ten nawet nie tworzy tak szybko pleśni i plam.

Czy możesz pokryć skórzaną kanapę?

Wbrew powszechnemu założeniu, skórzaną kanapę można nadal pokryć tak samo, jak jej odpowiednikiem z tkaniny. Aby zapewnić najlepsze dopasowanie, ułóż narzutę samodzielnie zgodnie z wymiarami swojej sofy. Możesz również dodać paski uchwytu lub wiązania na samej okładce, aby zapobiec jej zsuwaniu się ze skóry.

A co z gotowymi uniwersalnymi pokrowcami na kanapy? Te pokrowce powinny nadal działać na sofie. Jednak najlepsze dla skóry jest pokrowiec z antypoślizgowym podkładem lub regulowanymi paskami, aby zabezpieczyć go na miejscu.

Jak mogę sprawić, by moja skórzana kanapa wyglądała na nową?

Jeśli chcesz ożywić swoją skórzaną kanapę, możesz wykonać różne hacki. Szybkim sposobem, aby Twoja skórzana sofa była w trendach, są akcesoria. Dowiedz się, jak mieszać i dopasowywać poduszki na kanapie, aby urozmaicić otoczenie.

Ale jeśli akcesoria, takie jak poduszki, nie pomogą, być może Twoja skórzana sofa wymaga remontu. Użyj odpowiedniego środka czyszczącego i odżywki do skóry, aby przywrócić połysk materiałowi. A jeśli konserwacja nadal nie będzie wystarczająca, możesz zdecydować się na zmianę tapicerki skórzanej sofy.

Wniosek

Chcesz zmienić wygląd swojej skórzanej kanapy? Omówiliśmy, jak w dwóch krokach pokryć skórzaną sofę tkaniną. Jest to stosunkowo łatwy projekt, ponieważ rozpinasz tylko obecną skórzaną tapicerkę i używasz jej do cięcia nowego materiału na zszywki.

Ale jeśli chcesz tylko pokryć skórzaną sofę, sprawdzą się również narzuty. Pamiętaj tylko, aby użyć uchwytów lub pasków, aby zabezpieczyć je na miejscu.