Jak naprawić dwuosobową kanapę?

Sofa dwuosobowa, zwana także krzesłem zalotnym lub mini-sofą, to mebel przeznaczony dla dwóch osób. Fotele dwuosobowe, podobnie jak sofy, mają oparcia, podłokietniki i tapicerkę. Jak każdy inny mebel, ten mebel się łamie. Omówimy więc, jak naprawić fotelik.

Z biegiem czasu foteliki dwuosobowe mogą się pogorszyć, powodując zwisanie poduszek. Zawsze możesz go wymienić na nowy lub zaoszczędzić pieniądze, naprawiając go. Oto kilka wskazówek, jak naprawić fotelik.

Jak naprawić dwuosobową kanapę?

Kontrola fotelika

Określ przyczynę uszkodzenia. Przyczyną mogą być zużyte poduszki, sprężyny lub wadliwa rama. Jeśli poduszki wydają się być w dobrym stanie, konieczna może być wymiana sprężyn lub ramy.

Zrób kilka zdjęć, zanim zaczniesz demontować swoją kanapę, aby mieć do czego się odnieść. Jeśli to możliwe, zabierz zdjęcia do lokalnego warsztatu naprawy mebli, aby sprawdzić, czy mogą pomóc w ustaleniu problemu.

Zbadaj ramę fotelika. Usuń wszystkie poduszki i odwróć dwuosobową kanapę, aby zobaczyć spód. Szukaj podartego materiału, a także połamanego lub zgniłego drewna. Jeśli zauważysz pęknięte drewno, musisz je wymienić.

Pociągnie to za sobą usunięcie większości tkaniny obiciowej, co może być czasochłonne. Aby sprawdzić sprężyny, może być konieczne usunięcie części tkaniny na spodzie, znanej jako osłona przeciwpyłowa. Uważaj, aby nie rozerwać tkaniny, będąc zbyt delikatnym.

Zwróć uwagę na rodzaj sprężyn w swoim foteliku. Niektórzy używają sprężyn zygzakowatych lub sprężyn śrubowych. Sprawdź, czy nie ma pękniętych lub zgiętych sprężyn.

Jeśli jest zgięty, być może będziesz w stanie samodzielnie je naprawić. Jeśli jest zepsuty, być może będziesz musiał zabrać swój fotelik do profesjonalnego tapicera.

Wypełnianie poduszek

Sprawdź twardość poduszki. Jeśli poduszki są zbyt miękkie, może być konieczne dodanie większej ilości wypełnienia. Usuń wnętrze poszczególnych poszewek na poduszki, otwierając je.

Zbadaj piankę i mrugnięcie. Batting to tkanina stosowana w tapicerce, która sprawia, że ​​poduszki wyglądają gładko. Jest zwykle wykonany z bawełny lub wełny, ale może być również mieszanką materiałów, takich jak poliester.

Może być konieczna jego wymiana, jeśli pianka ma zauważalne wgniecenia. Jeśli mrugnięcie jest zużyte, ale pianka nadal jest dobra, możesz po prostu wymienić mrugnięcie.

Wymień waty lub piankę. Określ, które części poduszek wymagają wymiany. Jeśli wolisz, możesz wypchać swoje poduszki do siedzenia z innym materiałem.

Nie musisz używać pianki. Zamiast tego możesz znaleźć bawełnę, a nawet stare ubrania, jeśli dobrze poszukasz. Zanim wepchniesz każdą poduszkę, upewnij się, że lubisz jędrność. Weź pod uwagę trwałość swoich materiałów. Niektóre materiały mogą nie wytrzymać długo, ale wyściółka piankowa może trwać latami.

Uformuj kształt z mrugnięcia i nałóż go na wybrane wypełnienie poduszki. Upewnij się, że używasz „arkuszy” mrugnięcia. Wytnij tak, aby pasował do siedziska, a poduszki owijaj kilkoma warstwami.

Wymień pokrywę cewki na nową. Po naprawieniu poduszki możesz włożyć je z powrotem do pokrowca. Usiądź na kanapie, aby upewnić się, że jedynym problemem sofy są pokrowce. Gdy kanapa się skurczy, ponownie sprawdź ramę.

Naprawianie ramy

Zbadaj listwy. Jeśli drewniane deski podtrzymujące ramę sofy są zepsute, wymień drewno i śruby. Zrób pomiary listew i zanotuj, ile będziesz potrzebować.

W razie potrzeby weź listwę w celach informacyjnych, aby upewnić się, że otrzymujesz dokładnie to, czego potrzebujesz. Aby uzyskać dodatkowe wsparcie, umieść kawałek sklejki między ramą a poduszkami.

To nie jest rozwiązanie długoterminowe i może sprawić, że fotelik będzie trochę twardszy niż wolisz. Uszczelnij końce klejem do drewna. Aby zabezpieczyć belkę na miejscu, użyj zszywacza z długimi, grubymi zszywkami lub młotka i bardzo cienkich gwoździ.

Napraw skręcone sprężyny. Jeśli jest skręcony lub wygięty, możesz je naprawić, wyginając sprężyny z powrotem do kształtu pozostałych zwojów za pomocą szczypiec. Jeśli potrzebujesz wymienić sprężyny w swojej dwuosobowej kanapie, zanieś ją do profesjonalnego warsztatu meblowego.

Wyjmij złamane drewno. Jeśli drewniana rama jest pęknięta lub zgniła, należy zdemontować fotelik i wymienić drewno. Drewno użyte do budowy Twojej dwuosobowej kanapy może być sklejką.

W takim przypadku warto pomyśleć o zastąpieniu go drewnem twardym. Usuń wszelkie tkaniny przymocowane do drewna, które wymagały wymiany. Uważaj, aby nie podrzeć ani nie podrzeć tkaniny. Należy usunąć sprężyny przymocowane do ramy, co spowoduje użycie specjalistycznego narzędzia.

Ta procedura może być niebezpieczna, więc postępuj ostrożnie. Wyjmij drewno z sofy, gdy sprężyny i tkanina zostaną bezpiecznie usunięte.

Przymocuj nowe drewno do sofy. Wymień połamane deski na nowe drewno, używając zszywacza lub młotka i gwoździ. Pozostaw deskę do całkowitego wyschnięcia po zabezpieczeniu klejem do drewna. Ponownie przymocuj zaciski sprężynowe do nowego drewna.

Wymień tapicerkę i tkaninę fotelika. Po wymianie ramy możesz ponownie przymocować tapicerkę do drewna. Naciągnij tkaninę i zszyj ją do dolnej części ramy za pomocą zszywacza.

Wniosek

To podsumowuje sposoby naprawy fotelika. Jeśli chcesz, przed przystąpieniem do tych procedur skonsultuj się z mechanikiem, aby dowiedzieć się, jak naprawić fotelik. Niektóre zadania mogą być niebezpieczne, jeśli nie są używane odpowiednie narzędzia.