Jak dezodoryzować sofę w domu: 2 najlepsze metody

Wystarczą tylko dwa kroki, aby zrozumieć, jak dezodoryzować sofę w domu. Z tego przewodnika dowiesz się, jak najlepiej wykorzystać sodę oczyszczoną do odświeżenia swojej kanapy. Ta metoda jest korzystna w przypadku sof tapicerowanych tkaniną, ale porozmawiamy również o tym, jak można dezodoryzować skórę.

To może być denerwujące, gdy sofa brzydko pachnie i jest potencjalnie zawstydzająca, jeśli masz ludzi. W tym artykule omówimy nawet potencjalne przyczyny, dzięki którym Twoja sofa będzie najlepiej pachnieć. Bez zbędnych ceregieli przejdźmy od razu do rozwiązań i metod zapobiegawczych!

Jak dezodoryzować sofę w domu: 2 najlepsze metody

Jak pozbyć się zapachu z kanapy?

Krok 1. Odkurz sofę

Zamontuj nasadkę do tapicerki na odkurzaczu i przystąp do dokładnego czyszczenia sofy. Pamiętaj, aby dotrzeć do szczelin i innych trudno dostępnych obszarów kanapy, w których może gromadzić się kurz i brud. Ponadto wyjmij akcesoria i poduszki z sofy i wyczyść je osobno.

Jeśli twoja sofa ma wilgotne miejsca, wysusz meble na zewnątrz, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Niektórych materiałów nie należy wystawiać na działanie ciepła, ponieważ blakną. Jednak resztki wilgoci mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu Twojej sofy.

A co z trudnymi do czyszczenia pozostałościami, takimi jak guma? Przeczytaj nasz poradnik na temat usuwania gumy z sofy.

Krok 2. Posyp sodą oczyszczoną i odstaw

Po wstępnym oczyszczeniu i wysuszeniu sofy posyp sodą oczyszczoną całą jej powierzchnię. Rozkład powinien być równy i spójny w całym meblu. Możesz być zaznajomiony z używaniem sody oczyszczonej do czyszczenia skórzanych sof, ale ten powszechny artykuł gospodarstwa domowego jest również cennym i bezpiecznym dezodorantem do wszystkich sof.

Pozostaw sodę oczyszczoną na kilka godzin lub dłużej, w zależności od intensywności zapachów. Powinien pochłaniać zapach, a także pomagać w osuszaniu kanapy, jeśli jest wilgotna. Po zakończeniu odkurz pozostałości i wytrzyj sofę.

Następnie możesz wyczyścić sofę w naturalny sposób. Soda oczyszczona powinna skutecznie neutralizować zapach, a odpowiednie czyszczenie kanapy jeszcze bardziej odświeży sofę. Na koniec pamiętaj, aby nigdy nie nasączać sofy płynem, aby przyspieszyć jej wysychanie.

Jak dezodoryzować skórzane sofy

Użycie sody oczyszczonej do dezodoryzacji sof sprawdzi się w przypadku większości materiałów. Ale co, jeśli twoja kanapa używa skóry? Proces będzie nieco inny, zwłaszcza że materiał ten jest chłonny.

 • Zajmij się rozlaniem tak szybko, jak to możliwe, aby nie przenikały przez skórę
 • Wytrzyj sofę roztworem ciepłej wody i łagodnego mydła
 • Pracuj po jednym obszarze naraz, celując w dotknięte miejsca
 • Wytrzyj pozostałości mydła wilgotną szmatką
 • Wysusz skórzaną sofę miękką szmatką
 • Możesz również użyć środków czyszczących do skóry, które wykorzystują enzymy, jeśli nadal nie ma zapachu
 • Jak dezodoryzować meble z tkanin?

  Posypanie sodą oczyszczoną mebla z tapicerką z tkaniny powinno ją szybko odświeżyć. Ale jeśli nadal odczuwasz utrzymujący się zapach, możesz zrobić naturalne spraye dezodoryzujące, które powinny być bezpieczne dla większości rodzajów tkanin. Niemniej jednak nadal zalecamy przetestowanie niewielkiej części sofy, aby zauważyć potencjalne przebarwienia lub niezgodności z tymi przepisami.

  Pamiętaj, że te metody czyszczenia będą również działać w przypadku dezodoryzacji kanapy z mikrofibry.

  Sposób 1. Soda oczyszczona w sprayu

  • Wymieszaj ciepłą wodę, sodę oczyszczoną i kilka kropli olejku lawendowego w sprayu
  • Rozpyl roztwór na sofę z rozsądnej odległości
  • Pozwól sodzie oczyszczonej wchłonąć zapach na tkaninie, a olej powinien dodatkowo maskować zapach
  • Możesz również zmniejszyć ilość wody i zrobić pastę z sody oczyszczonej, aby usunąć plamy, które mogą być przyczyną nieprzyjemnych zapachów

  Sposób 2. Ocet w sprayu

  • Wymieszaj ¾ szklanki wody, ¼ szklanki białego octu i pół łyżki mydła w płynie w sprayu
  • Rozpyl roztwór na sofę z rozsądnej odległości i upewnij się, że celujesz w obszary, które wymagają głębszego dezodoryzacji
  • Wcieraj roztwór we włókna tkaniny za pomocą pędzla i odrobiny wody
  • Wytrzyj mydliny i pozwól sofie wyschnąć

  Dlaczego moja kanapa pachnie?

  Nie wystarczy wiedzieć, jak bezpiecznie dezodoryzować sofę; musisz również zrozumieć, dlaczego i unikać potencjalnych przyczyn, dla których kanapa może mieć nieprzyjemny zapach. Generalnie meble tapicerowane nie wymagają regularnego, głębokiego czyszczenia. Jednak nieumycie jej natychmiast po zabrudzeniu może powodować powstawanie nieprzyjemnych zapachów.

  Oprócz wycieków, kilka innych powodów, dla których twoja kanapa śmierdzi, wynika z codziennego użytkowania. Pot, zwierzęce zapachy lub wilgoć mogą przyczynić się do powstania nieprzyjemnego zapachu. Zawsze utrzymuj czystość na sofie i instaluj narzutę, aby działała jako bariera ochronna.

  Czy Febreze naprawdę działa?

  Stosowanie Febreze na kanapie powinno być bezpieczne, ale szybkie spryskanie ukrytej części jest nadal niezbędne. Niemniej jednak ten odświeżacz w sprayu jest bezpieczny dla tapicerki i różnych rodzajów tkanin. Rozpylenie Febreze na kanapie to szybki sposób na dezodoryzację, ale nic nie przebije znalezienia problemu i usunięcia go w celu długoterminowego usunięcia nieprzyjemnych zapachów.

  Wniosek

  Czy twoja kanapa śmierdzi? W tym artykule dowiedziałeś się, jak dezodoryzować sofę w domu bez ryzyka zniszczenia jej materiałów. Szybkie podsumowanie polega na posypaniu sodą oczyszczoną na kanapie, pozostawieniu jej, a następnie odkurzeniu.

  Możesz też zrobić spray z octu, jeśli zapach jest zbyt intensywny. Konieczny jest nacisk na przetestowanie rozwiązań dezodoryzujących na małej powierzchni kanapy. W ten sposób możesz zapobiec blaknięciu i innym potencjalnym reakcjom na sofie.