Jak czyścić zamszową sofę? Prosty przewodnik krok po kroku

Łatwo nauczyć się, jak czyścić zamszową sofę w domu, ponieważ są tylko trzy kroki. W tym samouczku dowiesz się, jak najlepiej czyścić zamsz z mikrofibry mydłem lub alkoholem. Jednak nadal zalecamy przetestowanie dowolnego rozwiązania na kanapie przed rozpoczęciem pracy w meblach.

Dołączyliśmy nawet przewodnik po etykietach z różnymi metkami pielęgnacyjnymi, dzięki czemu możesz zrozumieć, jak bezpiecznie czyścić kanapę. A jeśli masz do czynienia z trudnymi zapachami na sofie, możesz przeczytać ten poradnik, jak pozbyć się zapachu moczu z sofy. Teraz, gdy to wszystko jest już na uboczu, zacznijmy od sprzątania.

Jak czyścić zamszową sofę? Prosty przewodnik krok po kroku

Jak czyścić zamszową kanapę w domu?

Krok 1. Odkurz sofę

Szybko wytrzyj kanapę, aby wysuszyć resztki wilgoci. Następnie zainstaluj przystawkę do tapicerki na odkurzaczu i pracuj po całej zamszowej kanapie. Upewnij się, że docierasz do pęknięć i szczelin, w których gromadzi się najwięcej brudu.

Krok 2. Wyszoruj sofę

Wymieszaj trochę mydła do naczyń i ciepłej wody, aby wytworzyć mydliny i zbierz je pędzelkiem. Wyszoruj kanapę od góry i upewnij się, że środek czyszczący jest równomiernie rozprowadzony w meblu. Miej w pobliżu wiadro wypełnione wodą i płucz szczotkę przed każdym szorowaniem.

Aby dokładnie wyczyścić zamszową sofę, pracuj w sekcjach, aby pomóc Ci dotrzeć do wszystkich obszarów. Nie musisz też przesycać kanapy, ponieważ później będzie trudniej wysuszyć. A jeśli nie masz pod ręką łagodnego mydła, znajdź środek do czyszczenia zamszu, aby uniknąć uszkodzenia materiału.

Krok 3. Opłucz i wysusz sofę

Bardzo ważne jest, aby nie zamoczyć zbytnio zamszowej sofy. Zamsz jest bardzo chłonny i jeśli nie wyschnie dokładnie, ryzykujesz powstawanie plam wodnych. Po oczyszczeniu zetrzyj pozostałości mydła wilgotną ściereczką z mikrofibry.

Pozwól kanapie wyschnąć na powietrzu, ponieważ ciepło może blaknąć i wypaczać zamszowy materiał. Po zakończeniu wysychania zamsz można również wyszczotkować odpowiednim pędzelkiem do zamszu, aby przywrócić mu jego teksturę. Możesz zrobić cotygodniowe szczotkowanie jako część swojej konserwacji, ale nigdy za pomocą szczotek ściernych, ponieważ może to porysować zamsz.

Czy zamszowe sofy są trudne do czyszczenia?

Sofy zamszowe nie są trudne do czyszczenia, ponieważ wystarczy je dokładnie wyczyścić co najmniej dwa razy w roku. Oczywiście sprzątanie będzie zależeć od tego, jak korzystasz z kanapy. Ogólnie rzecz biorąc, rozlane plamy i plamy należy usuwać natychmiast po ich wystąpieniu, aby ułatwić ich usunięcie.

Wtedy częstsze praktyki samej zamszowej sofy to odkurzanie tylko co miesiąc. Zapobiegnie to gromadzeniu się kurzu i innych cząstek. Możesz również wyczesać zamsz, aby zachować jego puszyste wykończenie.

Naturalny kontra zamsz z mikrofibry

Zamsz może być naturalny lub z mikrofibry, aby zapewnić, że zakończysz oczekiwany okres użytkowania sofy; ważne jest, aby znać idealne praktyki dla materiału, który posiadasz. Zamsz z mikrofibry jest ogólnie bardziej odporny i odporny na plamy i zabrudzenia, podczas gdy naturalny zamsz jest dość porowaty, ponieważ pochodzi ze skóry zwierzęcej. Możesz sprawdzić metkę pielęgnacyjną swojego mebla, aby dowiedzieć się, jak najlepiej wyczyścić zamsz.

Kod W oznacza, że ​​zamsz należy czyścić wyłącznie rozpuszczalnikami na bazie wody. Z drugiej strony tag code S oznacza, że ​​zamsz należy czyścić chemicznie. Niektóre sofy zamszowe mogą również mieć kod W-S, co oznacza, że ​​można używać środków czyszczących na bazie rozpuszczalnika lub wody.

Jak usunąć plamy z zamszu?

Możesz użyć białego octu lub sody oczyszczonej, aby usunąć plamy z zamszu. Wlej niewielką ilość białego octu na ściereczkę i wetrzyj zabrudzone miejsce bez moczenia. Pozostaw materiał do wyschnięcia, a ocet powinien usunąć przebarwienia.

W przypadku plam wodnych lub spowodowanych przez inne płyny należy jak najszybciej osuszyć zamsz, aby zapobiec wchłanianiu. Wchłonąć nadmiar płynu i posmarować miejsce białym octem. A jeśli zamsz ma plamy na bazie oleju, możesz posypać sodą oczyszczoną, aby wchłonąć olej i tłuszcz przed odkurzeniem go następnego dnia.

Jaki jest najlepszy środek do czyszczenia zamszowych mebli?

Najlepszy środek czyszczący do mebli zamszowych zależy od konkretnego materiału, który posiadasz. Kluczem jest znalezienie środków czyszczących o składzie zamszu, aby uniknąć problemów. Ponadto zawsze najpierw przetestuj produkt na małej części materiału.

Nanieś odrobinę środka czyszczącego na ukrytą część i odczekaj około 20 minut. Jeśli meble nie wyblakły lub pozostała faktura, możesz przystąpić do czyszczenia. Postępuj zgodnie z instrukcjami czyszczenia produktu i nigdy nie przesycaj zamszowych mebli.

Wniosek

Sofy zamszowe cieszą oko i dotyk. Upewnij się jednak, że rozumiesz ten artykuł o tym, jak czyścić zamszową sofę w domu. Wystarczy odkurzyć go co miesiąc i co najmniej dwa razy w roku dokładnie wyczyścić wilgotną szmatką.

Skoro jesteśmy przy temacie zamszu, który ma naturalną odmianę skóry, być może zainteresuje Cię temat usuwania DMF z sof. Jeśli niedawno kupiłeś skórzaną kanapę za granicą, porozmawiaj z tym artykułem.