Jak czyścić skórzaną sofę octem w 4 krokach

Czy wiesz, że łatwo nauczyć się czyścić skórzaną sofę octem, bo to tylko cztery kroki? Ocet nie tylko pomaga dezodoryzować skórzaną sofę, ale może również przywracać jej jasność i teksturę, gdy jest właściwie używany. Ale zanim przejdziesz dalej, zalecamy przeczytanie tego obszernego artykułu dotyczącego octu do mebli skórzanych.

Skóra jest materiałem naturalnie porowatym, a ocet może wysychać. Czy w ogóle warto ćwiczyć przy pielęgnacji skórzanej kanapy?

Jak czyścić skórzaną sofę octem w 4 krokach

Jak prawidłowo czyścić skórzaną sofę octem

Krok 1. Odkurz skórzaną kanapę

Zacznij od dokładnego odkurzenia skórzanej sofy, aby wyeliminować gromadzenie się kurzu i brudu. Zapewni to, że przypadkowo nie zabrudzisz tapicerki, jeśli kurz zostanie zamoczony. Użyj nasadki do tapicerki na odkurzaczu i pracuj po jednej sekcji sofy na raz.

Nie zapomnij wycelować w szczeliny między poduszkami, oparciem i podłokietnikami. Możesz również szybko wytrzeć skórzaną sofę po rozluźnieniu nagromadzonego kurzu. Po prostu unikaj używania ściereczek ściernych, które mogą porysować skórzaną tapicerkę.

Krok 2. Przygotuj roztwór do czyszczenia octu

W misce wymieszaj równe części wody i octu. Pamiętaj, aby dobrze rozcieńczyć ocet i użyć wody destylowanej. Dzięki temu nie będzie zawierał minerałów, które mogłyby poplamić jasną skórzaną tapicerkę.

Wlej roztwór do butelki z rozpylaczem i spryskaj miękką szmatką. Użyj tej wilgotnej szmatki, aby przetestować ocet w niepozornym miejscu na sofie. Poczekaj minutę lub dwie na blaknięcie lub odbarwienie przed przystąpieniem do czyszczenia kanapy.

Krok 3. Wytrzyj skórzaną sofę

Zwilż ściereczkę roztworem octu i wyciśnij nadmiar płynu. Nie przesycaj kanapy ani nie używaj szmatki, gdy jeszcze kapie. Możesz wycierać jeden obszar na raz w stałym kierunku, aż dokładnie wyczyścisz całą sofę.

Nie zapomnij też dotrzeć do pęknięć i szczelin. Nie musisz wielokrotnie wycierać obszaru, chyba że usuwasz plamę. A jeśli na twojej sofie są plamy i plamy, pamiętaj, aby zająć się nimi przed ogólnym czyszczeniem, aby zapobiec ich dalszemu rozprzestrzenianiu się.

Użyj odpowiedniego zabiegu punktowego dla konkretnej plamy, którą masz na skórzanej kanapie.

Krok 4. Wysuszyć skórzaną kanapę

Po dokładnym wyczyszczeniu skórzanej kanapy przetrzyj ją kolejną suchą szmatką, aby usunąć resztki octu. Nie ma potrzeby energicznego szorowania, możesz też skorzystać z okazji, aby wyczyścić skórzaną sofę sodą oczyszczoną. Posyp nim całą powierzchnię i pozostaw na godzinę lub dwie przed odkurzeniem pudru.

Następnie użyj odpowiedniej odżywki do skóry zgodnie z instrukcją aplikacji produktu, aby przywrócić nawilżenie i blask kanapie.

Czy ocet jest bezpieczny na skórze?

Ocet powinien być bezpieczny na skórze, o ile rozcieńcza się go równymi częściami wody destylowanej. Niemniej jednak najlepiej byłoby, gdybyś nadal przetarł sofę ściereczką zwilżoną roztworem octu, aby po raz pierwszy przetestować tapicerkę. Rzadko zdarza się zauważyć blaknięcie lub pogorszenie stanu tapicerki z powodu octu, ale zawsze lepiej wypróbować rozwiązanie na swojej sofie.

Inną kwestią, o którą możesz się niepokoić, jest kwaśny zapach octu na naturalnie porowatej skórze. Doskonałą wiadomością jest to, że późniejsze przetarcie sody wilgotną ściereczką może zapobiec resztkowemu zapachowi. Ponadto należy położyć nacisk na kondycjonowanie skórzanej sofy po czyszczeniu octem, ponieważ ocet może wyschnąć, gdy wyschnie na powietrzu.

Czy soda oczyszczona jest bezpieczna na skórze?

Kiedy ocet jest omawiany jako domowy środek czyszczący do skóry, prawdopodobnie natkniesz się również na użycie sody oczyszczonej do skóry. Dobrą wiadomością jest to, że ten produkt jest stosunkowo bezpieczny, szczególnie do odświeżania kanapy przed odkurzaniem pudru. Inną procedurą czyszczenia, w której pomaga soda oczyszczona, są plamy tłuszczu na skórzanej kanapie.

Użyj proszku, aby wchłonąć nadmiar olejków, aby ułatwić usuwanie plam. Ale jeśli chcesz wiedzieć o bezpieczeństwie i skuteczności sody oczyszczonej i pasty wodnej na plamy na skórzanej sofie, najpierw przetestuj ją na małym miejscu lub wybierz odpowiedni środek do czyszczenia skóry.

Czy WD-40 czyści skórę?

Niektórzy właściciele domów przysięgają na skuteczność WD-40 do czyszczenia skóry. W szczególności WD-40 powinien usuwać lepkie zabrudzenia na skórzanej tapicerce. Jednak lepiej jest użyć łagodnego mydła i wody lub odpowiedniego środka do czyszczenia skóry, ponieważ ryzykujesz uszkodzenie wykończenia lub powłoki skórzanej sofy za pomocą WD-40.

Czy możesz używać chusteczek dla niemowląt do czyszczenia skórzanej sofy?

Kiedy właściciele domów chcą zdezynfekować skórzaną kanapę, powszechnym przekonaniem jest stosowanie produktów dezynfekujących, takich jak chusteczki. Ale chociaż chusteczki takie jak chusteczki dla niemowląt są wystarczająco delikatne dla skóry dziecka, mogą nadal zawierać składniki niezgodne ze skórą. Ponadto nie wszystkie skórzane sofy wykorzystują ten sam rodzaj skóry i ryzykujesz wysuszenie materiału lub blaknięcie wykończenia, jeśli używasz chusteczek dla niemowląt.

Wniosek

Ocet jest cennym artykułem gospodarstwa domowego, znanym również z tego, że jest skutecznym środkiem czyszczącym. W tym poradniku, jak czyścić skórzaną sofę octem, odkryliśmy, że można ją rozcieńczyć wodą, a następnie przetrzeć nią skórzaną kanapę. Pamiętaj tylko, aby potem kondycjonować kanapę i zawsze sprawdzaj roztwór octu na małym miejscu przed jego dokładnym użyciem.