Jak czyścić aksamitną sofę? Najlepsza metoda dwuetapowa

Umiejętność czyszczenia aksamitnej sofy nie jest skomplikowana, ponieważ potrzebujesz tylko szczotki i odkurzacza. Uprościliśmy procedurę konserwacji do dwóch kroków, ale uwzględniliśmy również właściwy sposób usuwania plam na aksamicie. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pielęgnacji aksamitnej kanapy, ten artykuł ma to wszystko dla Ciebie.

Zwróć uwagę, że aksamitne sofy mogą wykorzystywać różne materiały. Niektórzy używają jedwabiu, podczas gdy inni używają włókien syntetycznych, takich jak poliester lub sztuczny jedwab. Na początek zalecamy zapoznanie się z najlepszymi tkaninami na sofy, aby pomóc Ci zdecydować, czy ten materiał jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Jak czyścić aksamitną sofę? Najlepsza metoda dwuetapowa

Jak czyścić aksamitną sofę?

Krok 1. Zetrzyj brud z sofy

 • Zdejmij wszystkie akcesoria z sofy, w tym poduszki i pokrowce do osobnego czyszczenia
 • Znajdź szczotkę o miękkim włosiu i delikatnie usuń brud i inne osady z aksamitnej sofy
 • Możesz również użyć szczotki do ubrań i wykonać równomierne pociągnięcia po całej kanapie
 • Skoncentruj się na jednym obszarze sofy na raz, aby upewnić się, że skutecznie usuwasz kurz i inne cząsteczki
 • Nie naciskaj podczas szczotkowania aksamitnej kanapy, ponieważ może to uszkodzić materiał lub wcisnąć brud głębiej w tkaninę
 • Sprawdź również pęknięcia między siedzeniami, oparciem i ramionami sofy, ponieważ zazwyczaj zbierają one najwięcej kurzu

Krok 2. Użyj odkurzacza, aby wyczyścić aksamitną sofę

 • Podobnie do prawidłowego czyszczenia zamszowej sofy, najlepszym sposobem na utrzymanie aksamitnej sofy w czystości jest odkurzacz
 • Nie musisz często czyścić aksamitnej kanapy wilgocią, ponieważ cotygodniowe czyszczenie odkurzaczem wystarczy, aby się nie zabrudziła
 • Zainstaluj przystawkę do tapicerki na odkurzaczu, aby pomóc Ci dotrzeć nawet do najciaśniejszych miejsc
 • Umieść podciśnienie w znacznej odległości od aksamitnej kanapy i pracuj w sekcjach
 • Użyj najniższego ustawienia i pracuj konsekwentnie w jednym kierunku, aby upewnić się, że tkanina nie zostanie podniesiona w wielu orientacjach
 • Nie zapomnij odkurzyć poduszek sofy, ponieważ mogą one z czasem zbierać kurz i okruchy

Jak usunąć plamy z aksamitu?

Istnieją różne rodzaje tkanin aksamitnych, a usuwanie ich plam będzie również wymagało różnych metod. Zawsze sprawdzaj etykietę pielęgnacyjną swojej sofy lub przetestuj dowolny środek czyszczący w małym miejscu przed użyciem go na meblach. Najlepiej byłoby również jak najszybciej zająć się wyciekami i plamami, aby zapobiec ich przenikaniu głębiej i trudniejszym do usunięcia.

Na dłuższą metę, aby uniknąć tych wypadków, używaj ochraniaczy na sofę, które są bezpieczne dla aksamitu lub naucz się nakrywać kanapę, jeśli często masz dzieci, zwierzęta lub gości.

 • Zamaż jak najwięcej rozlanej cieczy, jeśli jest jeszcze świeża
 • Użyj suchej szmatki, aby przetrzeć dotknięty obszar i namoczyć nadmiar płynu
 • Nie naciskaj mocno ani nie pocieraj plamy, ponieważ może rozprzestrzenić się wokół i głęboko w aksamitnej kanapie
 • Wymień szmatkę, gdy zostanie nasączona lub użyj kilku ręczników papierowych 
 • Wymieszaj mydło do naczyń i letnią wodę, aby usunąć pozostałości
 • Najpierw przetestuj roztwór mydła na aksamitnym materiale, dotykając nasączoną nim ściereczką z mikrofibry o kanapę
 • Jeśli po minucie lub dwóch nie ma plam, delikatnie potrzyj plamę, aby przenieść ją na szmatkę 
 • Nie przesycaj aksamitu płynem i zawsze ściskaj nasączoną szmatkę przed nałożeniem jej na sofę
 • Poczekaj, aż oczyszczony obszar wyschnie i użyj miękkiego pędzla, aby przywrócić teksturę aksamitu
 • Czy woda niszczy aksamit?

  Woda może zniszczyć aksamit, ale nie wszystkie tkaniny aksamitne są podatne na uszkodzenia przez wodę. Niektóre rodzaje aksamitnej tapicerki można bezpiecznie czyścić łagodnym mydłem i wodą, jeśli pojawią się plamy. Unikaj jednak gorącej wody, ponieważ może to wpłynąć na wygląd i fakturę aksamitnej kanapy i pamiętaj o twardości wody.

  Wysokie stężenie minerałów w twardej wodzie wymaga od Ciebie wiedzy, jak usunąć plamy z wody z sofy z tkaniny. Ponadto zawsze sprawdzaj kod czyszczenia tapicerki swojej kanapy, aby sprawdzić, czy do czyszczenia zaleca się używanie wody (W), czy też kod X oznacza, że ​​do czyszczenia należy używać wyłącznie odkurzacza. Musisz zabrać kanapę do profesjonalisty, aby uzyskać te materiały, ponieważ mają oni odpowiednie wyposażenie dla twojej sofy.

  Czy aksamitna tapicerka jest łatwa do czyszczenia?

  Aksamitna tapicerka jest stosunkowo łatwa do czyszczenia, ale nie jest tak wszechstronna w przypadku różnych praktyk i produktów, jak inne materiały, takie jak bawełna. Jeśli masz dzieci, zwierzęta lub często używasz sofy do spotkań towarzyskich, lepiej będzie zaopatrzyć się w coś mniej wymagającego w utrzymaniu. Na przykład skórzane sofy to doskonała inwestycja, ponieważ wystarczy je tylko wytrzeć do czyszczenia.

  Wniosek

  Wspaniały wygląd aksamitu sprawia, że ​​jest to jedna z najlepszych sof. Mamy jednak nadzieję, że przed dokonaniem zakupu nauczyłeś się prawidłowo czyścić aksamitną sofę. Podsumowując, wystarczy wyszczotkować aksamitną kanapę i odkurzyć ją w celu ogólnej konserwacji.

  Jeśli pojawią się plamy, zapoznaj się z metką dotyczącą pielęgnacji mebla. Niektóre aksamitne materiały powinny być bezpieczne z wodą i łagodnym płynem do mycia naczyń, ale przed użyciem należy zawsze przetestować każdy roztwór. Jeśli te praktyki są rozsądne dla twojego stylu życia, to jest twoje zielone światło, aby uzyskać aksamitną sofę.