Jak chronić sofę przed plamami: 3 najlepsze metody

Jeśli nie masz pewności, jak chronić sofę przed plamami, mamy trzy najlepsze opcje, które możesz wypróbować. Obejmują one obróbkę tkanin oraz bardziej tradycyjne metody, takie jak narzuty i czyszczenie ręczne. Jednak pomogłoby to również wiedzieć, jakie plamy i problemy należy przewidzieć.

Czy musisz się nauczyć, jak chronić sofę na przykład przed psami? Dlaczego miałbyś używać środków chroniących przed plamami, gdy materiał sofy nie brudzi się łatwo? Nigdzie nie idź, ponieważ odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się poniżej:

Jak chronić sofę przed plamami: 3 najlepsze metody

Jak chronić sofę przed plamami tanio, ale skutecznie

Opcja 1. Obróbka tkaniny

Szybkim sposobem ochrony sofy przed naprężeniami jest skontaktowanie się ze sklepem meblowym, jeśli oferuje on wstępną obróbkę tkaniny. Wykończenie jest stosunkowo niedrogie, w zależności od firmy tkaniny. Zazwyczaj używają cząsteczek teflonu i nanoskali, jak widać w tkaninach Nano-tex.

Możesz również rozważyć zakup sprayów ochronnych do samodzielnego nakładania. Pamiętaj tylko, aby sprawdzić, czy materiał Twojej sofy jest kompatybilny z środkiem ochronnym. Marki takie jak Scotchgard oferują różne odpowiednie produkty do różnych materiałów, od bawełny, zamszu, a nawet dzianin.

Opcja 2. Ochraniacze i pokrowce na sofę

Jeśli nie chcesz stosować rozwiązania do swoich mebli, prostszym sposobem na zabezpieczenie sofy przed zabrudzeniem jest zastosowanie ochraniaczy i pokrowców. Różnią się one materiałami, a nawet możesz wykonać niestandardowe pokrycie sofy w domu. Niektóre standardowe tkaniny na ochraniacze na sofy to bawełna, ściereczki, a nawet prześcieradła i zasłony z recyklingu.

Zrozumiałe jest, że niektórzy właściciele domów odwracają się od pomysłu przykrycia eleganckiej kanapy tandetnym pokrowcem. Dobrą wiadomością jest to, że ochraniacze tapicerki są w dzisiejszych czasach równie stylowe i wygodne jak tkanina sofy. Po prostu znajdź najodpowiedniejsze dopasowanie i kolor dla swojej sofy, a pokrowca możesz używać krótko, jeśli masz gości lub dzieci i zwierzęta, które często korzystają z kanapy.

Opcja 3. Rolki i odkurzacze

Oprócz przykrycia kanapy lub nałożenia środka ochronnego na tapicerkę, przestrzegaj regularnego harmonogramu sprzątania. Pamiętaj, że im dłużej kurz i inne osady leżą na sofie, tym bardziej prawdopodobne są plamy. Jest to szczególnie ważne, jeśli coś wylałeś na kanapę, ponieważ może to utrwalić i poplamić głębsze włókna.

Miej w pobliżu rolkę do czyszczenia, jeśli masz zwierzęta, które pozwolisz na kanapie. Chcesz również co tydzień odkurzać sofę, w tym ciasne obszary między poduszkami a oparciem. A jeśli chodzi o wycieki, namocz płyn i użyj odpowiedniego roztworu czyszczącego, aby zapobiec powstawaniu pozostałości.

Jak chronić jasną sofę?

Jasne sofy można z powodzeniem chronić przed plamami w taki sam sposób, jak w przypadku mebli w ciemniejszych kolorach. Zabiegi tapicerskie, narzuty i regularne czyszczenie powinny zachować wygląd Twojej sofy. Oto trzy techniki, które będą bardzo pomocne, jeśli twoja sofa użyje jaśniejszego koloru:

Zastanów się nad umiejscowieniem sofy w jasnym kolorze

Niektóre materiały szybko blakną pod wpływem światła słonecznego. Na przykład, jeśli twoja jasna kanapa wykorzystuje lnianą lub jedwabną tapicerkę, nie umieszczaj jej w salonie, który łapie światło słoneczne. Pomoże również, jeśli użyjesz sof w ciemniejszych kolorach w obszarze, który jest zawsze zajęty ludźmi, i przeniesiesz beżowe, kremowe, białe lub miękkie kolory w bardziej intymne miejsce.

Rozłóż odzież na jasnej kanapie

Ze względu na jaśniejszy kolor sofa będzie wyglądać bardziej zauważalnie, jeśli ma zużyte obszary. Możesz pomóc mu trwać dłużej, upewniając się, że używasz go równo. Być może od czasu do czasu usiądź na boku i regularnie przerzucaj poduszki, aby zapobiec przedwczesnym zagnieceniom i zwiotczeniu.

Ostrożnie korzystaj z mebli w jasnych kolorach

Otrzymanie sofy w jasnym kolorze oznacza, że ​​musisz być przygotowany na dodatkową ostrożność podczas jej używania. Na przykład wyrób sobie nawyk, aby nie jeść ani nie wykonywać innych czynności, które mogą spowodować rozlanie się na kanapie. Najlepiej byłoby, gdybyś również porozmawiał z domownikami o odpowiedzialnym użytkowaniu mebli.

Jaka jest najbardziej odporna na plamy tkanina obiciowa?

Istnieją firmy takie jak Crypton, które oferują trwale obrabiane tkaniny, w których ochrona jest osadzona w każdym włóknie. Jednak olefina i mikrofibra to dwie tkaniny obiciowe, które również mają dobrą reputację w walce z plamami.

Czy powinienem mieć na kanapie ochronę tkaniny?

Jeśli nie stać Cię na tkaniny poddane trwałej obróbce, zawsze możesz nauczyć się, jak zrobić sofę Scotchgard. Ale czy i tak konieczne jest stosowanie ochrony tkanin? Ponownie, odpowiedź zależy od Twojego stylu życia.

Jeśli spodziewasz się, że Twoja kanapa będzie często używana lub masz dzieci i zwierzęta, musisz zabezpieczyć tapicerkę, aby wydłużyć jej żywotność. W końcu plamy są nie tylko nieestetyczne, ale mogą również sprzyjać degradacji materiału. A jeśli pielęgnacja sofy co sześć miesięcy wydaje Ci się nieodpowiednia, zawsze możesz zdecydować się na łatwą do czyszczenia tapicerkę, taką jak skóra, gdzie wystarczy odkurzanie i wycieranie.

Wniosek

Nienawidzisz ciągłego usuwania plam? Mamy nadzieję, że dodałeś do zakładek ten przewodnik, jak chronić sofę przed plamami. Krótkie podsumowanie dyskusji pokazuje, że możesz użyć środków do pielęgnacji tkanin, pokrowców i regularnego czyszczenia, aby kanapa była wolna od plam.

Na początek możesz również zastosować tapicerkę plamoodporną. Ogólnie rzecz biorąc, mamy nadzieję, że ten artykuł Ci pomógł, a jeśli masz inne pytania, możesz zostawić nam komentarz.