Co to jest szyna na krzesło? Pomocny przewodnik po tworzeniu jednego

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad listwami ściennymi, gdy zapytano Cię, co to jest szyna na krzesło? Podobnie jak inne rzeczy, z którymi mamy do czynienia na co dzień, szyny krzeseł nazwano dość dziwacznie. W dalszej części tego artykułu przyjrzymy się, dlaczego tak się nazywano.

Stolarka stała się bardziej zaawansowana dzięki technologii, a wraz z jej rozwojem następuje ekscytujący rozwój. W rezultacie niektóre elementy dekoracyjne stały się funkcjonalne, a niektóre części, które kiedyś były niezbędne, straciły swoje miejsce. Jednak niektórzy nie byli w stanie zachować swojej natury.

Co to jest szyna na krzesło? Pomocny przewodnik po tworzeniu jednego

Podczas gdy większość stolarzy w dzisiejszych czasach przenosi stare domy i biura w nowoczesny design, wiele poprzednich konwencji jest nadal używanych. Jednym z nich są szyny krzeseł.

Możesz być pochłonięty nauką samodzielnego przebudowy domu i zastanawiać się, w jaki sposób zestaw szyn na krzesła wzbogaca twoje projekty, więc zapoznajmy się z jego definicją.

Definicja szyny krzesła

Szyny na krzesła to listwy, które można znaleźć w większości jadalni z lat 90. w wielu gospodarstwach domowych. Jeśli kiedykolwiek byłeś na jednym z nich niedawno lub obecnie na nim mieszkasz, są to ikoniczna zmiana wysokości powierzchni ściany, w której spotykają się górna i dolna tekstura. Nazywane są listwami, ponieważ stylistycznie przenoszą sufit na podłogę.

Ta część architektoniczna nosi nazwę szyn do krzeseł, ze względu na jej pierwotne przeznaczenie. Początkowo były używane do ochrony ścian jadalni o dużym natężeniu ruchu i ruchach obiektów. W tamtych czasach najbardziej szkodliwymi czynnościami były drewniane krzesła, które mają tendencję do popychania się po pokoju, a następnie uderzania i drapania o ścianę.

Możesz pomyśleć: „To nie powinno być powodem do niepokoju, ponieważ może pozostawić trochę farby na krześle na ścianie, ale to wszystko”. Tak jednak nie jest.

Architektura domów w tamtych czasach składała się głównie z gipsowych ścian. Chociaż te ściany są ładne i nadal są używane w niektórych konstrukcjach w dzisiejszych czasach, są po prostu podatne na zeskrobanie.

Nie tylko były one częstą przyczyną uszkodzeń, które były używane do nazywania tych części, ale krzesła były również używane jako podstawa ich wysokości mocowania. Ponieważ chcesz chronić ściany przed kontaktem z krzesłami, chcesz, aby poręcze krzeseł były nieco niższe lub równe wysokości krzeseł. Tak więc, jeśli zapytasz stolarzy, jak wysoko powinny znajdować się poręcze krzesła od podłogi, powiedzą ci 32 lub 36 cali.

Cel

W dzisiejszych czasach ulepszone i wyższej jakości materiały pozwalają zachować gładkość powierzchni ścian przez długi czas. Chociaż początkowe przeznaczenie szyn do krzeseł zaginęło w tych postępach, nadal można znaleźć ich zastosowanie w projektach stolarskich. Niestety przez ten cel stracił również sztywną konwencję wysokości.

Możesz teraz przymocować poręcze krzesła na dowolnej wysokości, która będzie pasować do Twojego stylu. Oczywiście architekt nadal powie Ci, jak różne wysokości są wyposażone w różne motywy.

Niemniej jednak nadal zależy to od twojego wyboru. Ponieważ są teraz przeznaczone głównie do projektowania, równie dobrze możesz wybrać taki, który Ci odpowiada.

Znaczenie szyn na krzesła w nowoczesnym designie

Jednak szyny krzeseł nadal zachowują swoją funkcję jako listwy. Ich specyficzna fałda nadal zapewnia subtelne nachylenie ścian, dzięki czemu pięknie przechodzi do następnego projektu. Na przykład dolna część pokoju może mieć delikatną boazerię, a idealna poręcz na krzesło uwydatni piękno tego obszaru.

Listwy działają również jako podstawa proporcji dla twoich oczu, kiedy wchodzisz do pokoju. Dobrze wyważone proporcje elementów ściennych pozwalają na odprężenie, gdy jesteś w pokoju. Dlatego nadal obowiązuje zasada dotycząca poręczy krzeseł, że powinna ona wynosić mniej więcej jedną trzecią całkowitej wysokości pomieszczenia.

Te konwencje mogą się nieco zmienić, jeśli zastosujesz szyny krzeseł (znane również jako szyna dado) w innych zakładach. Na przykład szyny na krzesła są również popularne w restauracjach i szpitalach. Te miejsca wykorzystują je na mniejszej odległości na podłodze i zapewniają dodatkowe poczucie ciągłości i kierunku.

Jak zainstalować szynę na krzesło w domu

Teraz, kiedy omówiliśmy, czym jest szyna na krzesła i jej niektóre zastosowania, czy nie byłoby miło wiedzieć, jak przymocować je do ścian? Jeśli twoje kolejne projekty zawierają plan uzyskania ładnego zestawu szyn do krzeseł, oto jak możesz je połączyć.

  • Krok 1. Najpierw wyczyść ściany i poręcze krzeseł.
  • Krok 2. Pomaluj szyny krzeseł wybranym kolorem i pozwól im całkowicie wyschnąć.
  • Krok 3. Zmierz żądaną odległość od podłogi i zaznacz ją.
  • Krok 4. Narysuj prostą linię na całej długości, na której planujesz zamocowanie.
  • Krok 5. Przymocuj szyny krzesła do ściany za pomocą gwoździ lub śrub.
  • Krok 6. Wypełnij wszelkie szczeliny kitem do drewna.

Jeśli to Twój pierwszy projekt stolarski, musisz zadbać o swoje dłonie. Upewnij się, że używasz narzędzia do poziomowania, aby linie i szyny krzeseł nie były pochyłe. Możesz zdecydować się na pomalowanie poręczy krzesła i ściany po zakończeniu mocowania wszystkich.

Wniosek

W pełni przedstawiliśmy, czym jest szyna krzesełkowa i mamy nadzieję, że wyciągnąłeś z niej trochę wiedzy. Powinny one również nauczyć Cię, co powinieneś, a czego nie powinieneś robić podczas pracy nad nimi. Wreszcie, jeśli nadal nie masz pewności, porada doświadczonego stolarza powinna Cię tam zaprowadzić.